BIST 100 89.644 % 1,80
USD/TRY 6,6092 % 0,54
EUR/TRY 7,2516 % -0,20
Piyasalar
89.644
% 1,80
6,6096
% 0,54
7,2516
% -0,20
1,0972
% -0,67
11,22
-0,38
1.590,15
% -1,99
26,15
% -1,02
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Rusya'dan OPEC'e rest

Küresel arz fazlasıyla düşen petrol fiyatları karşısında Rusya ve OPEC ülkelerinin işbirliği içinde olması olası gözükmüyor

Rusya ile OPEC anlaşmazlığının 4 nedeni
BLOOMBERG NEWS 11 09 2015, 12:14

Rusya, ABD ve Suudi Arabistan ile beraber, dünyanın en büyük petrol üreticisi ünvanına sahip ülkeler arasında.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro geçen hafta Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ile küresel piyasalara stabilite getirmek amacıyla insiyatif almak konusunda anlaştıklarını belirtmişti. Fakat, kısa sürede Rus Enerji Bakanlığından açıklama geldi. Kremlin yetkilileri petrol üretiminde kısa vadeli kesintilere gitmenin hiç bir yararının olmayacağı belirtildi. Rusya'nın üretimde kesintiye gitmeyeceği ve OPEC ülkelerine katılmayacağı açıklandı.

Küresel arz fazlasıyla düşen petrol fiyatları karşısında Rusya'nın OPEC ülkeleri ile hareket etmesi beklenirken bu işbirliğinin olmasının çok zor olduğunu gösteren hem teknik hem de ekonomik nedenleri aşağıda bulabilrsiniz.

1) Rusya, düşen petrol fiyatlarını OPEC ülkelerinden çok daha iyi tolore edebilir.

Rusya Ekonomi Bakanlığı'na göre, ülkenin bu seneki bütçe açığının üretiminin yüzde 3'ü civarında olacağı tahmin ediliyor. OPEC'in en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan'a bakıldığında ise, IMF tahminlerine göre, bütçe açığı yüzde 20 seviyesinde olacak.

2) Rusya, OPEC ülkeleri ile üretimde kesintiye gitmek iste bile, sert kış şartları ve Sibirya petrol yataklarının karışık jeopolitik yapısıyla Körfez ülkeleri gibi üretimi azaltarak ya da çoğaltma gibi piyasadaki dalgalanmalara hızlı cevap verme yeteneğine sahip değil.

3) Rusya'nın ülkenin tüm petrol üretimini kontrol eden bir devlet petrol şirketi yok. Hala açık şirket sahibi üreticilerin sayısına bakılacak olursa, bir OPEC ülkesi gibi üretimde kesintiye gitmek pek mümkün değil.

4) Rusya, OPEC ülkeleri ile pazar payını artırmak için direkt rekabet içinde. Rekabetin en ateşli olduğu yer ise petrol talebinin kaynağının geldiği Asya'da. Suudi Arabistan Asya pazarında varlığını artırmak için yeni adımlar atarken, Rusya ile benzer petrol üretim oranlarına sahip olan İran da üretimini günde 1 milyon varil artırmak için yaptırımların kalkmasını bekliyor.

Fakat, Rusya'nın petrol fiyatlarının artmasını istemesi için iyi nedenleri var. Enerji ülkenin ihracatının yüzde 60'ından fazlasını oluşturuyor ve ülke ekonomisi fiyatlardaki düşüş nedeniyle resesyona girme riskiyle karşı karşıya. Rusya Hazine Bakanlığı'nın verilerine göre, petrol ve doğalgaz, 2009 yılından bu yana bütçe gelirleri arasında en düşük paya sahip.

Yukarı

Business HT×