BIST 100 93.356 % 0,20
USD/TRY 5,4152 % -0,45
EUR/TRY 6,1765 % -0,51
Piyasalar
93.347
% 0,19
5,4149
% -0,42
6,1777
% -0,48
1,1401
% -0,09
17,99
0,00
1.290,02
% 0,04
60,75
% 0,18
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Bahçeli 'destek' sözlerine bugün açıklık getirecek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Eğer gerek duyulursa, Türkiye’nin milli ve tarihi çıkarlarını savunmak için, düne kadar hükümete verdiğimiz fiili destek hukuki bir boyut alabilecek” sözleri kafaları karıştırmıştı

Bahçeli 'destek' sözlerine bugün açıklık getirecek
HÜRRİYET 10 05 2016, 06:57

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Eğer gerek duyulursa, Türkiye’nin milli ve tarihi çıkarlarını savunmak için, düne kadar hükümete verdiğimiz fiili destek hukuki bir boyut alabilecek” sözleri ‘AK Parti ile koalisyonu mu kastetti” sorusuna yol açarken, Hürriyet'in haberine göre MHP lideri dün kurmaylarına “Bırakın tartışsınlar, grup toplantısında detaylıca açıklayacağım” dedi.

Umut Erdem'in haberine göre Bahçeli, ne demek istediğini bugünkü TBMM Grup toplantısında detaylıca anlatacak.

Bahçeli’nin AK Parti’deki genel başkan, dolayısıyla da Başbakan değişimi sürecinde terörle mücadelede zafiyet ortaya çıkmasından endişe ettiği bildirildi.

Kulislere göre Bahçeli, tartışılan sözleriyle böyle bir zafiyet yaşanması durumda AK Parti’ye “terörle mücadele ve dokunulmazlık yasalarına açık destek”ten, “hükümet ortağı olma”ya kadar geniş bir yelpazeyi kastediyor. 

KOALİSYON ORTAĞI OLMAK

Bahçeli’nin bugün detaylarını açıklayacağı desteğin boyutları konusunda yapılan en ileri yorum, MHP’nin AK Parti ile koalisyon ihtimaline dair oldu.

Bu yoruma göre, AK Parti’nin liderini, dolayısıyla da ülkenin başbakanını belirlediği süreçte, terörle mücadeleyi zafiyete uğratacak gelişmeler yaşanabilir.

AK Parti’de yaşanacak görüş ve yol ayrılıkları bu yasaların çıkmasını geciktirebilir. Böyle bir durumda, MHP devreye girerek terörle mücadeleye fiilen verdiği desteği, hukuken de verebilir.

Hukuki desteğin niteliği ‘koalisyon ortağı olmak’ da dahil AK Parti’nin olası her türlü talebini olumlu karşılamayı öngörüyor.

Bahçeli’nin geçmişte TBMM’den 5’inci parti çıkabileceği ihtimalini dillendirmesi de bu yorumun en önemli dayanaklarından biri olarak gösteriliyor. 

Bahçeli’nin bir kurmayı, “Verilecek desteği AK Parti’ye değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne verilmiş bir destek olarak görmek gerekiyor” yorumunu yaptı.

Yukarı

Business HT×