BIST 100 1.060,59 % 0,00
USD/TRY 7,3055 % 0,36
EUR/TRY 8,6209 % 0,55
Piyasalar
1.060,59
% 0,00
7,3055
% 0,36
8,6209
% 0,55
1,1799
% 0,10
12,99
0,00
2.033,08
% -0,12
44,84
% 0,99
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Xi'nin Çin rüyası

19.yüzyılda Konfüçyus öğretilerinin geri kalmışlığa neden olduğu düşünülürken, Çin lideri Xi Jinping Çin rüyasını eski politik ideolojiler üzerine kuruyor

Çinli lider Xi Konfiçyus öğretilerine geri dönüyor
WSJ 21 09 2015, 09:19

Çin lideri Xi Jinping dünyanın en büyük gücü olmak amacıyla iki yıl önce planladığı "Çin rüyası" için planını yeni planlarıyla tekrar canlandırmaya çalışıyor. Çin Rüyası planıyla partisini 5,000 yıllık Çin medeniyetinin bir kurtarıcısı olarak görüyor.

Çin'de komünist fikirler ve Çin stili kapitalizm cazibesini kaybettikçe, Xi'in partisinin yeni fikirlere ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Ekonomik yavaşlama ve piyasalardaki dalgalanmayla beraber, başkan Xi, demokrasi ve bireysel zgürlükler gibi batının politik ideallerinin yayılmasınakarşı toplumu aşılamaya çalıştığı görülüyor.

Çin kültürel ulusalcılık üzerine yazan Sydney Universitesi profesörü Guo Yingjie, "Bu kayıp çocuğun geri dönmesi gibi. Çin'in yüzyıldan fazla gelenekselcilik karşıtı tarihi var. Şimdi ise tam tersi yönde hareket ediyor" dedi.

Parti içinden olanlar ve politik analistler, Xi'nin uzun dönem planı, yeni fikirleriyle ülkenin eski politik kültürünü harmanlayarak yeni bir ulusalcı ideoloji yaratmak olduğunu söyledi.

Çin rüyası planı ile ilgili, bakanlıktan yapılan açıklamada, amacın sadece "ulusal güven" teşviki yerine, yardımseverlik teşviki ve "Çin ulusal ahlaki düşüncesini" yerleştirmek olduğu belirtildi.

Çin hükümeti, Çin'in eski tarihinin daha iyi öğrenilmesi için online kütüphane, televizyon dizileriyle ilgili projeleri desteklerken, 250 milyon dolarlık geleneksel kültür merkezini projesini de hayata geçiriyor.

Çinli yetkililer, tüm bu yapılanların Çin'in "kültürel genlerini" tespit etmek ve Çin'i güçlü ulus olarak terkar kurmanın yanında, bir toplum olarak da yüceltmek olduğunu söylediler.

Aynı zamanda, Çin rüyası planının, ülkenin politik kültürü olan otoriter hükümet yönetim stilini meşrulaştırmanın bir yolu olarak gördüklerini belirttiler.

Başkan Xi, "Çin'in problemlerinin çözülmesi için, çözüm yollarını sadece Çin topraklarında arayabiliriz" dedi.

19. yüzyıl sonlarında, reformist entellektüeller, Çin'in Batı toplumları karşısındaki zayıflığının nedeni olarak muhafazakar Konfüçyus ideolojisi olarak gördüler. Bu eski ideolojinin toplumu hiyerarşik bir yapıya çevirdiğini ve bürokratik yolsuzluğa teşvik ettiğini söylüyorlardı. Bu nedenle de, batının bilim ve politik fikirlerinin benimsenmesi gerektiğini söylediler.

Yukarı

Business HT×