BIST 100 90.495 % 0,59
USD/TRY 5,3524 % -0,41
EUR/TRY 6,0900 % -0,16
Piyasalar
90.495
% 0,59
5,3524
% -0,41
6,0900
% -0,16
1,1374
% 0,24
21,23
0,00
1.247,80
% 0,16
58,38
% -2,06
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

5 soruda mülteci krizi

Son günlerde dünya gündeminin en önemli meselesi haline gelen mülteci kriziyle ilgili bilmeniz gereken her şey

Soru-cevap: Avrupa'daki mülteci krizi
BLOOMBERG NEWS 08 09 2015, 16:13

Avrupa’ya iltica etmek isteyen kişi sayısındaki artışla beraber devlet liderleri kara kara çözüm arıyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Çarşamba günü, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük mülteci krizine getirdiği çözümü kamuoyuna sunacak.

Teklif henüz resmi olarak açıklanmadığından ismini vermek istemeyen bir yetklinin açıklamasına gore İtalya, Yunanistan ve Macaristan’da bulunan 120,000 mültecinin Avrupa içinde yeniden yerleştirilmesi söz konusu. Juncker’ın teklifinde mültecilerin kabul edileceği ülkelere Batı Balkan ülkeleri ve Türkiye’nin de dahil olmasından söz ediliyor.

Peki tartışılan diğer çözümler ve liderlerin konu hakkındaki duruşları ne? İşte ateşli bir biçimde tartışma hakkında cevabını bilmeniz gereken 5 soru:

Değişikliği kim istiyor?

Angela Merkel ve François Hollande geçen hafta mültecilerin Avrupa içinde yerleştirilmesi ve bu yerleştirilmenin daha hızlı ve organize ilerleyebilmesi için bazı tekliflerde bulundular. Mevcut durumda Avrupa’ya vardıklarında ülkeye kayıt olma durumunda olan mülteciler, Mayıs ayında Merkel ve Hollande tarafından sunulan bir düzenlemeyle devlet tarafından belirlenen mülteci merkezlerine kayıt yapacaklar.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin içinde bulunduğu şartlar nedeniyle her ülkenin kabul etmesi gereken bir mülteci kotası bulunacak.

Almanya neden bu işin arkasında ve kim bu duruma karşı?

Balkanlardan da gelen, ama belli bir süre sonra ülkelerine geri yollanılması beklenen mülteciler ve savaştan kaçan kişilerle beraber 800,000 mültecinin Almanya’ya gitmesi bekleniyor. Avusturya, İsviçre, Yunanistan ve İtalya da Merkel’in destekçilerinden.

Diğer üye ülkeler ise Merkel’e karşı. Zorunlu mülteci kabul etmeye zorlandığı taktirde Schengen Bölgesine vizesiz giriş talep edeceklerini belirten Romanya’yı Macaristan Başbakanı Viktor Orban da destekliyor. Mülteci planının büyük bir hata olduğunu söyleyen Orban, daha fazla insanın Avrupa’ya göç etmesine neden olacağını belirtti. Merkel’e katılan başka ülkeler de var.

Danimarka başbakanı Lars Lokke Rasmussen, Pazartesi günü 100 mülteciye ev sahipliği yapabileceğini açıkladı.

Masada başka ne gibi teklifler var?

Dış güvenliğe odaklanmak isteyen Orban, Sırbistan ile arasına daha katı kanunlar ve bir duvar ördü. Suriye’de hava saldırısına hazırlandığını açıklayan Hollande, mülteci kamplarını ve çevre ülkeleri korumak adına yardım çağrısında bulundu. 

İngiltere başbakanı David Cameron ise 5 yıllık bir süre zarfında 20,000 mülteciyi kabul edeceklerini söyledi.

Bu plan kaç paraya mal olacak?

Pazartesi günü Merkel’in açıklamasına gore bu plan Almanya’ya ekstradan 10 milyar euroya mal olacak. Avrupalı bir yetkilinin söylediğine gore, Juncker’ın planı aynı zamanda ülkeye giren her mülteciye 500 euro verirken, mülteci başına 6,000 euroluk bir harcama da teşkil ediyor.  

Durum buraya nasıl geldi?

Bir çok politik lider ve medya organizasyonları Yunanistan’a odaklanmışken, Suriye gibi savaştan kaçan insanlarla birlikte Avrupa’da  aylardır bir kriz yaşanıyor. Avusturya’da bir kamyon içinde bulunan 71 mülteciden sonra dikkat muhacirlere kaydı. Bu olayı takiben Türkiye’de kıyıda ölü bulunan çocuk mültecinin fotoğrafı ile global bir destek için çözüm yolu aranmaya başladı. 

Yukarı

Business HT×