BIST 100 119.353 % 0,73
USD/TRY 6,8656 % 0,06
EUR/TRY 7,7497 % -0,22
Piyasalar
119.360
% 0,74
6,8655
% 0,06
7,7493
% -0,23
1,1282
% -0,24
9,79
0,00
1.779,67
% -0,28
42,81
% -0,67
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Filozof imparator Marcus Aurelius'tan liderlik önerileri

Tarihin en önemli hükümdarlarından biri kabul edilen Marcus Aurelius'tan her liderin aklında tutması gereken 10 nasihat

Filozof imparator Marcus Aurelius'tan liderlik önerileri
BUSINESS INSIDER 25 01 2016, 11:29

161 - 180 yılları arasında Roma İmparatorluğu'na hükmeden ve Plato'nun "İmparator Filozof" dediği Marcus Aurelius tarihin en önemli liderlerinden biri olarak kabul edilir.

Kendime Düşünceler (Meditations) kitabı insan davranışları hakkında paylaştığı zamansız bilgeliğiyle asırlardır liderlerin en önemli kılavuzlarından biri olmuştur. 

İşte benzersiz bir lider olma konusunda kitapta verilen 10 nasihat:

1) İnsanların birbirine yardımcı olmak için var olduğunu anla

Marcus her zaman bencil davranan ve diğerlerini yok etmek isteyenler olsa da, insanlığın uyum içinde yaşamak üzere kurgulandığına inanıyor. "Dünyaya birbirimizin iyiliği için geldik" diyen imparator, kendisi gibi lider konuma gelenlerin görevinin de diğerlerinin koruyucusu olması gerektiğini söylüyor.

2) Diğerlerinin insanlığının farkında ol

Marcus'a göre altınızdakilerin de üstünüzdekilerin de düşmanlarınızın da yemek yiyen ve uyuyan insanlar olduğunu hatırlamalısınız. Çok basit bir önerme gibi dursa da insanlar hakkında karar alırken onları abartmak ya da küçümsemek çok kolay oluyor. 

3) Yapılan pek çok hatanın cehalet sonucu olduğunu fark et

Marcus, bir insan sizi rahatsız eden bir şey yaptığında önce bunu yapmakta haklı olup olmadığını düşünmeniz gerektiğini söylüyor. Yani sizin çıkarınıza ters olsa dahi etik olarak kabul edilir davranıp davranmadığı önemli. 

Eğer yaptığı kabul edilemez bir davranışsa da hatasının bilmemesinden kaynaklandığını varsay. Yani altınızdakilere davranış biçiminizde ceza ve azarlamanın eğitici bir şekilde yapılması gerekir.

4) Kendini yüceltme

Liderlerin rollerini ciddiye alması gerekir, ancak kendilerini tanrı gibi görmeleri değil. Marcus'a göre kendinizin de bir çok hata yaptığını ve herkes gibi olduğunuzu hatırlamanız gerekiyor.

5) Diğerlerinin hareketlerini hemen yargılama

Altınızdakilerin ya da düşmanlarınızın ilk anda hata sandığınız kararları, zannettiğinizden daha mantıklı ve planlı olabilir.

6) Kendini kontrol et

Haksızlığa karşı sinirle hareket etmek doğal olsa da, yapıcı değil. Marcus'a göre duygularınızı kontrol etmek için hayatın kısa olduğunu hatırlayın. 

Hayatınızı ve enerjisini olmuş şeylere sinirlenerek de geçirebilirsiniz, sakin olup sorunları çözmeye odaklanarak da.

7) Sadece sen izin verirsen diğerleri seni üzebilir

Örneğin birinin size hakaret ettiğini düşünün. Sözcüklerin sizi üzmesine izin vermek yerine, cahil veya kaba olduğu için ona acımayı tercih edebilirsiniz. 

Marcus'a göre, sizi üzmesi gereken tek davranış utanmanız gereken şeyler yapmak olmalı. Çünkü üzerinde kontrolünüz olan tek şey kendiniz ve değerleriniz.

8) Karamsarlığın seni kolayca ele geçirebileceğini unutma

Felaketler karşısında güçlü duygular hissetmek çok kolay, ancak olumsuz düşüncelerle dolar ve önünüzdeki sorunları çözemez hale gelebilirsiniz. 

Marcus, "Öfke ve üzüntü, onlara sebep olan şeylerde çok daha fazla zarar verir" diyor.

9) İyi olun

Marcus'a göre, samimi iyilik "yenilmez"dir ve herhangi olumsuz bir davranıştan çok daha güçlüdür. Egoyu bir kenara bırakıp merhametle davranmak için güçlü bir lidere ihtiyaç olduğunu söyleyen imparator, en kötü insanın bile na sürekli iyi davranıldığında kötü kalmamasını bekliyor.

10) Kötü insanların senin için istisna yapacağını düşünme

Her ne kadar büyük liderlerin yapıcı ve merhametli olmak için ne gerekiyorsa yapması gerekiyor olsa da, başkalarına zarar vermek isteyenler olacağını da unutmamalıdırlar.

Marcus, insanları değişmeye veya size farklı davranabileceğine ikna edebileceğinize inanmanın hem aptalca hem de  olduğunu söylüyor.

Yukarı

Business HT×