BIST 100 103.024 % 0,37
USD/TRY 6,8097 % -0,03
EUR/TRY 7,4364 % 0,17
Piyasalar
103.024
% 0,37
6,8096
% -0,04
7,4364
% 0,17
1,0920
% 0,20
9,07
0,06
1.732,74
% 0,05
36,23
% 1,97
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Davutoğlu: Rusya ortak düşmana odaklanmalı

Başbakan Davutoğlu, The Times'ta yayınlanan makalesinde Rusya'nın ortak düşmana odaklanması gerektiğini ve Türkiye'nin gerilimi düşürmek için Rusya ile birlikte çalışacağını ifade etti

Davutoğlu: Rusya ortak düşmana odaklanmalı
AA 27 11 2015, 08:32

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiliz The Times gazetesinde bir makale kaleme aldı.

Başbakan,, "Rusya ortak düşmana odaklanmalı" başlıklı makalesinde, dünyaya, "ortak eylem seyrini yeniden düşünme" çağrısı yaptı.

Suriye sınırında düşürülen uçağın bir ülkeye karşı yapılmış eylem olmadığını belirten Davutoğlu,  "Türkiye, mevcut angajman kuralları temelinde, egemen olduğu toprakların bütünlüğünü korumak üzere harekete geçti" ifadelerini kullandı.

Gerekli istişarelerin devam ettiğini belirten Davutoğlu, "Toprağımızı korumaya dönük önlemler yerinde kalacak ama Türkiye, gerilimi düşürmek için Rusya ve müttefiklerimizle birlikte çalışacak" ifadelerine yer verdi.

"Dikkatimizi, bizi birleştiren davadan ayırmamalıyız" vurgusu yapan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Uluslararası toplum kendi kendisine karşı dönmemeli. Aksi takdirde galip çıkanlar sadece DAEŞ ve Suriye rejimi olur. Bu sembolik ilişki ikisini de hayatta tutuyor. Paris saldırılarının akabinde, tıpkı Ankara ve öncesinde gerçekleşenlerde olduğu gibi, odaklanılması gereken şey DAEŞ'in teşkil ettiği tehditle mücadele etmek, Suriye'nin geleceğini teminat altına almak ve mevcut sığınmacı krizine bir çözüm aramaktır. Bunu yapamamak, DAEŞ'in nefret dolu ideolojisini yaymasına yardım eder. Terör belası gibi buna verilen küresel yanıt da mahalli çıkarları aşmalıdır."

'ORTAK EYLEM SEYRİMİZİ YENİDEN DÜŞÜNMELİYİZ'

DAEŞ'in, "ölüme taptığını, hayatı reddettiğini ve din ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını" dile getiren Davutoğlu, Müslüman olmayan dünya da teröristler ile bunların sahte meşruiyet iddiasınının birbirinden aytılması gerektiğini ve Ortadoğu'daki krizlere duyarsız kalmanın artık bir seçenek olmadığıını söyledi. Davutoğlu, "Ortak eylem seyrimizi yeniden düşünmemiz gerekiyor" dedi.

Uluslararası toplumun, DAEŞ'in Suriye'de yayılmasıyla mücadeleye odaklanma konusunda başarısız olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Bunun yerine, DAEŞ dışındaki pozisyonlar, Esed rejimi ile mücadele eden gruplar bombalandı. Burada tıpkı Başkan Obama'nın ve David Cameron'un yaptığı gibi Rusya'ya sesleneceğim. Fakat birbirimizi suçlama oyunu oynamanın cazibesine kapılmaya direnmemiz ve uyumlu eylemi güvenceye almaya odaklanmamız gerekli" değerlendirmesinde bulundu.

'KOLEKTİF İRADE DALGAYI TERSİNE ÇEVİRECEK'

Başbakan Davutoğlu, makalesinde Paris, Ankara ve Beyrut'taki saldırılar ile Sina'da Rusya'ya ait uçağın düşürülmesinin arkasındaki terör tasarlayıcılarının amacının, mültecilere yönelik merhametli muamelenin altını oymak ve Batı'da farklı inançlar arasındaki ahengi bozmak olduğunu dile getirdi.

Davutoğlu, makalesini "Bugün DAEŞ'e karşı sağlam durma günüdür. ABD, AB, Rusya, Türkiye ve diğerlerinin farklı güçlerini işe koşacak kolektif eylem ve irade, dalgayı tersine çevirecektir" ifadesiyle tamamladı.

Yukarı

Business HT×