BIST 100 97.813 % 1,03
USD/TRY 5,3564 % 0,36
EUR/TRY 6,1086 % 0,25
Piyasalar
97.777
% 0,99
5,3569
% 0,37
6,1089
% 0,25
1,1405
% 0,11
18,21
-0,15
1.285,81
% -0,48
61,97
% 1,29
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Ofisler erkeklere göre dizayn ediliyor

Çalışma hayatındaki cinsiyet eşitsizliği ofis tasarımlarına da yansıyor. Isıtma sistemlerinden ofis aletlerine kadar birçok tasarım, erkeklerin daha rahat kullanılacağı şekilde standartlaşmış durumda

Ofisler erkeklere göre dizayn ediliyor
FINANCIAL TIMES. MEDIUM 02 06 2016, 15:42

ABD’li dekorasyon firması Clear Design Lab’ın ortaklarından Kat Ely, Medium’da kaleme aldığı “Dünya Erkekler için Dizayn Edildi” başlıklı yazısında ofislerin, ofis malzemelerinin hatta kullanılan arabaların tasarımlarında bile erkeklerin daha avantajlı konumda olduğunu söyledi.

Örneğin, kadınların kas sisteminin erkeklere göre daha az olması nedeniyle daha çok üşüyebildiğini hatırlatan Ely, ofislerdeki ısıtma sistemlerinin bu farkı dengeleyecek yapıda olmadığını ifade ediyor. Yanlış klima sistemleri, kadınların daha da üşümesine yol açabiliyor.

Cornell Üniversitesi’nin 2004’te yaptığı bir araştırma gösterdi ki, ofis sıcaklıkları 20 dereceden 25 dereceye çıkartıldığında yapılan yazım hataları yüzde 44 oranında azaldı. Verimlilik ise yüzde 150 oranında arttı.

Hollanda’daki Maastricht Üniversitesi’nin 2015’te yayınladığı bir rapora göre ise kadınlar erkeklere göre yüzde 35 daha az ısı üretiyor. Bu nedenle karşı cinsteki çalışma arkadaşlarına kıyasla yaklaşık 3 derece daha fazla ısıya ihtiyaçları var.

"BU ERKEK İŞİ" ÖN YARGISI VAR, KOŞULLARI İYİLEŞTİRME YOK

Erkeklerin tamirat gibi işlerde kadınlardan daha “becerikli” olduğunu savunan basmakalıp inanışların çok yaygın olduğunu ifade eden Kat Ely, bu tip işlerde kullanılan aletlerin de erkeklere yönelik tasarlandığını söylüyor. Örneğin Ely’ye göre bir duvar matkabı kadın eli için fazla kalın ve fazla ağır.

Maastricht Üniversitesi’nin araştırmasına göre 70 yaşında bir adamın bile tutma gücü 25 yaşında ortalama bir kadından daha fazla.

Ely, tasarımların iyileştirilmesi bir yana dursun, Google’da “Tamir aleti kullanan kadınlar” araması yapıldığında çıkan fotoğrafların inşiaat kostümü giymiş çekici kadınlarla sınırlı olduğunu ifade ediyor.

KAZA TESTLERİNDE KADINLAR DÜŞÜNÜLMÜYOR

Kat Ely, otomotiv sektöründeki ayrımclığa da dikkat çekerek, hemen hemen tüm otomobil tasarımlarında Batılı ortalama erkek vücudunun temel alındığını söylüyor.

Virginia Üniversitesi’nin 2008’de yürüttüğü bir çalışmaya göre trafik kazalarındaki ciddi yaralanmalar kadınlarda erkeklere göre yüzde 47 daha fazla. Ancak kaza testlerinin birçoğunda hâlen erkek cansız mankenleri kullanılıyor.

SAĞLIK UYGULAMALARI ÂDET DÖNEMLERİNİ HESAPLAMIYOR

“Herkes için teknolojiyi” destekleyen uygulamaların yazılımcısı DotEveryone’ın kurucusu Martha Lane Fox, geçen yıl yaptığı bir konuşmada, sağlık ve fitness için yapılan mobil uygulamaların çoğunun kadınların âdet dönemini hesaba katmadığını belirtmiş, “Çünkü yazılımları yapan mühendis ekibin içerisinde muhtemelen hiç kadın yok” diye konuşmuştu.

Yukarı

Business HT×