BIST 100 1.121,17 % 0,00
USD/TRY 7,8094 % 0,04
EUR/TRY 9,1196 % 0,11
Piyasalar
1.121,17
% 0,00
7,8094
% 0,04
9,1196
% 0,11
1,1679
% 0,11
13,14
0,00
1.881,28
% -0,01
42,27
% -0,38
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Beyaz Saray’da 50 dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray’da verilen yemeğin ardından 50 dakika baş başa görüştü. Obama, Türkiye’nin güvenliği ve terörizme karşı ortak mücadeledeki desteğini teyit etti

Beyaz Saray’da 50 dakika
HABERTÜRK 02 04 2016, 09:59

ABD’nin başkenti Washingon’daki Nükleer Güvenlik Zirvesi, önceki gece ABD Başkanı Barack Obama’nın zirveye katılan 52 devlet ve hükümet başkanının yanı sıra 4 uluslararası kurum temsilcisine Beyaz Saray’da verdiği akşam yemeğiyle başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray’daki yemeğin ardından ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Beyaz Saray’da Türkiye saatiyle 04.25’te başlayan ve yaklaşık 50 dakika süren görüşmenin bir bölümünde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yer aldı. Görüşmenin ardından oteline dönen Erdoğan, girişte ABD’li vatandaşlarla şakalaştı.

DİYARBAKIR TAZİYESİ

Cumhurbaşkanlığı’ndan görüşme ile ilgili yapılan açıklamada, iki liderin bölgesel güvenlik, terörle mücadele ve mülteciler eksninde Türkiye-ABD işbirliğini ele aldıkları bildirildi. Açıklamada, “ABD Başkanı Obama, şahsı ve halkı adına, Diyarbakır’daki terör saldırısında hayatlarını kaybedenler için taziye, yaralılar için de şifa dileklerini ileterek; Türkiye’nin güvenliği ve terörizme karşı ortak mücadele hususundaki desteklerini teyit etmiştir” denildi.

DAEŞ’İN BİTİRİLMESİ

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, Erdoğan ve Obama’nın, Suriye’de DAEŞ’i geriletme ve ortadan kaldırmaya yönelik ortak çabaları daha artırmak için neler yapılabileceği konusunu da ele aldıkları belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama’nın görüşmesine dair, Beyaz Saray’dan da bir açıklama geldi. Beyaz Saray’ın açıklamasında da Cumhurbaşkanlığı açıklamasıyla bire bir aynı ifadelerin yer alması dikkat çekti.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ELEŞTRİSİ

Zirvenin kapanışında konuşan Barack Obama, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin , “Dün Brookings Enstitüsü'ndeki çirkin olaylardan birkaç saat sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı otoriter biri olarak görüyor musunuz?” diye sordu.

Obama sözlerine, “Türkiye bir NATO müttefiki, IŞİD'le mücadelemizde olağanüstü önemli bir ortak. Uzun ve stratejik ilişkilere sahip olduğumuz bir ülke” diye başladı.

Erdoğan'la ABD Başkanlığı görevine başladığı yedi yıl önce muhatap olmaya başladığını anlatan ve değişik alanlarda verimli ortaklığa sahip olduklarının vurgulayan Obama, “Gerçek olan bir şey var ve bunu doğrudan da söyledim: Türkiye'deki bazı eğilimlerden rahatsız olduğum bir sır değil. Ben basın özgürlüğüne, din özgürlüğüne, hukuk ve demokrasiye güçlü bir şekilde inanıyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın demokratik bir süreçle seçildiğini dile getiren Obama, “Basına yönelik sergilemekte oldukları yaklaşımın Türkiye'yi çok rahatsız edici bir yola sokabileceğini düşünüyorum ve biz onlara önerilerde bulunmayı sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, göreve demokrasi sözü vererek geldiğini hatırlattığını söyleyen Başkan Obama, Türkiye'nin derin İslam inancı ve modernliği geçmişten bu yana artan bir açılımla birlikte yaşattığını belirterek, “Erdoğan böyle bir mirasın takipçisi olmalı, bilgiyi baskı altına alan ve demokratik tartışmaya son veren bir stratejinin değil” şeklinde konuştu.

Obama bunu söylemekle birlikte, Türkiye'nin çeşitli uluslararası ve bölgesel konularda kritik işbirliği sağladığını ve sağlamaya sürdüreceğini belirtti. “Birçok dostumuz ve ortağımız gibi Türkiye'yle de birlikte çalışıyoruzö diyen Obama ,“Türkiye'nin çabalarına müteşekkiriz ama görüş ayrılıklarımız da olacak. Görüş ayrılıkları olduğu zamanda bunları ifade edeceğiz. Ben de burada bunu yapmaya çalıştım” dedi.

Yukarı

Business HT×