BIST 100 94.831 % 0,00
USD/TRY 5,7795 % 0,09
EUR/TRY 6,5745 % 0,04
Piyasalar
94.831
% 0,00
5,7788
% 0,08
6,5753
% 0,06
1,1358
% -0,11
19,52
0,00
1.407,39
% -0,11
66,32
% -0,26
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Erdoğan: Partili Cumhurbaşkanlığı tıkanıklığı çözer

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili olarak “Başkanlık sistemi Türkiye’ye sıçrama kazandırır. Ama olmazsa, partili cumhurbaşkanlığı da mevcut tıkanıklığın aşılmasını sağlar” dedi.

Erdoğan: Partili Cumhurbaşkanlığı tıkanıklığı çözer
HABERTÜRK 04 12 2015, 09:50

Enerjiden eğitime kadar 15 farklı imzanın atıldığı Katar'da resmî görüşmelerini tamamlayan Cumhurbaşkanı dönüş uçağında aralarında Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca'nın da olduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, başkanlık sisteminin Türkiye'ye sıçrama kazandıracağını söyleyerek “partili cumhurbaşkanlığı”ndan da bahsetti.

Hükümet programını nasıl buldunuz? Başkanlık sistemi meselesinin hükümet programında yer alış biçimi için değerlendirmeniz nedir?

Gördüğüm kadarıyla, 2002 çıkışımız, daha da güçlenerek, güncellenerek devam ediyor. Güncellerken, ülkemizin mevcut ihtiyaçları da göz önüne alınmış. Yeni Anayasa önemli bir ihtiyaç ve şüphesiz ki başkanlık sistemiyle güç kazanacaktır. Başkanlık sistemine de hükümet programında yer verilmiş. Şu anda tabii hükümetin gücü tek başına buna müsait değil. Ama bu, parlamentodaki diğer partilerin desteği ya da Anayasa değişikliği için referanduma destek vermeleri halinde, pekâlâ mümkün olabilir. Bu hususta, Anayasa değişikliği yapılsa bile, değişiklik referanduma götürülmeli. Zira parlamento bunu başarsa bile, işin asıl sahibi millettir. Millet ne der, ona bakmak lazım. Başkanlık sisteminin, Türkiye’ye çok ciddi bir sıçrama kazandıracağına inanıyorum.

Geçenlerde “partili cumhurbaşkanlığı” meselesinden bahsettiniz. Başkanlık sistemi konusunda parlamentoda bir konsensüs sağlanamadığı takdirde, ‘partili cumhurbaşkanlığı’ ile Türkiye mevcut yapısal tıkanıklığı aşabilir mi?

Tabii ki aşar. Zaten bu konuyu gündeme getirmiş olmamın sebebi de o tıkanıklığın bu yöntemle de aşılabileceğine inanmamdan kaynaklanıyor. Çift başlılığı ortadan kaldırmak lazım. Aksi takdirde, birbirinizi ne kadar sevseniz de geçmişte ne kadar beraber olsanız da zaman zaman sıkıntılar söz konusu olabilir. Ama partili cumhurbaşkanlığı olduğu zaman, Fransa’daki sistemin farklı bir versiyonu söz konusu olacak demektir. Bunun da ayrı bir güç katabileceğini düşünüyorum.

Partili cumhurbaşkanlığı, üzerinde uzlaşma sağlanması daha kolay bir seçenek olarak da geliyor herhalde size?

Evet tabii. Ben de öyle düşünüyorum.da mevcut tıkanıklığın aşılmasını sağlar.

RUSYA'NIN TAVRI VE NÜKLEER YATIRIMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde gerilen Türkiye-Rusya ilişkilerine de değindi.

Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya’nın Türkiye’ye yönelik geliştirdiği tavırda bir değişiklik olur mu?

Rusya ile Türkiye arasındaki bu durumu süratle aşabilmek mümkün. Nitekim diplomatik yollarla bu işlerin çözülebileceğini düşünüyorum. Bunlar masada aşılabilecek şeyler, medya üzerinden, sosyal medya üzerinden aşılmaz. “Her olanda hayır vardır” deyip mevcut durumu aşmaktan, yola öyle devam etmekten yanayız.

Peki Rusya ile 15 Aralık’ta planlanan Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) yapılacak mı?

Bu toplantının ev sahipliği sırası Rusya’da. Dolayısıyla davet onlardan gelecek. Ne gelir, ne gider bilmiyorum.

Rusya’nın Akkuyu’da inşa ettiği nükleer santral, mevcut süreçten nasıl etkilenir?

Bu hususta Rusya’nın olumsuz bir açıklaması yok. Tam tersine hâlihazırda devam eden bir süreç var. Rusya’nın, nükleer santral yapımında kullanmak üzere buradaki banka hesaplarına yatırdıkları ciddi bir rakam var. 300 civarında mühendisimizi Rusya’ya göndermiştik, onlar orada eğitim alıyorlar. Sadece Türk Akımı’nda rakamlar ve benzeri konularda bazı görüş ayrılıkları vardı, bu da projenin rafa kaldırılmasına neden oldu.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından, Demirtaş’ın “Polis kurşunuyla ölmüştür” gibi bir açıklaması oldu. Bir de öldürülmeden önce Elçi’nin, “hendeklerin kapatılması, operasyonların hafiflemesi” yönünde açıklamaları vardı.

Sayın Elçi’nin o açıklamalarına kimse bir şey diyemez. Bunlar hem makul hem muteber açıklamalardır. Beklenen, olması gereken de zaten odur. Olayın aydınlanmasını bile beklemeden, hemen “Polis kurşunuyla ölmüştür” şeklinde bir yaklaşım sergilemek, o zatın (Demirtaş) maalesef her zamanki alışkanlığıdır. Hatırlarsanız, Ankara’da garın önündeki hadisenin akabinde de hemen “Katil devlettir” demişti. Olay aydınlanmadan bu tür açıklamalar yapmak, elde hiçbir delil olmadan bu tür ifadeler kullanmak, siyasetçiye yakışan bir şey değildir.

Çözüm süreci buzdolabında” dediniz. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi, PKK’ya rağmen başka bir şekilde devam edemez mi?

Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi, zaten bu işin bütününü kapsıyor. Şu an yeni bir arayış içerisine girmeyi gerektiren bir durum yok. Ama çok farklı bir şey ortaya çıkarsa, tabii ki bir değerlendirme yapılabilir. Siz eğer benim Kürt vatandaşlarımı veya bölgeyi zerre kadar seviyorsanız, belediyelerin araçlarını o tür hendekler kazmak için kullanmazsınız. Ama birileri öyle yapıyor diye, biz o bölgelere hizmeti kesmeyiz. 780 bin kilometrede hizmetler sürecek. Yollarımız, havalimanlarımız, okullarımız, hastanelerimiz, hepsi devam edecek.

15 BİN ASKERİMİZ HAZIR BEKLİYOR’

Suriye rejimi ya da Rusya eliyle, Lazkiye-İdlib arasında PKK'nın Suriye kolu PYD’nin güç tahkim etmesine yarayacak bir tablo oluşursa, Türkiye’nin tavrı ne olacak?

Bu husustaki tavrımızı defaatle açıkladık. Koalisyon güçlerinin mücadelesi öncelikle IŞİD ve terör örgütlerine karşıdır. Terör örgütlerinin tümüne karşı olduğumuzu da her zaman söyledik. Suriye’de Türkmenlerin olduğu bölgede YPG yok, PYD yok. Havadan koalisyon güçleri mücadele ederken, karada ise Özgür Suriye Ordusu ve ılımlı muhalifler mücadele edecek. Bu arada 98 kilometrelik hat üzerinde bizim 15 bin askerimiz olduğu yönündeki kimi haberlerde bir yanlışlık söz konusu. Bahsedilen 98 kilometre, bizim sınırımızda değil, daha güneydeki bir bölgede. Orada Özgür Suriye Ordusu var. Bizim askerimiz ise kendi sınırımızda görev yapıyor. Sınırımızdaki 15 bin askerimiz, olası bir tehlikeye karşı, tankıyla topuyla hazır vaziyette, ülkemizin güvenliğini sağlamakla meşgul. Halihazırdaki süreç bu şekilde. Eğit-donat da devam ediyor. Temenni ederim ki özellikle Türkmenlerin olduğu bölgedeki sıkıntılar bir an önce aşılır.

Yukarı

Business HT×