BIST 100 90.678 % 0,70
USD/TRY 5,3597 % 0,27
EUR/TRY 6,1080 % 0,45
Piyasalar
90.655
% 0,67
5,3599
% 0,27
6,1081
% 0,45
1,1374
% 0,04
21,36
0,00
1.246,65
% 0,08
60,48
% 0,55
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Obama silah satışını zorlaştıracak kararları açıkladı

ABD Başkanı Obama, silahlı saldırıları azaltmak amacıyla ülkede en çok tartışılan konulardan biri olan silah satışını zorlaştıracak yeni idari kararlar aldı

Obama silah satışını zorlaştıracak kararları açıkladı
AA 06 01 2016, 08:45

Görev süresi tam bir yıl sonra dolacak ABD Başkanı Barack Obama, ülkede sıkça gündeme gelen silah satışını zorlaştıracak yeni idari kararları Beyaz Saray'da gerçekleşen bir basın toplantısında açıkladı.

Obama, sadece silah satan mağazalarda sabıka kayıtlarına bakıldığını, şiddet eğilimli insanların internette bu sorgulamaya tabi olmadan silah temin edebildiğini hatırlatarak, silah almak isteyenlerin sabıka kayıtlarının sorgulamasının genişletilmesi gerektiğini kaydetti. 

“Herkes için aynı kurallar geçerli olmalı” diyen Obama, yönetim olarak aldıkları idari kararlar gereğince, bundan sonra sabıka kaydı kontrolünün internetten satış yapıldığında da gerçekleştirileceğini dile getirdi. 

YENİ TEKNOLOJİLER VE TEDAVİ DESTEĞİ

Obama, bunun yanında, yeni teknolojilerle silah güvenliğinin de artırılacağını söyledi. Yüzlerce kişinin silah kazaları nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatan Obama, silahlara parmak izi teknolojisi getirilebileceğini söyledi.

ABD lideri ayrıca silah alımlarında yapılacak kontrollerin daha etkili sağlanması için 200’den fazla müfettiş ve soruşturmacının ilave olarak görevlendirileceğini, silah satıcılarının kaybolan veya çalınan silahları bildirmek zorunluğunu bulanacağı da açıkladı.

Sabıka kaydı temiz olmasına rağmen silah almak isteyen ancak akli dengesi sorunlu kişilerin de tedavilerine yardımcı olacaklarını dile getiren Obama, bu kişilerin kontrolü için de ülke genelinde 500 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi.

Silah satışlarıyla ilgili yasaların değiştirilmesini isteyen ancak buna karşı çıkan Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Kongre'de böyle bir imkânı bulamayan Obama, idari kararlar yoluyla mevcut yasaların uygulamasını güçlendirerek, silah satışlarını kısıtlamayı ve silahlı saldırılarda ölenlerin sayısını azaltmayı hedefliyor.

OBAMA'NIN GÖZLERİ DOLDU

Halka sesleniş konuşmasında sık sık silahlı saldırılarda hayatını kaybeden çocukları hatırlatarak gözleri dolan Obama, "Daha 1. sınıftalar. Ne zaman bu çocuklar aklıma gelse çok kızıyorum. Ama bu arada Chicago sokaklarında bu saldırılar her gün oluyor" diyen Obama göz yaşlarını tutamadı. Silah sahibi olmanın güçleştirilmesi konusunda Cumhuriyetçi engele takılan Obama, Kongre'ye de "Silah lobisi Kongre'yi rehin almış durumda" dedi.

Silahlı Şiddet Arşivi’nin verilerine göre, 2015'te silahların ateşlendiği 52 binden fazla olay meydana geldi. Bu vakalarda 13 bin 312 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 27 bin kişi yaralandı, "kitlesel saldırı" olarak tanımlanan en az 4 kişinin vurulduğu 330 saldırı gerçekleşti.

ABD Anayasası'nda 15 Aralık 1791'de ABD Haklar Bildirgesi ile benimsenen İkinci Düzenleme, kişilerin silah bulundurma ve taşıma hakkını koruyor.

Yukarı

Business HT×