BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3751 % 0,67
EUR/TRY 6,0797 % -0,00
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3751
% 0,67
6,0797
% -0,00
1,1304
% -0,54
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Mısır Havayolları'na ait yolcu uçağı kaçırıldı

İskenderiye'den Kahire'ye giden Mısır Havayolları'na ait yolcu uçağı kaçırıldı

Mısır Havayolları'na ait yolcu uçağı kaçırıldı
29 03 2016, 09:51

Mısır'da İskenderiye-Kahire seferini yapan EgyptAir havayoluna ait Airbus 320 tipi uçak, ailesiyle sorunları olduğu tahmin edilen bir kişi tarafından kaçırılarak Kıbrıs Rum Kesimi'nde Larnaka'ya indirildi.

EgyptAir, uçağın Larnaka'ya inmesinin ardından dört yabancı yolcu ve yedi mürettebatın dışında tüm yolcuların serbest bırakıldığını belirtti. Uçakta mürettebat dahil yaklaşık 60 kişi bulunuyordu.

Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı üzerinde patlayıcılar bulunan bir yolcunun pilotu tehdit ederek uçağı kaçırdığı belirtti ancak bu bilgi Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından teyit edilemedi.

Görgü tanıkları uçağı kaçıran kişinin Larnaka havalimanı apronuna Arapça yazılmış bir mektup fırlattığını ve Kıbrıslı olan eski eşine iletilmesini istediğini söyledi.

Güney Kıbrıs devlet medyası güvenlik görevlilerine dayandırdığı açıklamada uçağı kaçıran şahsın kişisel hedefleri olabileceğini ve Güney Kıbrıs'ta yaşayan eski eşiyle bağlantı kurmak istediğini söylediğini belirtti.

Güney Kıbrıs Devlet Başkanı Nicos Anastasiades gazetecilere, "Terörizmle alakası olan bir şey değil" dedi.

Durumun bir kadınla alakalı olup olmadığı sorulan Anastasiades, "Her zaman bir kadınla alakalıdır" ifadelerini kullandı.

Uçağı kaçıran kişinin kimliği hakkında ise karışık bilgiler bulunuyor.

Mısır devlet basını uçağı kaçıranın İbrahim Samaha olduğunu belirtirken, İskenderiye Üniversitesi'nin internet sitesinde Samaha'nın veterinerlik profesörü olduğu ve gıda sağlığı departmanı başkanı olduğu görülüyor.

Üniversiteden bir yetkili Samaha ile telefonda konuştuğunu ve kendisine serbest bırakılan yolculardan bir tanesi olduğunu anlattığını belirtti.

Mısır Sivil Havacılık Bakanı uçağı kaçıran kişinin kimliği hakkında yorum yapmayı reddetti. Uçağı tek bir kişinin kaçırdığı tahmin ediliyor.

Üç havalimanı kaynağının verdiği bilgiye göre uçakta Mısırlıların yanı sıra 8 İngiliz ve 10 ABD vatandaşı bulunuyordu. Hollanda Dışişleri Bakanlığı ise Hollandalı bir kişinin hâlâ uçakta bulunan yabancılardan birisi olduğunu duyurdu.

İsrail ordusundan bir kaynağın açıklamasına göre İsrail uçak kaçırma olayının ardından önlem olarak hava sahasında savaş uçaklarını uçurmaya başladı.

Yukarı

Business HT×