BIST 100 95.182 % 1,23
USD/TRY 5,8040 % -0,13
EUR/TRY 6,6286 % 0,15
Piyasalar
95.182
% 1,23
5,8055
% -0,12
6,6282
% 0,13
1,1409
% 0,09
19,41
-0,51
1.426,00
% 0,44
64,84
% -0,03
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Brüksel'de terör tehdidi en yüksek seviyede

Belçika'nın başkenti Brüksel'de terör tehdidi en yüksek seviyeye çıkarılırken kapalı olan metro ve okullar yarın açılacak

Brüksel'de terör tehdidi en yüksek seviyede
AA 24 11 2015, 09:06

Belçika Başbakanı Charles Michel, başkent Brüksel için cumartesi günü ilan edilen terör tehdidi seviyesinin en yüksek olan 4 düzeyinde tutulmaya devam edileceğini, metro ve okulların çarşamba gününe kadar kapalı kalacağını bildirdi.

Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi'nin 4 saat süren toplantısının ardından ''terör alarmı'' halinin devamı kararı çıktı.  

''Muhtemel hedefler aynı. Toplu taşıma araçları, alışveriş merkezileri ve sokaklar'' diyen Başbakan Michel, Paris'tekine benzer bir şekilde birçok kişinin aynı anda birçok yerde saldırı yapmasından korkulduğunu söyledi.  

Michel ayrıca ülkenin geri kalanında ise ikinci en yüksek seviye olan 3'ün geçerli olmaya devam edeceğini söyledi. 

ABD'DEN VATANDAŞLARINA UYARI

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada dünyadaki tüm ABD vatandaşları yükselen terör tehditi sebebiyle seyahat ederken dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Açıklamada"IŞİD, El Kaide, Boko Haram ve birçok terörist grubun farklı bölgelerde saldırı hazırlığında olduğunu söyledi.

PARİS SALDIRILARIYLA İLGİLİ BİR KİŞİ DAHA GÖZALTINDA

Güvenlik kurulunun toplantısından önce Brüksel ve ülkenin doğusundaki Liege'te Paris saldırıları ile bağlantılı operasyonlar düzenlendi.

Savcılıktan yapılan açıklamada, pazartesi günkü operasyonlarda gözaltına alınan 5 kişiden 2'sinin serbest bırakıldığı, 3'ünün sorgusunun sürdüğü kaydedildi. 

Savcılık, operasyonlarda gözaltına alınan 16 kişiden de 15'inin serbest kaldığını, ismi açıklanmayan diğer kişinin ise Paris saldırılarıyla bağlantılı olmakla suçlandığını bildirdi. Böylece Paris saldırılarıyla bağlantılı şüpheli sayısı 4'e çıktı. 

Abdeslam​'ın polisten kaçtığı iddia edildi

Belçika medyası, saldırılarla bağlantısı olduğu iddiasıyla aranan Salah Abdeslam​'ın Liege kentinde pazar günkü gerçekleşen operasyonlar sırasında  polisten kaçtığını ve E40 otoyolundan Almanya istikametine gittiğini öne sürdü. 

Konserler ve tiyatro gösterilerinin iptal edildiği kentte, sinemalar ve müzeler de kapalı. Asker ve polislerin sokaklarda devriye gezdiği Brüksel'de, önemli binaların önündeki askeri araçların bekleyişi sürüyor. Sokakların ise bir iş gününün aksine çoğunlukla boş olması dikkati çekiyor.

Paris ve Londra tren seferlerinde, önlemler çerçevesinde yapılan aramaların uzun sürmesi nedeniyle gecikme yaşanıyor. Kanada'nın Brüksel Büyükelçiliği geçici olarak kapatılırken, ABD Büyükelçiliği de sadece acil durumlar için Amerikan vatandaşlarına hizmet vereceklerini bildirdi. 

Yukarı

Business HT×