BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Türk bilim insanına Nobel

Aziz Sancar, Nobel Kimya ödülünü almaya hak kazanan üç bilim insanından biri oldu

Aziz Sancar, Nobel Kimya ödülünü almaya hak kazanan üç bilimadamından biri oldu
07 10 2015, 13:10

Amerika'nın Kuzey Kalifornia Üniversitesi'nde çalışan Türk bilim insanı Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülü'ne layık görüldü. Sancar, ödülü ABD'li meslektaşı Paul Modrich ve İngiliz meslektaşı Thomas Lindahl ile paylaştı. 

İsveç'teki Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada, bu yıl ödülün ABD'de yaşayan Aziz Sancar, İngiliz Thomas Lindahl, Amerikalı Paul Modrich'e verildiği ifade edildi. Komite söz konusu bilim insanlarının DNA ile ilgili çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldüklerini belirtti. 

1946 yılında Mardin'in Savur ilçesinde doğan Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde 'ritmik saat' buluşunu yaparak dünya çapında üne kavuşmuştu. Sancar özellikle DNA onarımı, hücre döngüleri ve sirkadiyan döngüler üzerine çalışmalarıyla tanınıyor. 

Lisans eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitiren Sancar, yurt dışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen üç Türk'ten biri olmuştu.

Habertürk'e konuşan Sancar şunları ifade etti:

"Yaptığımız, hem kanseri önlemede hem de bazı kanserleri tedavi etmek için önemli bir mekanizma. Yıllardır bu mekanizma üzerinde çalışıyoruz. Ve sonunda bu mekanizmayı çözdük. 35 yıldır bu mekanizma üzerinde çalışıyoruz. 

Lise için Mardin'e gittim. Anne ve babamızın bizi çok destekledi. Sağlık ocağı doktorluğu yaptıktan sonra bilim yapmaya karar verdim. En iyi ABD'de bilim yapılabileceğini bildiğim için çalışmalarımı ABD'de yaptım. 
Hep çok çalıştım ve onun müfakatını alacağımı biliyordum. Ancak Nobel alır mıyım almaz mıyım bilemedim. Yaptığımız çalışmalara devam edeceğiz.  Nobel yüzünden çalışmalarımda bir altı ay kesinti olacak."2014 yılı Nobel Kimya Ödülü 'nano dünyaya kapı aralayan', 'süper çözünürlüklü floresan mikroskobu' geliştiren çalışmaları nedeniyle ABD'li kimyagerler Eric Betzig ve William E Moerner ile Alman kimyager Stefan W. Hell'e verilmişti. 

Dün açıklanan Nobel Fizik Ödülü Japon bilim insanı Takaai Kajita ve Kanadalı fizikçi Arthur B. McDonald'e verilmişti.

Önceki gün açıklanan Nobel Tıp Ödülü ise parazitler ve sıtma konusunda araştırma yapan İrlandalı bilim insanı William Campbell ve Japon bilim insanları Satoshi Omura ve Youyou Tu'ya layık görülmüştü. 

Nobel Ödülleri arasında en çok merak edileni olan edebiyat ödülü ise yarın açıklanacak. 

Bu yılın başarılı isimleri Nobel Ödülü'nü Alfred Nobel'in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık'ta teslim alacak. 

Yukarı

Business HT×