BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2292 % -0,33
EUR/TRY 8,5199 % -1,05
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2287
% -0,34
8,5186
% -1,07
1,1781
% -0,82
12,99
0,73
2.029,01
% -1,67
44,45
% -1,42
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Ahmet Zorlu: Müşteri huzursuzlandı, X-ray’le önlem aldık

Zorlu Center’da X-ray dönemi başladı. Yatırımın sahibi Zorlu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, X-ray’e geçişi “Müşteri huzursuzluk duymaya başladı, önlem aldık” sözleriyle anlattı

Ahmet Zorlu: Müşteri huzursuzlandı, X-ray’le önlem aldık
HABERTÜRK 12 04 2016, 08:36

Türkiye’de son aylarda yaşanan terör olayları toplumda güvenlik hassasiyetini üst seviyeye çıkarırken alışveriş merkezleri (AVM), toplu taşıma istasyonları gibi kalabalık alanlarda önlemler de sıklaştı.

İstanbul’un en gözde AVM’lerinden Zorlu Center da güvenlik uygulamalarını tüketiciden gelen talebe göre revize etti. Kapılarını açtığı Ekim 2013’ten itibaren X-ray’siz güvenlik sağladığı için bu yöndeki soruların odağı olan Zorlu Center, yeni bir kararla tüm girişlerine X-ray cihazı yerleştirdi.

‘DÜNYADA DA DEĞİŞİM VAR’

2.5 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilen projenin sahibi Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, “Müşteri huzursuzluk duymaya başladı. Onlar velinimetimiz. X-ray görünce daha güvende hissettikleri için önlem aldık” dedi. Kamera ve özel görevlilerle sağlanan eski sistemin de hâlâ çalıştığını kaydeden Zorlu, “Güvenlik üstüne güvenlik oldu aslında. Çifte güvenlik denebilir. Bu, eskiden bir açık vardı anlamına gelmiyor. X-ray’siz de güvenli ortam sağlanabiliyor” diye konuştu.

Zorlu Center’da yalnız AVM girişlerine değil, Performans Sanatları Merkezi ve Raffles Otel’e de X-ray cihazı koyulduğunu belirten Zorlu, şöyle devam etti: “Bu projeyi yaparken ilkleri hayata geçirmek için yola çıktık. Artık dünya başka türlü güvenlik sistemine geçmişti. Avrupa’da örnekler böyleydi. 2 yıl bunu denedik. Ancak bugün dünyanın geldiği noktaya bakınca, yalnız Türkiye’de değil, her yerde bir dönüş var. Özel uçağınızla gittiğiniz yerde dahi eskisinden daha titiz aranıyorsunuz. Havalimanlarında bile yaklaşım değişiyor.”

KAMERALAR VE ÖZELYAZILIMLA KORUNUYOR

Bir kesim AVM’lerde X-ray bulunmasını caydırıcı olarak değerlendirip gerekli görürken, güvenlik uzmanları X-ray’siz de etkin güvenlik sağlanabileceğini savunuyor. Görünmeyen önlemlerle korunan orta ölçekli bir AVM, 600 civarında kamerayla izleniyor. Kumanda masasında görüntüler düzenli olarak takip edilirken özel yazılımlar kullanılıyor. Örneğin, bir paket belli bir yerde belirlenen süreden fazla kalırsa sistem alarm veriyor. Ayrıca müşteri görünümünde özel güvenlikler de çalışıyor.

Yukarı

Business HT×