BIST 100 95.182 % 1,23
USD/TRY 5,8080 % -0,09
EUR/TRY 6,6293 % 0,13
Piyasalar
95.182
% 1,23
5,8079
% -0,08
6,6284
% 0,09
1,1398
% -0,02
19,41
-0,51
1.419,68
% 0,00
64,82
% -0,58
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Irak, Türk askerlerinin geri çekilmesi için BM'ye mektup gönderdi

Irak, peşmergenin eğitimi için Musul yakınlarına gelen Türk askerlerinin ülkeden çıkması için Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi'ne bir mektupla başvurdu. 

Irak, Türk askerlerinin geri çekilmesi için BM'ye mektup gönderdi
AA 12 12 2015, 11:19
Irak, "uluslararası hukukun ihlâli" gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi'ne (BMGK) bir mektupla başvurarak Türk askerlerinin ülkeden koşulsuz olarak çekilmesini talep etti. 
 
Irak'ın BM Daimi Temsilcisi Muhammed Ali El Hakim tarafından BMGK Başkanlığı'na sunulan mektupta Türkiye'den bir daha Irak'ın egemenliğinin ihlâl edilmemesinin talep edilmesi istendi. Mektupta, sorunun diplomatik yollarla ve iki ülke arasında diyalogla çözülmesi için Irak'ın çaba gösterdiği ancak "Türkiye'nin askerlerini çekme konusunda ikna edilemediği" belirtildi. 
 
"IRAK'IN HER TÜRKÜ ÖNLEMİ ALMA HAKKI VAR"
 
"Irak'ın, Türkiye'nin agresif eylemini durdurmak ve kendini savunmak için gerekli her türlü önlemi alma hakkı vardır" ifadelerinin kullanıldığı mektupta, konunun, komşuluk ilişkilerini bozma ve bölge ile uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturma riski olduğu savunuldu. 
 
Mektupta ayrıca, IŞİD'e karşı mücadele için askeri eğitim ve malzeme yardımının karşılıklı anlaşmalar temelinde ve Irak'ın egemenliği ve anayasasına saygı içinde olması gerektiği savunuldu.
 
Irak Başbakanı Haydar İbadi,daha önce Irak Dışişleri Bakanlığı'na, Türkiye'yi Musul'daki askeri varlığından dolayı BMGK'ya şikayet etmesi için talimat vermişti.
 
BM: DİYALOG SÜRMELİ
 
BM Güvenlik Konseyi aralık ayı dönem başkanı, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ın mektubunu aldıklarını ve talep edildiği üzere Konsey üyelerine dağıtacaklarını söyledi. 
 
Henüz Konsey üyelerinden konuya ilişkin toplantı talebi gelmediğini ve bu konuda planlanmış bir eylem olmadığını kaydeden Power, Irak Büyükelçisi'nin de spesifik bir talebi olmadığını ifade etti.
 
Sorunun çözülemediğinin açık olduğunu belirten Power, "Biz ABD olarak Irak'ta her türlü askeri görevlendirmenin Irak hükümetinin rızasıyla olması gerektiğini vurguladık. Bu zor durumdan dostane bir şekilde çıkılması için Irak ve Türkiye'nin diyaloğunun sürmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
 
Peşmerge'nin eğitimi için 2,5 yıldır Musul yakınlarında bulunan Türk birliği, 4 Aralık'ta nöbet değişimi gerçekleştirmiş, 150 askerle yaklaşık 25 tank da bölgeye intikâl etmişti.
Yukarı

Business HT×