BIST 100 91.839 % 0,17
USD/TRY 5,3588 % -0,50
EUR/TRY 6,1076 % -0,37
Piyasalar
91.873
% 0,20
5,3582
% -0,49
6,1060
% -0,39
1,1396
% 0,23
20,70
0,00
1.223,43
% 0,14
63,38
% 1,36
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Koç Holding'in dümeni Ömer Koç'ta

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Ömer Koç getirildi

Koç Holding'in dümeni Ömer Koç'ta
HABERTÜRK 22 02 2016, 12:15

Koç Holding ilk genel kurul toplantısına kadar yönetim kurulu başkanlığı görevine Ömer Koç'un seçildiğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, "Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından, yapılacak ilk genel kurul toplantısına kadar Yönetim Kurulu Başkanlığına Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Mehmet Ömer Koç’un, boşalan Başkan Vekilliğine ise Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Yıldırım Ali Koç’'un seçilmesine karar verilmiştir" denildi.

ÖMER KOÇ'TAN İLK AÇIKLAMA 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal kalkınmasında bu denli önemli bir paya sahip olan ve uluslararası arenada Türkiye'yi başarıyla temsil eden bir topluluğun ve ailenin mensubu olmaktan onur duyduğunu belirterek, "Sevgili ağabeyim ve yönetim kurulu başkanımız Mustafa V. Koç'u çok erken ve zamansız kaybetmenin derin acısını içimizde taşırken, kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum. Bizlere emanet ettiği bayrağı daha da ileriye taşımayı hem bir sorumluluk hem de bir görev olarak görüyorum. Önümüzdeki dönemde de Koç Topluluğu olarak, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürürken, küresel arenada ülkemizi yeni başarı hikayeleri ile buluşturacağımıza yürekten inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Ömer Koç, mevcut durumda yönetim kurulu başkan vekili olarak görev yapıyordu.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, 21 Ocak günü evinde geçirdiği kalp krizi sonrasını hayatını kaybetmişti.

Mustafa Koç'un vefatı sonrası, biri enerjinin, diğeri ise otomotivin patronu olan iki kardeşten birinin şirketin başına geçmesi bekleniyor.

Kamuoyunda pek fazla tanınmayan Ömer Koç, 2015 3. çeyrek itibarıyla grubun cirosunda yüzde 45 paya sahip olan enerjideki tecrübesiyle öne çıkıyor.

Halihazırda holdingin yönetim kurulu üyesi olan, grubun cirosunun yüzde 23’ünü elde ettiği otomotiv şirketlerinin patronu Ali Koç ise siyasi ve toplumsal kimliğiyle dikkat çekiyor. 

ÖMER KOÇ KİMDİR?

54 yaşındaki Ömer Koç, 1985’te adım attığı iş dünyasında ağırlıklı olarak enerji alanına yoğunlaştı. Ömer Koç, 2006 yılında Koç Grubu tarafından özelleştirme ihalesinde satın alınan TÜPRAŞ’ın yönetim kurulu başkanı. 2008’den bu yana yönetim kurulu başkan vekilliğini sürdüren Ömer Koç, Türk Eğitim Vakfı’nın da başkanlığını yürütüyor.

Koç ailesinin kültür, sanat ve tarih alanındaki atılımlarının ardındaki isimlerden biri olan Ömer Koç, dünyanın en önemli koleksiyonerleri arasında gösteriliyor. Ömer Koç’un İznik çinileri, Osmanlı eserleri, otoportrelerin yanı sıra geniş bir kitap ve tablo koleksiyonu bulunuyor.

Merhum halası Sevgi Gönül’den kendisine miras kalan Sadberk Hanım Müzesi’yle de ilgilenen Ömer Koç, Yapı Kredi Sanat Yayınları’nın da yönetiminde. 2009 yılında Koç Holding’deki hisselerinin bir kısmını satarak ortaklık payını yüzde 2.79’dan yüzde 1.79’a düşüren Ömer Koç, 92.8 milyon lirayı sanat ve kültür alanında kullanacağını açıklamıştı.

Yukarı

Business HT×