BIST 100 97.098 % -2,32
USD/TRY 5,7234 % 0,81
EUR/TRY 6,4662 % 0,72
Piyasalar
97.098
% -2,32
5,7234
% 0,81
6,4662
% 0,72
1,1272
% 0,15
18,97
-0,03
1.415,20
% -0,04
66,31
% -0,61
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Her şeyi bırakıp bir cafe açmayı mı düşünüyorsunuz? Bir daha düşünün!

İstanbul Kahve Festivali, sektörde artan rekabeti gözler önüne seriyor

İstanbul Kahve Festivali, sektörde artan rekabeti gözler önüne seriyor
CEM PEKİN- BLOOMBERGHT 24 10 2015, 12:44

Profesyonel hayatı kenara bırakıp cafe açma hayaliniz varsa, bir kez daha düşünün...

Haydarpaşa Garı'nda başlayan 2'nci İstanbul Kahve festivali, sadece ürün ve marka tanıtımı değil, bir yaratıcılık festivali tadında. Türkiye'nin 3.nesil kahvecileri dünya standartlarında, hatta çok üzerinde başarılı işler ortaya koyuyorlar. Uluslararası zincirler de büyüyen Türk kahve pazarından daha fazla pay almak istiyorlar. Artık Türk kahve pazarında rekabet etmek kolay değil.  

160'ın üzerinde katılımcı ile kapılarını kahve severlere açan Kahve Festivali bu yıl Avrupa'nın en büyüğü olma hedefi ile başladı. Pazar akşamı açıklanacak izleyici sayısı ile bunu tescillemesi bekleniyor. 

6 bin metrekarelik alana grdiğiniz anda, ürün, kahve makinası tanıtımının çok ötesinde bir atmosfer ile karşılaşıyorsunuz. 

Üçüncü nesil kahveciler kendi kavurdukları kahvelerini deneyimletirken; kahve üzerine seminerler, film gösterimleri, tüm misafirlere açık demleme tekniği eğitimleri her köşe başında sizi farklı bir deneyim sunuyor.

Tadlar, yaratıcılık ve pazarlama aynı anda yarışıyor.

Walter's Coffee Roastery imajını yurtdışına pazarlamak konusunda önemli adımlar atmış durumunda. NY’ta çok yakında yeni mekanlarını açacaklar.

Buzla damıtılan iced brew coffee ise gerçek tadını bulabilmesi için 1,5 sayiyede 1 damlaya ayarlı özel ekipmanlarla hazırlanıyor. Harmanı ise özel: sadece saf Güney Amerika kahve çekirdekleri kullanılıyor.

Türk kahve kültürü de festivalde önemli bir yer tutuyor, hem tad hem de teknolojisi ile. Kahve makinası üreticileri türk kahvesinde "kapsül" dönemini başlatıyorlar. 

Mırra ve Taş Kahvenin gelenekselliği ise hiç bozulmadan Anadolu'nun özel kahve kültürünü uluslarası piyasanın trendleri yanına koyuyor. 

Kahve özel bir kültür ve kahve kültürü sanat ve müzik ile içiçe. Festivalde 40'tan fazla canlı müzik performansı planlanmış. Trenler birer galeriye -ya da eğitim sınıflarına- dönüştürülmüiş. Kahve ile işlenmiş olan araba büğük ilgi odağı olmuş durumda. Kahve temalı modern sanat eserleri vagonları süslüyor.

Festivale yurt dışından ilgi büyük. Peru, El Salvador, Panama, Vietnam gibi stant açan yabancı ülkelerin yanı sıra, festivale katılım sağlayacak konuşmacılar da büyük ilgi topluyor.

Türkiye'de kahve tüketimi 600 gram ile AB ortalamasının 6'da bir durumunda. Finlandiye'da ise tükseim 12 kilo. Alınabilecek çok yol var. Çünkü sektör yaklaşık yüzde 15 büyüyor. Bu oran türkiye ortalamasının 4 katında da fazla.

Yukarı

Business HT×