BIST 100 95.182 % 1,23
USD/TRY 5,8067 % -0,10
EUR/TRY 6,6220 % 0,07
Piyasalar
95.182
% 1,23
5,8067
% -0,10
6,6220
% 0,07
1,1397
% -0,02
19,41
-0,51
1.418,64
% -0,08
64,86
% -0,52
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Soma Holding patronu: Patron benim ama sorumlu değilim

Soma'da 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan facia hakkında açılan soruşturmada ifade veren Soma Holding patonu Alp Gürkan, şirketin patronu olduğunu ancak cezai sorumluluk sahibi olmadığını söyledi

Soma Holding patronu: Patron benim ama sorumlu değilim
HÜRRİYET 13 12 2015, 15:35
12 Mayıs 2014'te çıkan yangında 301 işçinin öldüğü kömür madeninin sahibi Soma Holding'in patronu Alp Gürkan'ın olayla ilgili 15 Aralık'ta görülecek duruşması öncesi savunması Soma Cumhuriyet Savcılığı’na ulaştı. 
 
Hürriyet'ten Banu Şen'in ulaştığı savunmada Gürkan, madende fiili olarak hiç bulunmadığını ancak tüm güvenlik önlemlerinin alındığını söyleyerek suçlamaları reddetti. 
 
Gürkan ayrıca facia sonrası yaptığı basın toplantısındaki “Ben bu şirketin patronuyum. Aktif görevden ayrılmış olmam patronluğumu engellemiyor” sözleriyle ilgili ise, ”Şirketin en büyük ortağı durumundayım. Bu durumda hukuki anlamda şirketin patronu sayılırım. Ancak bu şekilde yaptığım beyan hiçbir şekilde hukuki ve cezai sorumluluk sahibi olduğum anlamına gelmez” diye konuştu. 
 
"MADENLERİN BAŞINDA BULUNMADIM"
 
Alp Gürkan, şirkette yönetim kurulu başkanlığı yaptığı dönemde, şirket merkezinin İstanbul olması ve şirkete bağlı çok sayıda işyeri olması nedeniyle, fiilen madenlerin başında hiçbir zaman olmadığını söyledi. 
 
"Madenlerde sürekli olarak tam yetkili yönetici bulundurdum" diyen Gürkan, "Bu nedenle İş Kanunu’nun 2. maddesi gereği konusunda uzman işveren vekilleri seçmem gerekiyordu. Maden ocakları için her alanda uzmanlardan oluşan bir ekip kurma gayreti içine girdim. Uzun süredir görev yapan kişilerin başarılı olduğunu madende yapılan kamu denetlemelerinden alınan başarılı sonuçlara bakarak anladım ve bu kişilerin birçoğu ile maden ocağını işletmeye devam ettim" diye konuştu. 
 
"PATRON BENİM AMA SORUMLU DEĞİLİM"
 
Gürkan, faciadan sonra yaptığı basın toplantısına katılanlardan şirketin CEO'su ve Alp Gürkan'ın oğlu Can Gürkan'ın neden toplantıya gelmediği ile ilgili yöneltilen bir soruya “Ben bu şirketin patronuyum. Aktif görevden ayrılmış olmam patronluğumu engellemiyor” cevap vermesiyle ilgili şu savunmayı yaptı:
 
“Basın toplantısında yaptığım açıklamada şirketin halen patronu olduğum, yetkilerimin fiilen devam ettiğine ilişkin açıklamaların ne anlama geldiğini izah etmek gerekirse… Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin en büyük ortağı durumundayım. Bu durumda hukuki anlamda şirketin patronu sayılırım. Şirketin patronu olduğum için de şirketin yönetim kurulu başkanını ve diğer üyelerini hukuken değiştirebilme yetkisine sahip bir kimseyim. Bu durumda 'Şirketin patronu benim, şirkette yetkilerim var' demem gayet normaldir. Ancak bu şekilde yaptığım beyan hiçbir şekilde hukuki ve cezai sorumluluk sahibi olduğum şeklinde yorumlanamaz. Sadece en büyük hissedarı olarak patronu olduğumu ve eğer istersem yönetim kurulu başkanını değiştirebileceğimi gösterir." 
 
 
"TÜM TEDBİRLER ALINMIŞTI"
 
Soma Holding patronu kazanın meydana geldiği ocakta yönetim kurulu olarak alınması gereken tüm tedbirler alındığını, başkaca bir tedbir alma imkân ve ihtimalim bulunmadığını söyledi. Gürkan şöyle devam etti: 
 
"Gerek bilirkişiler, gerekse savcılık makamı kazanın meydana geldiği ocakta konusunda uzman personel çalıştırılmadığı şeklinde bir suçlama yapmamıştır, yapamamıştır. Şirket yöneticisi olarak bizler, sorumlu bir yöneticinin yapması gerekenleri yaparak, madende her alanda çalışan kimseleri alanlarında eğitim yapmış kişilerden seçtim. İşçi sağlığı ve iş güvenliğine önem verdiğim için bu şekilde hareket ettik."
 
"YÖNETİM KURULU SUÇ İŞLEMEDİ"
 
"Madende alınması gereken tüm tedbirler alındı, yönetim kurulundan yapılan her türlü talep gecikmeksizin en hızlı şekilde yerine getirildi" diyen Gürkan güvenlik ile ilgili alımların maden içerisinde görevlilerce yerine getirildiğini söyledi:
 
"Nitekim, şirket yönetim kurulundan talep edilip de yapılmayan, istenip de alınmayan herhangi bir eksikliğin olmadığı; Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyasında dinlenen 48 sanık, yaklaşık 180 mağdur ve 500 civarında tanık beyanları tarafından da dile getirilmiştir."
 
Daha önce yürüttüğü soruşturmalarda “Gürkan’ın yargılanmasına gerek olmadığına” kanaat getiren başsavcılık, yeni bilgiler ve ifadeler doğrultusunda dava açmaya karar verirse Gürkan hakkında hazırlanan ek iddianame ana dava ile birleştirilecek.
 
ALTI SAYFALIK İFADE
 
Daha önce hakkında kesinleşmiş kovuşturmaya yer olmadığı kararı alınan Soma Holding patronu Alp Gürkan için geçen duruşmada mağdur avukatları, yeni deliller olduğu ve daha önceki delillerin değerlendirilmediği gerekçesiyle davaya dahil edilmesini talep etmişti. 
 
Madenci ailelerinin avukatlarından Denizer Şanlı ve Sercan Aran, facianın dördüncü gününde (16 Mayıs 2014) yapılan basın toplantısında Alp Gürkan’ın “Ben bu şirketin patronuyum. Hâlâ da patronuyum. Aktif görevden ayrılmış olmam patronluğumu engellemiyor” dediği görüntülerinin delil olarak değerlendirilmediği talebi üzerine Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, Gürkan hakkında Soma Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 
 
Bunun üzerine savcılık Alp Gürkan hakkında yeni bir soruşturma başlatarak, ifadesinin alınmasına karar verdi. Yazılan talimatla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Gürkan’ın ifadesini aldı. 15 Aralık’ta başlayacak duruşma öncesi Gürkan'ın 9 Kasım'da verdiği ifadesi Soma Savcılığı’na ulaştı.
 
FİİLİ VE RESMİ PATRON
 
Mağdur avukatlarından Denizer Şanlı ve Sercan Aran, Soma Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçesinde basın toplantısının yanı sıra Prof. Dr. Tevfik Odman’ın hakemli makalesini de sunarak, bir şirketin resmi patronunun yanı sıra fiili patronu olabileceği ve onun da mesul olabileceğini ifade etti. Bu duruma göre Alp Gürkan’ın fiili, halen tutuklu bulunan oğlu Can Gürkan’ın ise resmi patronu olduğunu kaydetti.
Yukarı

Business HT×