BIST 100 1.100,26 % 0,00
USD/TRY 7,3455 % 0,10
EUR/TRY 8,6754 % 0,00
Piyasalar
1.100,26
% 0,00
7,3462
% 0,11
8,6751
% 0,00
1,1807
% -0,07
13,83
0,00
1.949,67
% -0,21
44,99
% 0,07
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama'nın, görüşmede, IŞİD ile mücadele ve Rusya'nın Suriye'deki askeri faaliyetleri karşısında neler yapılabileceğini ele aldığı belirtildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama telefonda görüştü
HABERTÜRK 16 10 2015, 06:40

PKK saldırılarının acilen son bulması gerektiği hususunda da mutabık kaldığı belirtilen iki liderin, Kıbrıs müzakerelerinde olumlu bir ivme yakalandığına değinerek, soruna çözüm bulmaya yönelik çabaları destekledikleri vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama arasında bu gece bir telefon görüşmesi gerçekleşti. İki liderin görüşmesinde, IŞİD ile mücadele konusundaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve Rusya'nın Suriye'deki askeri faaliyetleri karşısında neler yapılabileceğinin ele alındığı belirtildi.

Görüşmeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "ABD Başkanı Obama, 10 Ekim'de Ankara'da yaşanan terör saldırısını kınayarak taziyelerini iletmiş, ülkemizin güvenliğine yönelik tehditlere karşı ABD olarak Türkiye'yle dayanışma içinde olduklarını belirtmiştir.

İki lider, Suriye'de siyasi geçiş süreci için gerekli koşulların oluşturulması amacıyla IŞİD'e yönelik askeri baskıyı artırmanın ve ılımlı muhalefeti güçlendirmenin ortak hedefleri olduğunu teyit etmişlerdir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, PKK saldırılarının acilen son bulması gerektiği hususunda da mutabık kalmışlardır. İki lider, Kıbrıs müzakerelerinde olumlu bir ivme yakalandığına değinerek, soruna çözüm bulmaya yönelik çabaları desteklediklerini vurgulamışlardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, Antalya'da yapılacak olan G-20 zirvesinin gündem konuları hakkında da görüş teatisinde bulunmuşlardır" denildi. 

BEYAZ SARAY: DERİNLEŞEN İŞBİRLİĞİ KONUŞULDU

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, DAEŞ'e karşı derinleşen işbirliğini ele aldığı belirtildi.

Obama'nın, 10 Ekim'de Ankara'da düzenlenen terör saldırısını tekrar kınadığı ve taziyelerini ilettiği ifade edilen açıklamada, Türkiye'nin karşı karşıya olduğu güvenlik tehditlerine karşı Obama'nın dayanışma içinde olduklarını dile getirdiği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "İki lider, DAEŞ'e karşı askeri baskının artırılmasına dair ortak hedeflerini ve siyasi bir geçiş de dahil Suriye'deki çatışmaya müzakere edilmiş bir çözüm için şartların yaratılması konusunda ılımlı muhalefet unsurlarının güçlendirilmesini teyit etti.

İki lider ayrıca, PKK'nın Türkiye'deki saldırılarının acilen sona ermesi gerekliliği konusunda mutabık kaldı." Beyaz Saray açıklamasına göre, Obama ve Erdoğan, Kıbrıs'ta çözüm konusundaki ivmeyi ele aldı ve çözüm konusunda destek taahhüt etti. İki liderin, Antalya'da yapılacak G20 zirvesinin gündemini de değerlendirdiği ifade edildi.

Yukarı

Business HT×