BIST 100 95.182 % 0,00
USD/TRY 5,8052 % -0,12
EUR/TRY 6,6259 % 0,12
Piyasalar
95.182
% 0,00
5,8057
% -0,12
6,6249
% 0,12
1,1407
% 0,07
19,41
0,00
1.425,59
% 0,41
64,81
% -0,08
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Putin: Bilmemeleri mümkün değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, sınırda düşürülen uçakla ilgili, "Rus uçağı olduğunu bilsek farklı uyarırdık" sözlerine Putin'den yanıt geldi: Bence bu mümkün değil uçaklarımızın faaliyetleri ABD liderliğindeki koalisyon ile paylaşılıyor.

Putin: Bilmemeleri mümkün değil
27 11 2015, 06:43

Moskova’yı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile ortak basın toplantısı düzenleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye sınırında düşürülen uçakla ilgili "Rus uçağı olduğunu bilsek farklı uyarırdık" diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yanıt verdi:
 

"Bence bu mümkün değil. Sinyalleri gidiyor. Uçaklarımız nerelerde faaliyette, operasyonlar sürdürüyor, bu ABD liderliğindeki koalisyon ile paylaşılıyor. Türkiye de bu koalisyonun bir parçası ve bilmemeleri mümkün değil. Önümüzde ciddi bir sorun var ve bunun bir daha yaşanmaması gerekiyor. Sebepleri neydi, bu bize çok da açıklanmadı."

HABERDAR OLMADIKLARINI MI DÜŞÜNELİM?

"Türkiye IŞİD'den petrol alıyor" iddiasını sürdüren Rus lider şöyle devam etti:

"Petrol taşıyan kamyonlar gündeme geldi. Suriye’de teröristlerin bulunduğu bölgelerden endüstriyel miktarda petrol alındı. Bu kamyonlar, petroller gece-gündüz buradan alınıp Türkiye’ye gitti. Türkiye yönetiminin bu konudan haberdar olmadığını mı düşünelim? Herhalde farkındaydılar. Teröristlerden petrol alınmasını yasaklayan BM kararı var. Hem Paris'teki saldırıları yaşadık, hem Mısır'dan kalkan Rus uçağı düşürüldü. Tüm bunlar gözönüne alındığında tekrarlıyorum, endüstriyel miktarda o petrolün alındığını biliyoruz. Bunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Araçların teröristlerin bölgelerinden gittiğini biliyoruz. Bu Türk halkının karar vereceği bir şey, müdahale etmedik ve etmeyi de düşünmüyoruz. Ama gerçekten de bu ilişkilerde son dönemde yaşadıklarımız bizi üzüyor."

France 24 kanalına konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus uçağının düşürülmesinin ardından Putin'i aradığını ancak cevap alamadığını açıklamış, "Uçağın Rusya uçağı olduğunu bilsek belki daha farklı uyarırdık" demişti.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi de Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Büyükelçi'ye, Moskova’daki Türk elçiliğine yapılan saldırılarla ilgili Türk tarafının duyduğu rahatsızlık iletildi.

Yukarı

Business HT×