BIST 100 94.158 % -0,09
USD/TRY 5,7828 % -0,08
EUR/TRY 6,5350 % 0,45
Piyasalar
94.158
% -0,09
5,7855
% -0,04
6,5385
% 0,50
1,1282
% 0,49
20,22
-1,62
1.384,30
% 1,76
64,61
% 4,51
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

TARSİM şap hastalığını sigorta kapsamına alıyor

Son dönemde yeniden artış gösteren ve hayvan hayat sigortasında yer almayan şap hastalığı TARSİM'in sigorta kapsamına alınıyor

TARSİM şap hastalığını sigorta kapsamına alıyor
İRFAN DONAT 17 12 2015, 11:00

Son aylarda büyükbaş hayvanlarda yeniden ortaya çıkan şap hastalığı ile birlikte Türkiye'nin farklı bölgelerinde karantinalar oluşturulurken, hayvan hayat sigortasında yer almayan şap hastalığına karşı risklerin de sigorta kapsamına alınması kararlaştırıldı.

TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada uygulamanın 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren hayata geçireleceğini belirterek, “Hayvan hayat sigortalarında şap teminata dahil değildi ancak 2016'dan itibaren belli bir şarta bağlı olarak şap teminatı vermeye başlayacağız. İşletmenin arilik belgesini isteyeceğiz. Eğer işletme hastalıklardan ari olması ile ilgili belgelere sahip ise o işletme tüm hayvanlarını sigortalatmak kaydıyla şap teminatını da alabilecek.

Arilik belgesi belki sigortalanma oranını biraz daha kısıtlıyor ama sistemin de sürdürülebilir olması için risklerini ölçebilmesi gerekiyor. Bunu kademeli olarak yapmaya çalışacağız. Önce riski ölçmemiz gerekiyor, daha sonraki yıllarda belki daha da genişletilerek bu teminatlar verilmeye devam edilecek” dedi.

HASAR ÖDEMESİ 700 MİLYON TL'Yİ AŞTI

TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, 2015 yılı tarım sigortalarına yönelik de bilgi verdi.

Tarımsal üretim açısından 2015 yılında, 2014'e göre hasarların daha sınırlı yaşandığını kaydeden Satoğlu, “Coğrafi dağılıma baktığımızda 2015, hasarların biraz daha lokal kaldığı bir yıl oldu. Ancak Manisa'da ciddi don ve dolu hasarları yaşandı ve sadece Manisa bölgesinde yaklaşık 250 milyon liralık hasar ödemesi gerçekleştirildi. Türkiye geneline baktığımızda 2015 yılında yaklaşık 300 bin adet hasar dosyası işlemi yaptık ve büyük çoğunluğu hemen hemen ödenmiş olmak kaydıyla 700 milyon liranın üzerinde bir hasar ödemesi gerçekleştirdik” dedi. 

2014'te yaşanan doğal afetlerin ve hasarların üretici üzerindeki etkisi sonucu 2015 yılında poliçe adetlerinde ciddi artışlar yaşandığını belirten Satoğlu, “Bunu en çok Karadeniz tarafında fındık üreticilerinde gördük. 2014'te fındıkta yaşanan ciddi don hasarı üreticileri poliçe yaptırmak konusunda tetikledi. Sadece Karadeniz'den fındıkla ile ilgili 200 binin üzerinde poliçe talebi geldi.

Son 1 yılda poliçe adedinin yüzde 30 civarında arttığını kaydeden Satoğlu, 2015'i 1 milyon 400 bin adet poliçe ile kapayacaklarını belirtti. Satoğlu, “Bir önceki yıl yaklaşık 684 milyon lira prim üretimi gerçekleşmişti. Bu yıl sonunda hem çiftçinin ödediği rakam hem de devletin sisteme aktardığı destekle birlikte 961 milyon lira civarında prim üretimi gerçekleştirecek” dedi.

1.1 MİLYON ADET BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SİGORTALANDI

Tarım sigortalarında yoğunluğun ciddi kısmının bitkisel üretim tarafında olduğunu dile getiren Satoğlu, hayvan hayat sigortası tarafında da artış olduğunu kaydetti. Satoğlu, “2015 sonu itibariyle 1 milyon 100 bin adet civarında büyükbaş ve küçükbaş hayvan sigortası yapılmış olacak” dedi.

2014 yılı başında başlayan arıcılık sigortalarında da ciddi bir talep olduğunu kaydeden Satoğlu, Türkiye'de 6 milyon civarında olan kayıtlı kovan sayısının 1,5 milyon adedinin sigortalanmış durumda olduğunu söyledi.

Türkiye'de tarım sektöründeki sigortalılık oranı hakkında da bilgi veren Satoğlu, “Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı tarıma uygun arazilerin yaklaşık yüzde 15'i TARSİM tarafından sigortalanmış durumda. Türkiye'nin örnek model olarak gördüğü İspanya gibi ülkelerde 40 yıllık tarım sigortası geçmişine rağmen tarımda sigortalılık oranı yüzde 30'lar civarında seyrediyor” diye konuştu.

Üreticilerin daha kolay prim ödemesini sağlayacak bir takım çalışmalar yaptıklarını belirten Satoğlu, ileriki zamanlarda çiftçiye bu anlamda daha rahat ödeme imkanları sağlamyı hedeflediklerini söyledi.

HASARSIZLIK İNDİRİMİ ARTACAK

1 Ocak 2016'dan itibaren hasarsızlık indirimi uygulamalarını genişleteceklerini açıklayan Satoğlu, “Tıpkı trafik kasko sigortasındaki hasarsızlık uygulaması gibi çiftçi üst üste hasarsız yıllar yaşarsa çok ciddi miktarda hasarsızlık indirimi alacak. Daha önceki hasarsızlık indirimi sabitti, 2016'dan itibaren yıllara göre değişen hasarsızlık indirimi uygulanacak” dedi.

2016 yılından itibaren sistemi teşvik eden değişik uygulamalar olacağını kaydeden Satoğlu, “Üretici genelde hasar görme olasılığı yüksek parsellerini sigortalatırken, daha az riskli arazilerini ise genelde sigortalatmıyor. Üreticimiz parsel olarak aynı ürüne sahip daha fazla sayıda parselini sigortalatırsa o kadar indirime hak kazanacak” diye konuştu.

2016'da uygulanacak bir başka yeniliğin ise üreticilerin toplu olarak belli bir miktarın üzerindeki araziyi sigortalatmak istemeleri halinde ona ilişkin de bir takım indirimler içerdiğini kaydeden Satoğlu, 2016'da daha çok teşvik edici uygulamalar olacağını vurguladı.

2016'dan itibaren üretici primini ödemek koşuluyla daha düşük muafiyet müşterekli poliçeler de temin edebilecek.

TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu'nun verdiği bilgilere göre 2016'dan itibaren bitkisel ürün tarafında yaban domuzunun verdiği zararlar da teminat kapsamına alınacak. Asma yaprağının teminat altına alınmasına yönelik çalışmalar ise devam ediyor. 

Yukarı

Business HT×