BIST 100 100.495 % 0,69
USD/TRY 5,7003 % 0,27
EUR/TRY 6,4047 % 0,29
Piyasalar
100.498
% 0,69
5,6979
% 0,23
6,4031
% 0,27
1,1220
% -0,04
17,76
-1,00
1.421,19
% -0,38
64,22
% 0,88
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Demirtaş: Yeni anayasayı görüşmeye hazırız

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'tan çağrı

Demirtaş: Yeni anayasayı görüşmeye hazırız
HABERTURK 07 11 2015, 15:31

Demirtaş, 'yeni anayasaya' ve 'başkanlık' konusunda açıklamalarda bulundu. "Yeni dönem parlamentosunun önünde en acil görev, yeni anayasadır" diyen Demirtaş, başkanlık sistemi ile ilgili olarak da AK Parti ve CHP'ye çağrıda bulunarak "En iyi model, yerinden yönetim modelini öneriyoruz, niye karşısınız gelin tartışalım" dedi.

 "Yeni dönem parlamentosunun önünde en acil görev, yeni anayasadır" diyen Demirtaş, "2007'de parlamentoya girdiğimiz günden buyana ısrarlı bir şekilde yeni anayasanın yapılması gerektiğini belirtiyoruz. Kenan Evren gitti, anayayası kaldı. Adam yok, anayasası yürürlükte. Bu anayasadan kurtulmak hepimizin en acil görevi, sorumluluğudur. Biz, bundan hiç kaçmadık. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda ilk maddeden son maddeye kadar, bütünlüklü teklif sunan partilerden biriyiz. Halen, parlamentoda teklifimiz duruyor ve HDP'li olmayan, anayasa uzmanlarının da hakkımızı teslim ettiği gibi, en özgürlükçü teklifi biz yaptık. HDP'li olmayan anayasa uzmanları da bunu teslim ettiler. Dediler ki o dönem en özgürlükçü teklif sizler tarafından yapıldı. Hatta, AKP'nin anayasa uzmanları dahil bunu söylediler. Ama kabul görmedi. Şimdi tartışmaya hazırlarsa, diğer partiler de buna hazırlarsa biz yeni ve özgürlükçü bir anayasayı bütünlükçü olarak tartışmaya hazırız" şeklinde konuştu. 

Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Tekliflerimizin hepsini parti meclisimiz ile birlikte gözden geçireceğiz. Bu yıl itibarıyla revize etmemiz gereken tekliflerimiz varsa, onları da tartışacağız. Tekrar, STK'ları, ilgili bütün toplum kesimleri sürece katıp yeni anayasa bir halk sözleşmesi, bir toplum sözleşmesi olsun diye tabandan bir anayasa tartışmasını başlatacağız. Biz, buna hazırız. Kürt sorununun çözümü için büyük bir fırsattır, yeni anayasa. İnanç sorunları başta olmak üzere büyük bir fırsattır, yeni anayasa."

BAŞKANLIK AÇIKLAMASI

"Bütün bu sorunlar orta yerde dururken tek derdimiz 'başkanlık mı yahu?" diye soran Demirtaş, "Kendi dilini konuşamadığı için, yönetime katılma hakkı elde edemediği için Silvan'da, Cizre'de katledilen Kürt gencinin en acı sorunu başkanlık sorunu mu? Her gün sokakta katledilen kadının sorunu Başkanlık sorunu mu? Anayasa'nın her maddesi doğru da bir tek başkanlık ile ilgili kısmı mı eğri? Anayasa'nın kendisi deve zaten ya, neresi düzgün ama dikkat edin yeni bir anayasa nasıl yapılır, gelin bunu tartışalım demiyorlar. Tartışma nereden başlıyor? Başkanlıktan" ifadelerini kullandı.

DEMİRTAŞ'TAN CHP VE AK PARTİ'YE ÇAĞRI
  
Başkanlık sistemine işaret eden Demirtaş, "Gelin yönetim modelini birlikte tartışalım. CHP'ye de çağrımız, gelin birlikte tartışalım. MHP'nin böyle bir derdi olmayabilir, o görevini yaptı yerine oturur artık 3-4 yıl. Ama ülkede demokrasiyi ile inşa edeceksek, CHP ile AK Parti ile tartışalım. En iyi model, yerinden yönetim modelini öneriyoruz, niye karşısınız gelin tartışalım. Biz anlatalım, siz dinleyin. Neresine karşıysanız, ikna olursak, beraber düzeltelim" dedi.

 


Yukarı

Business HT×