BIST 100 95.411 % 2,40
USD/TRY 5,3488 % -1,65
EUR/TRY 6,1023 % -1,70
Piyasalar
95.411
% 2,40
5,3492
% -1,65
6,1015
% -1,72
1,1403
% -0,08
18,22
0,23
1.292,67
% 0,25
60,89
% 0,41
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

AK Parti'nin dümeni resmen Binali Yıldırım'da

Ankara Arena Spor Salonu'nda bugün gerçekleşen AK Parti İkinci Olağanüstü Kongresi'nde Binali Yıldırım, 1405 oyla yeni genel başkan seçildi

AK Parti'nin dümeni resmen Binali Yıldırım'da
HABERTÜRK 22 05 2016, 11:23

Eski AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 4 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüştükten sonra 5 Mayıs’ta görevi bırakacağını açıklamasının ardından görüşmede karara varılan olağanüstü kongre sonuçlandı. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bin 470 oyun bin 405'ini alarak AK Parti'nin üçüncü genel başkanı oldu. 

Genel başkanlık ile birlikte parti yönetimi seçimi de yapıldı. Yeni Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda (MKYK) Yalçın Akdoğan, Ömer Çelik, Faruk Çelik, Mehmet Ali Şahin, Bülent Gedikli ve Cemil Çiçek'in yer almayacak. MKYK'da yer alacak isimler arasında Efkan Ala, Mehmet Müzezzinoğlu, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Fatma Güldemetsarı ve Sema Ramazanoğlu bulunuyor.

DAVUTOĞLU: HİÇBİRİMİZ VAZGEÇİLMEZ DEĞİLİZ

27 Ağustos 2014’te AK Parti Birinci Olağanüstü Kongresi’nde genel başkanlık görevini Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan alan Davutoğlu, AK Parti 2. Olağanüstü Kongresi'nde yaptığı kendi tabiriyle "vefa" konuşmasında şunları söyledi:

"Daha önce iki kez sizlerle birlikte olduğum bu salonda zaferle sonuçlanmış bir seçimden kısa bir süre sonra yeni bir kongre için karşınıza çıkmak benim arzu ettiğim bir şey değildi. Bu durumun sizin ve milletimizin mahşeri vicdanınında oluşturduğu rahatsızlığın da farkındayım. Ama meselemiz, derdimiz, davamız, bütün şahsi hallerin üzerindedir. 1 Kasım seçimlerinde yüzde 49,5 oy aldıktan sonra olağanüstü kongre kararı alıp, görevi devretme kararımın arkasındaki yegane gerekçe partimizin birlik ve bütünlüğüne verdiğim değer ve AK Parti hareketinin zarar görmesinden duyduğum endişedir" 

"Bu harekette hiçbirimiz vazgeçilmez değiliz. Ama bu hareketin vazgeçilmeyecek değerleri vardır. AK parti asla bir zümrenin partisi olmamıştır olmayacaktır. AK parti sıradan bir partinin ötesine taşıyarak bir millet partisi yapan da bu millet şuurudur. Birbirimizin onurunu namus borcu bilmeliyiz. Millet vicdanıyla uyumlu olmalıyız. AK Parti hareketi milletimizin ortak aklının ürünüdür. Ahde vefayı her şeyin üstünde tutuyoruz. Koltukları bırakırız ama ahdimizi, davamızı, ilkelerimizi bırakmayız."

YILDIRIM'DAN BAŞKANLIK VURGUSU

Davutoğlu’na teşekkür eden Binali Yıldırım, konuşmasında terörle mücadele ve başkanlık vurgusu yaptı:

“Bayrak değişimi sadece millet yolunda yapılacak yeni hizmetlerin kapısını aralamak için bir araçtır. Yolları böleriz ülkeyi asla böldürtmeyiz. Ekmeğimizi böleriz Türkiye’yi böldürtmeyiz. Mesele memleket meselesidir. Terörle mücadele konusundaki kararlılık aynı şekilde devam edecek… Bugün yapmamız gereken bu fiili durumu hukuki hale getirmektir. Bunun yolu yeni anayasa ve başkanlık sistemidir.”

SAYILARLA BİNALİ YILDIRIM

20 Aralık 1955 doğumlu Binali Yıldırım seçim sonrası AK Parti’nin üçüncü genel başkanı olacak. Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti'nin 65’nci hükümetini kuracak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurucu genel başkan olarak AK Parti'de 13 yıl 13 gün görev yaparken, Davutoğlu ise 20 ay 25 gün görev yapmıştı.  3 Kasım 2002 seçimlerinde tek başına iktidar olan AK Parti'nin genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasi yasağı nedeniyle Meclis'e girememiş, bu süreçte başbakanlığı Abdullah Gül üstlenmişti. Meclis'teki yasal düzenlemelerin ardından Siirt'te tekrarlanan seçimlerde aday olup seçilen Recep Tayyip Erdoğan daha sonra görevi devralmıştı. Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı sonrası göreve gelen Davutoğlu'nun ardından başbakanlık koltuğuna oturacak Yıldırım, AK Parti iktidarlarının dördüncü başbakanı olacak. İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, 70 yıl sonra İzmir'den çıkan Başbakan olacak.

Sırasıyla 59'uncu, 60'ıncı ve 61'inci hükümetlerde de 11 yıl boyunca ulaştırma bakanlığı görevini sürdüren Yıldırım ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en uzun süreli görev yapan ulaştırma bakanı unvanına sahip.

Yukarı

Business HT×