BIST 100 91.074 % 1,24
USD/TRY 5,3438 % -0,03
EUR/TRY 6,0851 % 0,08
Piyasalar
91.074
% 1,24
5,3436
% -0,03
6,0845
% 0,08
1,1376
% 0,10
21,23
0,00
1.249,89
% 0,04
56,26
% -5,62
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türkiye'den YPG'ye angajman ateşi

TSK, Suriye tarafında bulunan rejim güçleri ve terör örgütü PYD-PKK’nın askeri bölgelere yönelik tacizlerine, angajman kuralları çerçevesinde anında karşılık verdi

TSK'dan Suriye'de YPG üslerine saldırı
HABERTÜRK 13 02 2016, 18:08

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye’deki rejim güçlerinin ve PYD-PKK’nın Türkiye’deki askeri bölgelere yönelik stacizlerine, angajman kuralları çerçevesinde karşılık verdi.

Askeri kaynaklar, dün Hatay’ın Çalıboğazı Karakolu bölgesine Suriye tarafında bulunan rejim unsurlarınca havan atışı yapıldığını, bunun üzerine angajman kuralları çerçevesinde misliyle mukabelede bulunulduğunu bildirdi.

Azez’in güneybatısında yer alan Maranaz bölgesinden de PYD-PKK terör örgütü mensuplarınca Akçabağlar Üs Bölgesi’ne yönelik ateş açılması üzerine, yine angajman kuralları çerçevesinde anında karşılık verildiği ifade edildi.

"HAVAALANI VURULDU"

Halep koridorunu kapatmaya çalışan PYD’ye bağlı YPG güçlerinin mevzileri, Kilis sınırındaki Öncüpınar 4. Hudut Bölük Komutanlığı’nda konuşlu Fırtına obüsleriyle vuruldu.

Saat 17.00’de başlayan bombardımanda, 100’den fazla atış yapıldı. Güvenlik kaynakları, Maranaz Köyü’ne 1 kilometre uzaklıktaki YPG mevzilerinin vurulduğunu ifade etti. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, vurulan hedefler arasında Minnak Askeri Havaalanı’nın da yer aldığını söyledi. Halep’e 35, Türkiye sınırına ise 15 kilometre uzaklıkta olan askeri üs, Azez ile Halep arasında geçiş ve takviye yolu olarak kullanılıyor.

"TACİZ ETTİLER"

Erzincan’da temaslarının ardından Ankara’ya dönerken havaalanında açıklama yapan Başbakan Davutoğlu, YPG’nin, Azez’e yönelik saldırıları sırasında Türkiye’ye yönelik tacizler olduğunu belirterek, “Angajman kuralları çerçevesinde Azez ve civarındaki tehdit oluşturan güçlere karşı mukabelede bulunulmuştur” diye konuştu.

"TEDBİRLERİ ALIRIZ"

Halep’e yönelik saldırıların hedefinde Türkiye’nin ve Türkiye üzerinden de Avrupa’nın olduğu konusunda AB ile mutabık olduklarını dile getiren Davutoğlu, “Türkiye sınırlarını korumak, Türkiye’ye doğru yönelen mülteci akınlarını, mültecileri korumak için ve Suriye’nin tek umudu olan, terör örgütleriyle de rejimle de tek işbirliği yapmamış olan ılımlı muhalif unsurların varlıklarının muhafaza edilmesi ve etnik bir kıyım yapılmaması için alınması gereken tedbirleri almaya kararlıdır” ifadesini kullandı.

JETLER TEYAKKUZDA

Suriye sınırında yaşanan hareketliliğin ardından Türk Hava Kuvvetleri de teyakkuza geçti. Tacizlere obüslerle karşılık verilirken, “Scramble kodu” olarak adlandırılan filoların her an harekâta hazır tutulduğu öğrenildi.

"30 MEVZİ VURULDU"

Bölgedeki YPG kaynakları, TSK’nın müdahalesinde 30 mevzinin isabet aldığını, 2 kişinin öldüğünü iddia etti

Yukarı

Business HT×