BIST 100 98.455 % 1,69
USD/TRY 5,3243 % -0,27
EUR/TRY 6,0497 % -0,72
Piyasalar
98.455
% 1,69
5,3243
% -0,27
6,0497
% -0,72
1,1364
% -0,25
18,19
-0,17
1.282,11
% -0,77
62,70
% 2,48
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Alman parlamentosu 'soykırım' dedi

Almanya Parlamentosu, 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan tasarıyı kabul etti

Alman parlamentosu 'soykırım' dedi
02 06 2016, 06:43

Almanya Parlamentosu, 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan tasarıyı kabul etti. Türkiye kararın ardından Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nu istişare için çağırdı. 

Kenya'ya resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Almanya'dan çıkan karar sonrası Berlin Büyükelçisi'ni istişarelerde bulunmak üzere Türkiye'ye çağırdıklarını söyledi. Erdoğan "İstişareler sonucunda asıl atmamız gereken adımları atacağız" dedi. Erdoğan ayrıca bu kararın Başbakan Binali Yıldırım ile ortak kanaatleri olduğunu belirtti. 

Almanya Başbakanı Angela Merkel iseTürkiye ile Almanya arasındaki ilişkinin kapsamlı ve güçlü olduğunu söyledi.

Merkel, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, "Almanya'yı Türkiye'ye bağlayan çok şey var ve bir konuda görüş farklılığımız olsa da bağımızın, dostluğumuzun ve stratejik bağlarımızın boyutu büyük" dedi.

TÜRKİYE'DEN TEPKİLER

AK Parti grubu da Almanya'nın 1915 olaylarını soykırım olarak tanımasını ortak bildiriyle kınamak için Meclis'e teklif verecek.

Alman parlamentosunda, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak niteleyen tasarının kabul edilmesinin ardından Hükümet'ten ve AK Parti'den ilk tepkiler geldi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, kararın yok hükmünde olduğunu kaydederek Twitter'da şunları yazdı:

"Almanya Parlamentosu'nun 'çarpıtılmış ve mesnetsiz' bir takım iddiaları 'soykırım' olarak kabullenmesi tarihi bir hatadır. Almanya Parlamentosu'nun bu tasarıyı kabul etmesi Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk ilişkisine yakışan bir karar değildir. Türkiye için bu karar yok hükmündedir. Bu mesele siyasetçilerin ya da parlamentoların değil, bilim adamlarının ve tarihçilerin neticeye kavuşturması gereken bir meseledir" dedi.

Reuters'ın haberine göre AK Parti Sözcüsü Yasin Aktay da söz konusu tasarının Alman vekiller tarafından kabul edilmesinin, Berlin ile Ankara arasındaki ilişkilere ciddi şekilde zarar verdiğini söyledi.

Tasarının onaylanması durumunda ilk olarak Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun Ankara’ya çağrılabileceği belirtiliyordu. Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak Almanya’ya nota verilmesi gündeme gelebilir.

İktidardaki Hıristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile muhalefetteki Yeşiller'in "1915-1916 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilere ve diğer Hıristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması" başlıklı karar tasarısının görüşmeleri önce Türk yetkililerden pek çok uyarı gelmişti.

2005’te Almanya Federal Meclisi’nde benzer bir önerge kabul edilmiş ancak Ermenistan-Türkiye diyaloğunun zedelenmemesi için “soykırım” kavramı kullanılmamıştı.

Yukarı

Business HT×