BIST 100 97.098 % -2,32
USD/TRY 5,7234 % 0,81
EUR/TRY 6,4662 % 0,72
Piyasalar
97.098
% -2,32
5,7234
% 0,81
6,4662
% 0,72
1,1272
% 0,15
18,97
-0,03
1.415,25
% -0,04
66,28
% -0,66
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Vekiller yemin etti, Davutoğlu yetkiyi aldı

TBMM'de vekiller yemin ederken, erken yeminini eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hükümeti kurma görevini aldı

Vekiller yemin etti, Davutoğlu yetkiyi aldı
BLOOMBERGHT 18 11 2015, 06:32

TBMM, uzun bir aranın ardından kapılarını yeniden açtı. 1 kasım seçimleriyle 26. dönem parlamentosuna giren milletvekilleri dün düzenlenen yemin töreniyle görevlerine başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, birleşim açılırken töreni locadan seyretti. 

Meclis'in en yaşlı üyesi CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, açılış konuşmasında "Hepimiz aynı siyasi birliğin paydaşıyız. İşte o halka Türk milleti denir" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Paris'te yaşanan terör saldırısı için saygı duruşunda bulunma teklifi ise reddedildi. Yemin törenine ilk çıkan Ak Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun yeminine besmeleyle başladı. 

Yemine törenine Leyla Zana'nın sözleri damga vurdu.

Zana'nın metnin sonunda "Büyük Türk milleti" yerine "Büyük Türkiye milleti" ifadesini kullanması kriz yarattı. 

Zana, yemin etmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dönüp Kürtçe "Kalıcı ve onurlu bir barış umuduyla" dedi. Zana, yemin ederken, 'Türk milleti' yerine 'Türkiye milleti' dedi. Geçici Meclis Başkanı Baykal, yemin metninin değiştirilemeyeceğini belirterek, yeminin tekrarlanmasını istedi. Fakat Zana, yemin için tekrar kürsüye gelmedi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay programlarından ötürü yeminlerini daha önce etti. HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan da sözlerine Arapça başlarken, "Kardeşlik ve halklar arası selamet için" dedi. 

Bu arada Yüksek Seçim Kurulu, HDP'nin 1 kasım seçimlerinin iptal edilmesi için yaptığı başvuruyu reddetti.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, "Olağanüstü başvuru süresinin son gününde seçimlerin adil, demokratik, dürüstlük ve eşit rekabet koşullarında yapılmadığı gerekçesiyle, iptal edilmesi istemiyle YSK'ya başvurduklarını" bildirmişti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 64. Cumhuriyet hükümetini kurma görevini Ak Parti Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu'na verdi. Erdoğan, Davutoğlu'nu Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabul 40 dakika sürdü. 

Meclis'in açılış töreninde şehirler sıralamasını beklemeden önden yemin eden Davutoğlu, daha sonra Cumhurbaşkanını ziyaret ederek hükümet kurma görevini aldı.

Davutoğlu'nun Yunanistan Başbakanı Tsipras ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı'na yeni hükümeti sunması bekleniyor. 

Takvimin bu şekilde işlemesi durumunda anayasaya göre 23 kasım günü hükümet programının Meclis'te okunması, 26 kasım günü program üzerine Meclis'te görüşmeler yapılması ve 28 kasım'da da yeni hükümetin güven oylamasının yapılması mümkün olacak.  

Yukarı

Business HT×