BIST 100 93.266 % 0,60
USD/TRY 5,4672 % -0,24
EUR/TRY 6,1795 % -0,14
Piyasalar
93.308
% 0,65
5,4683
% -0,24
6,1799
% -0,14
1,1297
% 0,10
20,13
0,15
1.201,85
% -0,03
66,34
% 1,33
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Saldırıya dünyadan kınama mesajları yağdı

Pek çok ülkeden saldırıya ilişkin kınama mesajları geldi

Saldırıya dünyadan kınama mesajları yağdı
HABERTÜRK 17 02 2016, 22:05

Almanya Başkanı Angela Merkel başta olmak üzere pek çok ülke temsilcisinden Ankara'daki saldırıya ilişkin kınama mesajları geldi. 

Merkel yaptığı yazılı açıklamada, saldırı haberini "dehşetle" öğrendiğini ve mümkün olan en güçlü şekilde terör saldırısını kınadıklarını söyledi. 

Merkel, "Türklere şöyle diyorum: Biz Almanlar olarak acınızı paylaşıyoruz. Böylesi insanlıkdışı saldırılar karşısında Türkiye'nin tarafındayız" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da yayınladığı açıklamada saldırıyı kınadı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, "Bu gece Ankara'nın kalbini vuran, askeri personeli taşıyan otobüsleri hedef alan terör saldırısını şiddetle kınıyorum" dedi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Stoltenberg, saldırıda katledilenlerin ailelerine ve Türk halkına en derin başsağlığı dileklerinde bulundu ve yaralılara acil şifalar diledi. Stoltenberg, "Bu dehşet verici eylemler hiçbir şekilde meşru gösterilemez. Müttefikler terörle mücadelede omuz omuzadır" ifadelerini kullandı.

ABD Büyükelçisi John Bass ise, Ankara'da askeri araçların geçişi sırasında yaşanan saldırıyla ilgili "Ankara'da gerçekleşen terör saldırısının derin üzüntüsü ve şoku içerisindeyim, kalbimiz ve dualarımız saldırılardan etkilenenlerledir" dedi.

İngiltere Ankara Büyükelçisi Richard Moore da, "Kızılay’dan korkunç bir haber. Olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum. Birleşik Krallık bu zor zamanında Türkiye ile omuz omuzadır. Terörizmi kesin ve net olarak kınıyorum" şeklinde tweet attı.

Rusya Parlamentosu Üst Kanadı Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Birinci Yardımcısı Frants Klintseviç da saldırıyı kınadı.

Rus senatör, her türlü terör saldırılarına karşı çıktıklarını kaydetti. Klintseçiv, "Rusya, her türlü tartışmalı sorunlarının çözümünde terör eylemlerinin yöntem olarak kullanılmasına karşı. Biz Ankara'nın merkezinde yapılan saldırıları sert şekilde kınıyoruz, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz" dedi.

Yukarı

Business HT×