BIST 100 101.566 % 0,00
USD/TRY 5,6287 % 0,18
EUR/TRY 6,3438 % -0,10
Piyasalar
101.566
% 0,00
5,6278
% 0,17
6,3467
% -0,07
1,1265
% -0,11
17,76
-1,00
1.444,47
% -0,11
63,12
% 1,92
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Paris saldırılarında Türk asıllı Belçika vatandaşı hayatını kaybetti

Fransa'nın başkenti Paris’te cuma günü meydana gelen terör saldırılarında Türk asıllı Belçika vatandaşı Elif Doğan da hayatını kaybetti

Paris saldırılarında Türk asıllı Belçika vatandaşı hayatını kaybetti
HABERTÜRK 14 11 2015, 23:31

Fransa'nın başkenti Paris'te en az 129 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarında Türk asılıı Belçika vatandaşı Elif Doğan da hayatını kaybetti. Doğan'ın İzmir'de yaşayan ailesi, acı haberi internetten öğrendi. 30 yıl Belçika'da yaşayıp marketler zinciri kurduktan sonra İzmir'e yerleşen Kemal Doğan, ne Belçika ne de Fransa'da kriz masalarından kızının durumu hakkında akşam saatlerine kadar bilgi alamamıştı.

Gün boyunca kızına ulaşmaya çalışan baba Kemal Doğan, "Terör geldi bizi ziyaret etti. Yılladır duyardık terörü, böyle bir şeyi tahmin etmiyorduk. Türkiye'de böyle şey olur mu endişesi yaşarken, dünyanın belli başlı metropolünde kızımızı kaybettik" dedi.

'YARALI ZANNETTİK'

Kemal Doğan, “Kızım Belçika'da bir işçi bulma şirketinde çalışıyordu. Ancak ayda 10 gün de Paris'te işlerini yürütüyordu. Saldırının olduğu yere yakın bir yerde de şirkete ait evde kalıyordu. Dün saat 22.00'de saldırı haberini öğrendiğim zaman iki kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ardından sabah arkadaşım aradı ve Fransa'da bombalı saldırı olduğunu söyledi. Ben de kızıma ulaşmaya çalıştım. Akşama kadar da ulaşamadım. Hem Belçika hem de Fransa'daki kriz masalarını aradım. Sonuç çıkmadı. Sonra bana Belçika makamları iki kişinin hayatını kaybettiğini, onların da ailelerine ulaştıklarını söyleyince bizler de rahatladık. Yaralı olduğunu düşünüp ona göre araştırma yaptık. Şu ana kadar da bizi iki ülkenin resmi makamlarından arayan olmadı. Şimdi internetten öğrendik. Büyük acı yaşadık" dedi.

'MÜSLÜMANLARA YAKLAŞIM NEGATİF OLUR'

Terör saldırısından sonra Avrupa'da Müslümanlara yaklaşımın negatif olacağını da ifade eden Kemal Doğan, "Terör saldırısından sonra Avrupa'da bu saatten sonra yabancı düşmanlığı daha da ön plana çıkar. İnsanlara bakışı negatif olur. Zaten negatifti daha da negatif olur" ifadelerini kullandı.

Kendisi, eşi ve kızının çifte vatandaş olduğunu, 30 yıl Belçika'da yaşadıklarını, kızlarının orada doğduğunu anlatan Kemal Doğan, iklimi güzel diye eşiyle İzmir'e yerleştiklerini, kızının ise alışamayabileceği için Belçika'da kaldığını anlattı. Kızının sevenlerinin orada daha çok olduğunu, söyleyen Kemal Doğan, “Daha karar vermedik nereye gömeceğimize. Orada da arkadaşları, mezarına çiçek bırakmak ister. Bizler de zaten gidip geliyoruz. Ama karar vermedik. Çok üzgünüm" diye konuştu.

ÖLENLER ARASINDA 'TÜRK YOK' DENMİŞTİ

Belçika doğumlu Elif Doğan, saldırılarda hayatını kaybeden tek Türk olurken, Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği'nin daha önce yaptığı açıklamada, ölenler arasında bir Türk vatandaşının yer almadığı ifade edilmişti. Fransız makamlarının Doğan'ı hayatını kaybedenler arasında Belçikalı olarak kayda aldığı ifade edildi.   

Belçika'da yayımlanan La Meuse gazetesine göre, saldırılar sırasında Paris'te oldukları bilinen Elif Doğan ve erkek arkadaşı Milko Jozic'ten cuma gecesinden beri haber alınamıyordu. Belçika'nın Liege bölgesinden olan Milko Jozic ve Elife Doğan, 4 aydır Paris'te teröristlerin kalabalığa ateş açtığı Bataclan konser salonu yakınlarında yaşıyordu. Milko Jozic'in eski eşi, arkadaşlarının çiftin yaşadıkları apartmana gittiklerini ancak evde kimsenin olmadığını söylemişti.

Haberde, Elif Doğan'ın bu sabah Paris'te bir toplantısı olduğu, ancak katılamadığı, Milko Jozic'in de bu sabah Çin'e gideceği ancak check-in yaptırmadığı kaydedilmişti.

Yukarı

Business HT×