BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3621 % 0,41
EUR/TRY 6,0681 % -0,13
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3621
% 0,41
6,0681
% -0,13
1,1306
% -0,48
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Brüksel'de üç patlama: En az 34 ölü

Belçika’daki Brüksel Havalimanı’nda iki, Maalbek metro istasyonunda ise bir patlama oldu. Üç patlamada toplam 34 kişi yaşamını yitirdi. Çok sayıda yaralı var

Brüksel'de üç patlama
BUSINESSHT 22 03 2016, 09:36

Brüksel havalimanında bombalı intihar saldırısı sonucu en az 14 kişi hayatını kaybederken, bundan kısa süre sonra bir metro istasyonundaki patlamada da 20 kişi öldü. Saldırıları IŞİD örgütü üstlendi. Olay sonrası Belçika'da 3 günlük yas ilân edildi. 

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Uluslararası Zaventem Havalimanı'nda sabah saatlerinde iki patlama gerçekleşti. Belçika Devlet Televizyonu VRT, havalimanındaki patlamanın intihar saldırısı olduğunu duyurdu. Bu patlamadan yaklaşık 50 dakika sonra Avrupa Birliği binalarının yakınındaki Maalbek metro istasyonunda da bir patlama gerçekleşti. 

IŞİD terör örgütü ile bağlantılı AMAQ haber ajansında yer alan haberde, "İslam Devleti savaşçıları bugün patlayıcı kemerler ve cihazlarla Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir havalimanı ve merkezdeki metro istasyonunu hedef aldı" denildi.

Aynı zamanda Avrupa Birliği kurumları ve NATO'ya ev sahipliği yapan Brüksel'de toplu taşıma durdurulurken, kente yapılan uluslararası tren seferleri iptal edildi. Belçika Kriz Merkezi, yeni saldırılardan kaygı duyduğuna işaret eden bir açıklamayla Belçikalılara, "Olduğunuz yerde kalın" uyarısı yaptı.

Belga haber ajansı havalimanındaki patlamalardan kısa bir süre önce silah sesleri ve Arapça bağırışların duyulduğunu belirtti. Sosyal medyada yer alan görüntülerde gidiş terminalinde kırılan camlardan yükselen dumanlar ve çantalarıyla beraber koşan yolcular görüldü.

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, gelişmelerin yakından izlendiğini belirterek, "şu anda itibariyle" saldırılarda yaralanan ya da hayatını kaybeden Türk vatandaşı olmadığını söyledi.

Saldırılarla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Türkiye bu zor gününde Belçika’nın yanındadır. Farklı terör örgütlerinin alçakça saldırılarına maruz kalmış olan halkımız, Belçika halkının acısını derinden hissetmekte ve paylaşmaktadır" dedi. 

THY ise saldırılar sonrası bugünkü 9 seferini iptal ederken, 24-25 Mart tarihli Brüksel seferlerini satışa kapattı.

Havalimanı ve metrodaki patlamalar, Kasım ayında Paris'te 130 kişinin ölümüne neden olan saldırılarda yer aldığından şüphelenilen bir ismin Brüksel'de tutuklanmasının dört gün sonrasına denk geldi. Belçika polisi muhtemel misillemeler için alarmda bekliyordu.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

Patlama anında havalimanında bulunan Sky News'dan Alex Rossi iki tane "çok, çok gürültülü patlama" duyduğunu söyledi.

Rossi, "Binanın hareket ettiğini hissedebiliyordum. Toz ve duman da vardı...Patlamanın olduğu yere doğru gittim ve insanlar şok halinde oradan çıkıyordu" dedi.

Havalimanında çalışan Alphonse Youla, iki patlamadan ilki öncesinde bir kişinin Arapça bağırdığını ifade ederek, "Sonra terminalin cam tavanı çöktü. Bacakları parçalanmış beş ölünün çıkarılmasına yardım ettim" dedi.

Diğer bir görgü tanığı patlamanın check-in masasında meydana geldiğini söyledi.

Patlamalar Avrupa'nın batısında endişe uyandırırken, İngiltere ve Fransa krize müdahale komitelerini toplantıya çağırdı.

Hollanda, İngiltere, Almanya havalimanı ve sınırlardaki güvenliği artırdı. Belçika ordusu patlamaların ardından başkente 225 asker sevk etti.

UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ

Belçika Başbakanı Charles Michel, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Durumu dakika dakika izliyoruz. Öncelikli endişemiz mağdurlar ve havalimanında bulunanlar... Şimdilik herkesten hareket etmemelerini istiyoruz" dedi.

Brüksel havalimanı yarın sabah 07:00'a kadar bütün uçuşları iptal ettiğini açıkladı. Havalimanı boşaltılırken, havalimanına giden trenler de durduruldu.

Polis, saldırıya neyin yol açtığı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Fakat Avrupa'nın batısında İslam Devleti tarafından desteklenen militanlar tarafından yapılması muhtemel saldırılara karşı yüksek güvenlik alarmı bulunuyordu.

Paris'te Kasım ayında stadyum, kafe ve konser salonuna yönelik saldırıyı düzenleyenlerden hayatta kalan Fransız vatandaşı Salah Abdeslam Cuma günü polisle yaşanan çatışmanın ardından yakalanmıştı.

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon dün yaptığı açıklamada ülkenin bir intikam saldırısına karşı yüksek alarm seviyesinde olduğunu söylemişti.

Jambon, "Bir hücreyi durdurmanın diğerlerini harekete geçirebileceğini biliyoruz. Bu durumda da bunun farkındayız" dedi.

 

 

 

 

Yukarı

Business HT×