BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Hem Rusya hem İsrail ilişkinlerinde olumlu sinyaller

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsrail ve Rusya'yla ilgili ilişkilere dair olumlu sinyaller verdi

Hem Rusya hem İsrail ilişkinlerinde olumlu sinyaller
HABERTÜRK 25 04 2016, 12:49

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.Kalın'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

CUMHURBAŞKANI'NIN ZİYARETLERİ: Cumhurbaşkanımızın Azerbaycan'a bir ziyareti olacak. Medeniyetler İttifakı Toplantısı Bakü'de yapılacak. Forumun resmi açılışı yarın liderlerin katılımıyla gerçekleşecek. Azerbaycan'dan sonra da Hırvatistan'a bir ziyaret olacak. İl ziyaretlerimiz devam edecek. 

TERÖRLE MÜCADELE: Mardin'in Nusaybin ilçesinde şehit olan 2 askerimize rahmet diliyor, yaralanan 3 askerimize şifalar diliyoruz. Terörle mücadele konusunda kararlılığımız devam ediyor. Bu alçak terör örgütü çekildikleri yerlere bomba bırakarak alçak yüzünü gösteriyor. Terörün hiçbir yüzünün kabul edilmesi söz konusu değildir. Mutabakat gibi sözlerin geçerliliği yoktur. PKK terörünün ve diğer terörlerin aklanması yönünde yapılan bütün faaliyetleri reddettiğimizi ve kınadığımızı söylemek istiyorum.

SURİYE KRİZİ: Suriye'deki durum hassasiyetini korumaya devam ediyor. Esad rejiminin, Rusya ile birlikte ihlalleri devam ediyor. Hala sivil insanlar ölmeye devam ediyor. İnsani yardımların ulaştırılmadığını, yüzbinlerce insanın büyük sıkıntılar çektiğini görüyoruz. Cenevre'de yapılan görüşmelerin de arzu edilen hızda olmadığını görüyoruz. Bunun temel sebebi rejimin geçiş süreci ve insani yardımlar konusunda ayak diremesinden kaynaklanıyor. Suriye'deki çatışmaların durması, Suriye'nin toprak bütünlüğünün koruması ve Suriye'nin demokratik çoğulcu bir sisteme geçmesi önem arz ediyor. Müttefiklerimizle kararlılığımız devam etmektedir.

MÜLTECİ SAYISI: 3 milyonu aşkın insan ülkemizde misafir edilmeye devam ediliyor. Buradan geriye dönüş söz konusu değil.AB ile mülteci anlaşması çerçevesinde geçişlerde ciddi düşüşler var.

DAEŞ'LE MÜCADELE: DAEŞ'le mücadele konusunda yoğun tedbirler aldık. Bunları uygulamaya devam ediyoruz. Kilis'te yaşanan hadiseler birçok insanın hayatına mal oldu. En üst düzeyde tedbirler alınıyor. Sorunun kaynağı Suriye'dir. DAEŞ'le irtibatlı olduğundan şüphelenen 3 bin 300'den fazla şüpheli kişi sınırdışı edilmiştir. 2 bin 770 kişi gözaltına alındı 954 kişi de tutuklandı. 

PKK'NIN BATI İLE TEMASI VE İSRAİL İLE GÖRÜŞMELER: Bu iddia terör örgütü tarafından iddia edildi, devletler tarafından reddedildi. Bu terör örgütünün kimlerden meden umduğu, kimlerle ilişkisi olduğu bakımından dikkat çekici bir husus. Terör örgütünü aklamaya yönelik çalışmaların gazetecilikle ilgisi yoktur. PKK'nın söylemlerini makul ve meşru gibi empoze etmek terör örgütü propagandasından başka bir şey değildir. Bu yalana hiç kimse inanmıyor, inanmayacak. Terörle en kararlı şekilde mücadelemizi devam ettireceğiz. Terör örgütü liderinin verdiği mesajlar, bu yayın organı konusunda teröre hizmet eden bir anlayış vardır. Bu operasyonlar son noktasına kadar devam edecektir. 

İsrail ile bir müddettir devam eden müzakerelerde son aşamaya geliniyor. Yakın zamanda yeni bir temasın olması planlanıyor. Gazze ve Filistin topraklarında insani durumun iyileştirilmesi konusunda adım atılacağını bekliyoruz. Herkes iki devletli bir durumu kabul ederken bir taraftan Filistin'i yok sayan görüntü veriliyor. 

SURİYE'DE GÜVENLİ BÖLGE İDDİALARI: Suriye'de terör örgütlerinden arındırılmış güvenli bir bölgenin kurulması konusunda görüşlerimizi dile getiriyoruz. Bunun amacı bir kendi sınırımızı güvenlik içine almak, iki burayı terör örgütlerinden arındırımak, üçüncüsü mülteciler ve burada yaşayanlar için güvenli bölge oluşturulması. Biz bunu hep dile getirdik. Bunu uygulamada güçlü bir irade olmadığını görüyoruz, ancak biz teklifimizi iletmeye devam edeceğiz. İki yıl önce bu bölge kurulmuş olsaydı, mülteci akını yaşanmayacaktı, ölen insanlar yaşıyor olacaktı. Bizim teklifimizi bakidir ancak uluslararası koalisyonun anlaşması şarttır. 

KİLİS'E SALDIRILAR ve RUSYA İLE GÖRÜŞMELER: Operasyonel detaylara girmeyeceğim ama aynı şeylerin yaşanmaması için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz. Devlet ciddiyetine yakışır şekilde adımlar atılmasına Türkiye sıcaktır. Türk-Rus ilişkileri bir hadiseye kurban edilecek kadar sığ değildir. Yakaladığımız ivme konusunda, bu krizi aşabilecek derinliği sağlıyor. Rus tarafının Türkiye'yi itham eden tavrı bu süreci kilitledi. 

VİZE ANLAŞMASI: Basında çıkan anlaşmalarla ilgili bir açıklama yapmamız uygun olmaz. Teknik bir süreç var. Vize serbestiyetinin hayata geçmesi için teknik bir çalışma var. Bu kriterler Türkiye tarafından hızlı bir şekilde yerine getiriliyor. Hedefimiz haziran ayının sonuna kadar bu sürecin tamamlanmasıdır. Bunun aksini gösteren bir gelişme yok. Resmi müzakerelerde böyle bir problem yok. 

MİTSURA'NIN PYD İLE GÖRÜŞTÜĞÜ İDDİASI: Esed rejimi ve Rusya PYD'nin Cenevre'de yer alması için baskı yaptığını biliyoruz. Bu konuda bizim müttefiklerimizle durumumuz belli. O müzakere heyetinde Kürtler ve temsilcileri de vardır. Örgütün özyönetim, kanton fantazilerini meşrulaştırmak için orada bulunmuyorlar. 

Yukarı

Business HT×