BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2291 % -0,34
EUR/TRY 8,5186 % -1,07
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2287
% -0,34
8,5184
% -1,07
1,1780
% -0,83
12,99
0,73
2.028,53
% -1,70
44,45
% -1,42
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Vizesiz Avrupa için kritik tarih: 4 Mayıs

AB şartların yerine getirilmesi durumunda 4 Mayıs'ta Türkler için vizesiz seyahat önerisi yapacak

Vizesiz Avrupa için kritik tarih: 4 Mayıs
20 04 2016, 15:18

Avrupa Birliği'nin (AB) yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, Ankara'nın geriye kalan şartları yerine getirmesi durumunda 4 Mayıs'ta Türklerin Haziran ayı sonundan itibaren AB'ye vizesiz seyahat edebilmeleri için gerekli teklifi yapacaklarını duyurdu.

Avrupa Komisyonu'nun geçen ay Ab ve Türkiye arasında sağlanan göçmen anlaşmasının uygulanmasına dair hazırladığı ilk raporda, mülteci sayısının azaltılmasında iyi bir ilerlemenin gösterildiği; fakat Yunanistan'dan Türkiye'ye daha fazla mültecinin geri gönderilmesi ve Suriyeli mültecilerin Türkiye'den doğrudan Avrupa'ya yerleştirilmesi için daha fazla kaynağa ve taahhütlerin yerine getirilmesine ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Komisyon Türkiye'nin vizesiz seyahat için gerekli olan 72 kriterden kaç tanesini daha yerine getirmesi gerektiğini tam olarak belirtmezken, daha fazla çalışma yapılması gereken bazı alanlar olduğuna dikkat çekti.

Bu alanların arasında birikmiş sığınma başvurularının azaltılması, bütün mültecilere işgücü pazarına yasal giriş izni verilmesi, yüksek göç riski olan ülkelere karşı vize şartlarının güçlendirilmesi, temel hakların korunması için gerekli önlemleri almak ve Türkiye'nin tanımadığı AB üyesi Kıbrıs Rum Yönetimi vatandaşlarına yönelik ayrılıkçı uygulamalara son verilmesi bulunuyor.

Avrupa Komisyonu aynı zamanda Ankara'dan Türk vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşlarının tüm AB ülkelerinden geri kabulü konusunda iyileşme göstermesini ve böylece AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması'nın 1 Haziran'dan itibaren etkin olmasını istedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün yaptığı bir açıklamada Ankara'nın AB ile anlaşmada tüm şartları yerine getirdiğini ve Avrupa'nın kendi şartlarını yerine getirmemesi durumunda anlaşmayı terk edeceğini söylemişti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Davutoğlu ile buluşmasının ardından vize kriterlerinin "hafifletilmeyeceğini" söylemişti.

Juncker, "Komisyon Türkiye için üçüncü vize serbestisi raporunu 4 Mayıs'ta açıklayacak ve eğer Türkiye geri kalan kriterleri yerine getirmek için gerekli adımları atarsa rapora Türkiye'nin vizesiz seyahat ülkeler listesine alınması için yasal teklif eşlik edecek" dedi.

 

 

Yukarı

Business HT×