BIST 100 95.182 % 1,23
USD/TRY 5,8045 % -0,13
EUR/TRY 6,6276 % 0,14
Piyasalar
95.182
% 1,23
5,8045
% -0,13
6,6276
% 0,14
1,1410
% 0,09
19,41
-0,51
1.424,93
% 0,37
64,84
% -0,03
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Kerry: IŞİD'in Türkiye ve Irak üzerinden petrol kaçakçılığını önleyeceğiz

ABD Dışişleri Bakanı Kerry IŞİD'in Türkiye ve Irak üzerinden yaptığı petrol kaçakçılığını önleyeceklerini söyledi

Kerry: IŞİD'in Türkiye ve Irak üzerinden petrol kaçakçılığını önleyeceğiz
19 11 2015, 07:46

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadele konusunda "Bu mücadele Irak ve Türkiye üzerinden yüzlerce milyon dolar kazandıkları petrol kaçakçılıklarını engelleyene kadar devam edecek." dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Denizaşırı Güvenlik Danışma Konseyi'nin (OSAC) 30. yıllık konferansında konuştu. Paris saldırılarının ardından IŞİD ile yapılan mücadeleye değinen Kerry, örgütün petrol kaçakçığı konusunda dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Terör örgütünün petrol kaçakçılığı yapmasını engelleyeceklerini kaydeden Kerry, "Son birkaç günde gerçek manada para kaynakları olan petrol gelirleri üzerine eğiliyoruz. 161'den fazla petrol tankerlerini yok ettik. Bu mücadele Irak ve Türkiye üzerinden yüzlerce milyon dolar kazandıkları petrol kaçakçılıklarını engelleyene kadar devam edecek." ifadelerini kullandı.

Kerry, CNN'e verdiği mülakatta Türkiye ile ortak sınır operasyonu yapacakları şeklindeki sözlerini yineledi. Suriye'nin kuzey sınırının yüzde 75'inin kapalı olduğunu kaydeden Kerry, "Kalan 98 kilometrenin de kapatılması için Türklerle operasyon yapacağız." dedi.

Kerry, Suriyeli Arapların ve Kürtlerin de IŞİD'in başkent ilan ettiği Rakka'nın üzerine gitmeye devam ettiklerini kaydetti. Fransa ve Rusya'nın da bu şehre hava saldırılarını artırdıklarını hatırlattı.

IŞİD'in herhangi bir din ile ilişkisi olamayacağını kaydeden Kerry, tarihte hiçbir din ve ideolojinin, masum sivillerin katledilmesini meşrulaştıramayacağını ifade etti.

RUSYA, IŞİD'İN PETROL TESİSLERİNİ VURDU

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkanı Andrey Kartapolov, Rus jetlerinin Suriye'de IŞİD'in petrol kaynaklarına saldırılar gerçekleştirdiğini söyledi. Kartapolov, Rus jetlerinin bugün gerçekleştirdiği 59 sorti neticesinde IŞİ'e ait 149 hedefin vurduğunu belirtti.

Sputnik'in haberine göre, Kartapolov "Sadece birkaç günde Rus jetleri IŞİD'in Suriye'den Irak'a petrol taşıyan 500 tankerini vurdu. Bu durum militanların enerji kaynakları ihracatını önemli ölçüde baltaladı. Zira örgüt gelirini petrol kaçakçılığından elde ediyor." dedi.

Rus jetlerinin IŞİD'in petrol tankerlerine yönelik adeta 'ava' giriştiğini vurgulayan Kartapolov, Rusya'nın Ortadoğu'daki istihbarat alanını her anlamda genişlettiğini ve uydu keşif sistemlerinin de çalışmalarına dahil edildiğini söyledi.

Kartapolov, Rus Tu-160 stratejik bombardman uçağının Suriye'nin Halep ve İdlib kentlerinde IŞİD mevzilerini 12 kruz füzesi ile vurduğunu söyledi. 

Yukarı

Business HT×