BIST 100 1.060,59 % 0,00
USD/TRY 7,2970 % 0,24
EUR/TRY 8,6106 % 0,43
Piyasalar
1.060,59
% 0,00
7,2975
% 0,25
8,6097
% 0,42
1,1793
% 0,05
12,99
0,00
2.028,72
% -0,34
44,86
% 1,04
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Döviz piyasaları neden bozulmuş görünüyor?

Fon yöneticisi El-Erian, döviz piyasalarında yaşanan sıkıntıları yazdı

Döviz piyasaları neden bozulmuş görünüyor?
MOHAMED A. EL ERIAN* 02 05 2016, 11:07

Geçtiğimiz yıl az sayıdaki etkili isim Fed'in, küresel büyümeyi yavaşlatacağı ve finansal bozulmaları destekleyeceği endişeleriyle, faiz artırımına gitmemesi yönünde çağrılarda bulunmuştu. Fed yetkilileri bu uyarıları nazikçe dinledi ve ardından Aralık ayında faiz artırımına gitti ve akabinde durdurdu. Döviz piyasasındaki gelişmelere bakılacak olursa, bu isimlerden bazıları şimdi Fed'in fazi artırımlarına devam etmesi gerekip gerekmediğini düşünüyor olabilir.

Görünüşte tutarsız olan bu düşünce süreci, dünyanın sistematik açıdan en önemli ekonomileri tarafından benimsenen önemli ölçüde dengesiz ekonomi politikası karşımının uzun süre benimsenmesinden kaynaklanan elverişsiz şartları yansıtıyor. Bu şartlar, gelişmiş ekonomiler arasındaki faiz farklarına “normal” bir şekilde tepki vermeyen döviz kurları yapısını da içeriyor; kısmi politika tedbirlerinin etkileri, daha kapsamlı bir yaklaşımdan doğacak sonuçlara göre etkisiz kalıyor ve istikrarsızlık dalgalarının küresel finansal piyasalar boyunca aktarılmasını riskini artırıyor.

Normal şekilde işleyen ekonomilerde faizlerdeki bir artış, borçlanmanın desteklediği tüketimi ve yatırımı daha pahalı hale getirerek ekonominin yavaşlamasına yardımcı olur. Eşzamanlı olarak, yatrıımcıların daha fazla finansal getiri getiri elde etmek istemesiyle birlikte, yurtdışından fon girişlerinde etkili olur. Böylece güçlenen para birimi ihracatı daha az rekabetçi yaparak ekonomik yavaşlamayı daha fazla destekler.

Fed'in Aralık ayında gerçekleştirdiği toplantı öncesinde, aralarında Uluslararası Para Fonu'nun da (IMF) bulunduğu bazı isimler, dünyanın en önemli merkez bankasının faiz artırımına gitmesinin henüz yeterli sağlamlıkta ekonomik ve finansal temel bulamamış küresel ekonomide rahatsızlığa neden olacağı yönünde anlaşılabilir endileşeler taşıdılar. ABD'nin gelişmiş ekonomiler arasında büyüme ve istihdam anlamında en iyi pozisyonlanmış olan ekonomi olduğunu bilmelerine karşın uzmanlar, yüksek faizin sermayeyi gelişen piyasalardan çekerek büyümede daha genel bir yavaşlamaya ve küresel finansal istikrarsızlık riskine ilişkin endişelerini dile getirdiler.

---

*Bloomberght.com editörleri tarafından çevrilmiştir.

Yukarı

Business HT×