BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,3621 % 0,41
EUR/TRY 6,0681 % -0,13
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,3621
% 0,41
6,0681
% -0,13
1,1306
% -0,48
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Davutoğlu'nun dokunulmazlık çağrısına CHP ve MHP'den yanıt

CHP'li Gök, "Bizim dediğimiz noktaya geldiler" değerlendirmesinde bulunurken MHP'li Büyükataman, "Hükümet işi sulandırıyor" dedi

Davutoğlu'nun dokunulmazlık çağrısına CHP ve MHP'den yanıt
HABERTÜRK 17 03 2016, 13:04

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dokunulmazlık çağrısına yanıt veren CHP Grup başkanvekili Levent Gök, "Bizim dediğimiz noktaya geldiler" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dokunulmazlık tartışmalarına ilişkin "506 dosyanın tamamını Meclis'e getirelim" önerisine CHP ve MHP'den yanıt geldi.

Parti Meclisi toplantısı süren CHP'de Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, kameraların karşısına geçerek, "Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıklar kaldırılsın" dedi. Başbakan'ın çağrıya yanıt için süre verdiğini hatırlatan Tezcan, "Akşama kadar beklemeye gerek yok" diyerek, şu açıklamayı yaptı:

"Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıklar kaldırılsın. Bu noktada aynı hattayız. Başbakanın bu teklifi umut ederim aynı noktadır. Bu söylediklerinden Brüksel dönüşü çark etmek zorunda kalmaz umarım. Kararını, niyetini değiştirme noktasına gitmez. Bu sevindirici bir gelişmedir. CHP'nin önerisinin kabul edilecek olması yolsuzluk yapmanın bir milletvekili ayrıcalığı olmaması anlamına gelecektir. Teröre destek verenlerin de dokunulmazlığı görüşülür. Sayın Başbakan akşama kadar süre vermiş bize. Akşama kadar süre vermesine gerek yok. Bizim tutumumuz nettir. Kamuoyu ile paylaştık. Yine akşam kadar beklemiyoruz. Sayın Başbakan sözlerinden dönebilir, o yüzden Sayın Başbakan akşama kadar sözlerinden dönmesin diye cevabımızı vermeyi yararlı görüyoruz. Dokunulmazlıklar hiçbir şekilde şantaj konusu yapılamaz." 

"AYNI KEFEYE KONULMASINI ANLAYAMADIK"

 

Habertürk TV'ye konuşan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP'nin dokunulmazlık ile ilgili tavrının net olduğunu belirterek, terör suçlamasıyla diğer konuların aynı kefeye konulmasını eleştirdi. Vural, şunları söyledi:

"Sayın Başbakan'ın miat koyması kendi bileceği iş. Biz tavrımızı her zaman koyuyoruz. MHP bu konuda tavrı en net partidir. Parti tüzüğümüzde dokunulmazlıkla ilgili, 'Kamu vicdanının makul kabul edeceği ölçülere bağlanmalıdır' denilir.

Sayın Genel Başkan MHP'nin tutumunu elbette açıklayacaktır. Ama bu tereddüt nedendir, bunu anlayamıyoruz. MHP'nin dosyaları, seçim kanununa muhalefet gibi konular. 'Teröristin yolu bizim yolumuzdur' diyenlerle nasıl aynı kefeye konuluyor, bunu anlamış değilim."

Ahmet Davutoğlu, muhalefetin dokunulmazlık dosyalarının tamamının Meclis'e getirilmesi çağrısına yanıt vermişti.

TESK'i ziyaretinde konuşan Başbakan, "Madem ki meydan okudunuz ben de hodri meydan diyorum. Gelin dokunulmazlıkları hep beraber kaldıralım. Yani bugünkü çağrımız hiçbir parti ayrımı gözetmeden, şu anda Meclis'te dosya olarak bekleyen 506 dokunulmazlık fezlekesi var, hepsini birden kaldıralım. AK Parti'nin çekinecek hiçbir dosyası yoktur. Hiç çekinmiyoruz" dedi.

Bu akşam Brüksel'e hareket edeceğini hatırlatan Davutoğlu, çağrısına akşama kadar yanıt beklediğini söylemişti.

Yukarı

Business HT×