BIST 100 1.060,59 % 0,00
USD/TRY 7,2989 % 0,27
EUR/TRY 8,6095 % 0,42
Piyasalar
1.060,59
% 0,00
7,2989
% 0,27
8,6095
% 0,42
1,1792
% 0,04
12,99
0,00
2.028,88
% -0,33
44,82
% 0,95
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Paris İklim Anlaşması BM'de imzaya açıldı

Fransa'nın Başkenti Paris'te 196 ülkenin üzerinde uzlaşmaya vardığı Paris İklim Anlaşması, BM Genel Merkezi'nde düzenlenen törenle imzaya açıldı

Paris İklim Anlaşması BM'de imzaya açıldı
AA 22 04 2016, 21:32

Fransa'nın Başkenti Paris'te 196 ülkenin üzerinde uzlaşmaya vardığı Paris İklim Anlaşması, BM Genel Merkezi'nde düzenlenen törenle imzaya açıldı.

BM Genel Kurulu Salonu'nda düzenlenen törende konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, anlaşmanın imzaya açıldığı ilk gün rekor sayıdaki 171 ülkenin metni imzalayacağını belirterek, "Bu salonda rekor kırıyoruz ancak küresel sıcaklık ve buzulların erimesi de dışarıda rekor kırıyor. Atmosferdeki karbon oranı da rekor seviyeye yükseldi" dedi.

Zamanla yarış halinde olduklarını ifade eden Ban, tüm ülkelere imzanın ardından iç yasal süreçlerini tamamlayarak onay belgelerini en kısa sürede BM'ye sunmalarını ve böylece anlaşmanın bir an önce yürürlüğe girmesini istedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande de konuşmasında, iklim değişikliği ile mücadele konusunda sözlerin verildiğini artık bu sözlerin uygulaması aşamasına geçilmesi gerektiğini söyledi.

- Rousseff'den otoriterizm mesajı

Törende, Brezilya'da Ulusal Kongre'nin alt kanadında yapılan oylamada, görevden alınması talebiyle hakkında soruşturma açılmasına karar verilen Devlet Başkanı Dilma Rousseff de konuşma yaparak anlaşmanın Brezilya'da bir an önce onaylanması için çaba göstereceğini belirtti.

Brezilya'da yaşanan politik gelişmelere de değinmek istediğini belirten Rousseff, "Brezilya halkı büyük bir ulus. Daha önce otoriterizmi yenerek canlı bir demokrasi kurdular. Halkımız çalışkan ve özgürlüğüne düşkün. Buradan herhangi bir geriye gidişe izin vermeyeceklerine eminim" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de konuşmasında son aylarda sıcaklık rekorları kırıldığını kaydederek konunun acil olduğunu vurguladı.

Kanada ve İtalya başbakanlarının da Genel Kurula hitap ettiği törende konuşan BM Barış Elçisi aktör Leonardo DiCaprio, gerekli önlem alınmazsa iklim değişikliğinin neden olacağı felaketlere dikkati çekerek, "Fosil yakıtları ait oldukları yerde, yerin altında bırakın" dedi.

- İlk imza Hollande'den

Açılış konuşmaların ardından imza töreni başladı ve anlaşmaya ilk imzayı Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande koydu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da anlaşmayı ilk imzalayan devlet başkanları arasında yer aldı.

Türkiye adına metni Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı imzalayacak ve ardından Türkiye'nin anlaşma çerçevesinde alacağı önlemleri anlatacak.

- Paris İklim Anlaşması

Paris'te Aralık 2015'te gerçekleşen 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda (COP21) 196 ülke, küresel ortalama sıcaklık artış limitinin 1,5 ila 2 derece arasında sınırlandırılmasını içeren metin üzerinde anlaşma sağlamıştı.

Paris İklim Anlaşması metninde, sera gazları emisyonunun düşürülmesi ile ilgili olarak ulusal düzeydeki planların beş yılda bir gözden geçirilmesi öngörülüyor. Gelişmekte olan ülkelerin bu alandaki mücadele için yılda en az 100 milyar dolar destek aktarması hedefleniyor.

Anlaşmada, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı hazırlıklı olunması ve sera gazları emisyonunu azaltan çevreci ve sürdürülebilir ekonomilerin desteklenmesi gibi maddeler öne çıkıyor.

Bugün imzaya açılan ve bir yıl imzaya açık kalacak anlaşmanın yürürlüğe girmesi için, karbon salınımının yüzde 55'ini sağlayan en az 55 ülkenin, kendi iç onay süreçlerini tamamlayarak anlaşamaya taraf olduklarına ilişkin onay belgesini BM'ye sunması ve bunun ardından 30 gün geçmesi gerekiyor.

Karbon salınımının yüzde 40'a yakınınından sorumlu olan ABD ve Çin, onay sürecini bu yıl tamamlayacaklarını bildirdi.

Abbas, İsrail işgali için yardım istedi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler (BM) üyelerinden Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin sonlandırılması için yardım istedi.

Abbas, BM Genel Kurulu'nda Paris İklim Anlaşması'nın imza töreninde yaptığı konuşmada, Filistin'in Paris İklim Anlaşması'nı hem imzaladığını hem de onay belgesini sekreterliğe sunduğunu belirtti.

Filistin'in BM Genel Kurulu tarafından üye olmayan devlet olarak kabul edildiğini ve Filistin Devleti'nin diğer devletlerle birlikte anlaşmayı imzaladığını vurgulayan Abbas, anlaşmanın gezegen için pozitif etkileri olacağına inandığını kaydetti.

Konuşmasında Filistin topraklarındaki İsrail işgaline de değinen Abbas, "İsrail'in işgali, Filistin'de iklimi tahrip ediyor. İsrail'in kurduğu yerleşim birimleri de Filistin'in doğasını mahvediyor. İsrail işgalinin ve işgal altındaki Filistin topraklarında İsraillilerin yerleşim birimi kurma faaliyetlerinin sonlandırılması için lütfen bize yardım edin." dedi.

Yukarı

Business HT×