BIST 100 94.244 % 0,03
USD/TRY 5,7972 % 0,14
EUR/TRY 6,5302 % 0,28
Piyasalar
94.244
% 0,03
5,8002
% 0,17
6,5310
% 0,28
1,1238
% 0,10
21,84
-0,11
1.359,37
% -0,07
61,82
% -0,51
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Fenerbahçe: UEFA gelirlerimizi dondurdu

Fenerbahçe, finansal fair-play kapsamında gelir-gider tablolarında düzensizlik tespit eden UEFA'nın gelirlerini dondurduğunu açıkladı

Fenerbahçe'nin de UEFA gelirleri donduruldu
BUSINESSHT 20 11 2015, 16:28

Fenerbahçe, finansal fair-play kapsamında gelir-gider tablolarında düzensizlik tespit eden UEFA'nın gelirlerini dondurduğunu açıkladı.

Kulüp tarafından KAP'a yapılan açıklamada, "UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu tarafından Finansal Fair Play kurallarından Başa Baş (Break Even) kuralına uyumsuzluk nedeni ile Şirketimizle ilgili inceleme başlatıldığı öğrenilmiş olup, konuyla ilgili olarak 4 Aralık günü UEFA merkezinde bir görüşme yapılacaktır. Öte yandan, inceleme sonuçlanıncaya kadar bu aşamada UEFA gelirlerimiz geçici olarak dondurulmuştur" 

Bugün bazı gazetelerde UEFA'nın mali tablolarında düzensizlik tespit ettiği Fenerbahçe ve Trabzonspor’u görüşme odasına çağırdığı belirtilmişti. Haberlerde kulüpleri sürekli takip altında tutan kurumun Trabzonspor’un UEFA gelirlerine geçici olarak el koyduğu, Fenerbahçe’nin gelir-gider tabloları arasındaki büyük farkı ise dikkat çekici bulduğu haberleri geçmişti.

UEFA finansal fair-play konusunda 2015 yılından itibaren daha önce ilan ettiği yaptırımları uygulamaya başlamış ve Avrupa’da pek çok kulübe gelirlerin geçici olarak dondurulması cezalarını vermişti.

Daha önce Beşiktaş ve Galatasaray kulüplerini de takibe alan UEFA’nın bu sezon sonuna kadar mali tabloların iyileştirilmemesi halinde Avrupa kupalarından men cezası vereceği kaydedilmişti. Son gelişmeden sonra Süper Lig’de UEFA radarına takılan kulüp sayısı 4’e yükselmiş oldu. 

PEKİ NEDİR BU BREAK-EVEN KURALI?

Fenerbahçe'nin KAP açıklamasında belirttiği UEFA Finansal Fair Play Başa Baş (Break Even) kuralı kulüplerin asıl faaliyetlerinden kazandığı gelirlerin borçları dengelemesini ve bu yolla kulüplerin geleceğe kümülatif borç taşımamasını içeriyor.

UEFA 'break-even' kuralını 2014/2015 sezonunda uygulamaya başladı. Kurala göre kulüpler 3 yıllık değerlendirme süreci içinde yarattığı gelirin ancak 5 milyon euro üstünde harcama yapabiliyor. Break-even kuralına uyulmaması durumunda soruşturma açılıyor.

Fenerbahçe'nin yaşadığı geçici UEFA gelirlerinin dondurulmasının dışında başka cezalar da uygulanıyor. Kuralın ihlalinin boyutuna ve tekrarına göre; uyarı, para cezası, puan silme, yeni transferleri UEFA turnuvalarında oynatmama, UEFA'ya bildirilen futbolcu sayısının kısıtlanması, UEFA turnuvalarından men, şampiyonluk ödülünün geri alınması gibi cezalar öngrülüyor.

Yukarı

Business HT×