BIST 100 103.024 % 0,37
USD/TRY 6,8095 % -0,04
EUR/TRY 7,4363 % 0,17
Piyasalar
103.024
% 0,37
6,8096
% -0,04
7,4358
% 0,16
1,0918
% 0,19
9,07
0,06
1.733,86
% 0,11
36,22
% 1,94
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Davutoğlu: Kimse Türkiye'den özür bekleyemez

Rusya-Türkiye arasındaki uçak kriziyle ilgili "Kimse Türkiye'den özür beklemesin" diyen Başbakan Davutoğlu, Rusya'nın IŞİD petrolü iddiaları için 'soğuk savaş dönemi kampanyaları' ifadesini kullandı.

Davutoğlu: Kimse Türkiye'den özür bekleyemez
AA 04 12 2015, 10:56

Bakü ziyareti kapsamında Azerbaycan Diplomasi Akademisi'nde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye sınırında düşürülen Rus uçağıyla ilgili olarak 'müdafaa hakkımızı kullandık' dedi ve Türkiye'nin kimseden özür dilemeyeceğini söyledi:

"Biz, bizim hava sahamıza giren milliyeti belli olmayan bir uçağa karşı meşru müdafaa hakkımızı kullanarak, herkesin bildiği angajman kurallarını uyguladık. Bunun için kimse Türkiye'yi suçlayamaz. Bunun için Türkiye'den kimse özür bekleyemez. Biz, sınırlarımızı koruduğumuz için özür dilemeyiz. Hesabımızı da sadece ve sadece, meşruiyetini 1 Kasım seçimlerinde halktan aldığımız aziz milletimize karşı veririz"

'SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİ KAMPANYALARINI KULLANMAYIN'

Rusya'nın IŞİD petrolünün Türkiye'ye girdiği yönündeki iddiaları 'soğuk savaş dönemi kampanyaları' olarak niteleyen Davutoğlu, "Çağrım, Rusya'daki liderlere, Sayın Putin'e ve bütün Rus liderliğine, gelin meselemizi konuşarak, yüz yüze ele alalım. Ama 15 gün önce zikretmediğiniz, gündemde olmayan iddialarla, 'Türkiye DEAŞ'a destek oluyor' gibi iddialarla soğuk savaş dönemini andıran kampanyaları birbirimize karşı kullanmayalım. Eğer böyle bir iddia var idiyse neden 15 gün önce gündeme getirmediniz" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu yaptığı açıklamada, "Türk ve Rus halkları arasında hiçbir sorun yoktur ve olmayacaktır. Buradan Moskova'ya ve bütün Rus halkına seslenerek ifade ediyorum. Rus halkına dönük en ufak bir tereddüt, kaygı ya da en ufak bir olumsuz hissiyat içinde değiliz. Türkler ve Ruslar, Avrupa ile Asya tarihini birlikte şekillendirmiş iki büyük halktır. Rus halkı onurlu bir halktır, biz ona saygı duyuyoruz ama herkes de bilmelidir ki Türk halkı da onurlu bir halktır ve saygı duyduğu halklardan saygı görmeyi bekler" ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU'NDAN ERMENİSTAN'A: SİZİN OLMAYAN TOPRAKLARI İADE EDİN

Azerbaycan- Ermenistan arasındaki karabağ sorununa değinen Davutoğlu, "Can Azerbaycan'ın işgal altındaki toprakları işgalden kurtuluncaya kadar Türkiye Cumhuriyeti devletinin her zaman can Azerbaycan'ın yanında olacağını bir kez daha vurgulamak isterim" dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

"Ermenistan'a da buradan bir çağrıda bulunmak isterim, size ait olmayan toprakları barış içinde ait olana devredecek bir barış süreci başlatmanız halinde Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan arasında oluşan bu barış ve vizyon ittifakına sizler de katılabilirsiniz. Bizler kimseye hasmane bir tutum içinde değiliz ama Azerbaycan'ın her karış toprağı azizdir ve bu topraklar mutlaka işgalden kurtarılmalıdır."

Yukarı

Business HT×