BIST 100 101.834 % -0,02
USD/TRY 5,6806 % 0,43
EUR/TRY 6,3784 % 0,37
Piyasalar
101.834
% -0,02
5,6810
% 0,43
6,3782
% 0,37
1,1224
% 0,02
17,68
0,00
1.427,07
% 0,12
63,78
% 2,10
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Günün öne çıkan şirket haberleri

Türkiye'deki şirketlerden öne çıkan haberler ve gelişmeler

Günün öne çıkan şirket haberleri
BUSINESSHT 23 10 2015, 08:25

TÜMOSAN

Milli uçak, otomobil ve ardından ilk milli iş makinesi geliyor. Türkiye'nin ilk dizel motor üreticisi olan Tümosan, ilk milli iş makinesini üretmeye başlıyor. Adanalı bir firma ile üretim yapacak olan Tümosan, aracın motor kısmını yapacak ve kendi markası ile satışa çıkacak.

İlk etapta forklift üreteceklerini belirten Tümosan Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, "Şu anda Türkiye'de büyük oranda yurtdışından alınan parçaların birleştirilmesi ile bir üretim var. Bizim üretimimiz yerli olacak" dedi. 

TOFAŞ

Tofaş üreteceği yeni hatchback ve station model araçların yatırım harcamalarında kullanılmak üzere yedi yıl vadeli 200 milyon euro kadar kredi sözleşmesi imzaladı.

KAP'a yapılan açıklamaya göre, kredinin 100 milyon euroya kadar olan kısmı Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), kalanı ise HSBC ve Bank of America Merrill Lynch tarafından eşit olarak finanse edilecek.

Vadesi Aralık 2022'de dolacak olan kredinin yıllık maliyetinin 6 aylık Euribor artı 230 baz puan olarak hesaplandığı belirtildi.

ÜNLÜ YATIRIM HOLDİNG

Ünlü Yatırım Holding, Güney Afrika merkezli Standard Bank Group Limited'in Ünlü Menkul Değerler'deki yüzde 25 payını satın aldı.

KAP'a yapılan açıklamada satın almanın mali değeri yer almadı. Satın alma sonucunda Ünlü Yatırım Holding, Ünlü Menkul Değerler'in tek sahibi konunma geldi.

Açıklamada ayrıca Standard Bank'ın Ünlü Yatırım Holding'de sermaye artırımı yoluyla yüzde 4.95 pay aldığı belirtildi. 

DARDANEL

Dardanel, ürünlerinin pazalaması için yeni bir şirketle anlaştığını duyurdu.

KAP'a yapıan açıklamada, "Şirketimizin ürettiği markalı ürünlerin yurtiçinde münhasıran satış-dağıtıımı ile ilgili olarak Düzey Tüketim Malları Sanayi Pazarlama ve Ticaret A.Ş ile Tek Elden Dağıtım Sözleşmesi imzalanmıştır" denildi.

Borçlarıyla gündeme gelen Akyürek Pazarlanama ile sözleşmesi olan Dardanel Önentaş, Cuma günü KAP'a yaptığı açıklamada Akyürek Tüketim ile olan sözleşmenin feshine karar verildiğini duyurmuştu. 

4,5G İHALESİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 4,5G ihalesinde, şirketlerin ilk aşamada gelecek haftaki organizasyon öncesinde Hazine'ye 2 milyar avroluk ödeme yapacaklarını; yetkilendirme belgelerinin bu ödemelerin ardından verileceğini söyledi.

Bilgin, yaptığı açıklamada, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 26 Ağustos'ta ihalesi yapılan 4,5G'nin, gelecek yıl nisan ayı itibarıyla kullanılmaya başlanacağını, ihaleyi kazanan işletmecilere yetki belgelerinin gelecek hafta düzenlenecek törenle verileceğini belirtti.

Şirketlerin, yetki belgelerini almadan bir gün öncesine kadar ödeme yapması gerektiğini vurgulayan Bilgin, şirketlerden birinin peşin, diğerlerinin ise taksitli ödeme yapacağını, KDV'lerin tamamının ise peşin ödeneceğini anımsattı.

Yukarı

Business HT×