BIST 100 105.520 % 0,15
USD/TRY 6,8240 % 0,15
EUR/TRY 7,5764 % 0,38
Piyasalar
105.520
% 0,15
6,8240
% 0,15
7,5764
% 0,38
1,1108
% 0,26
9,17
0,10
1.730,27
% 0,69
37,77
% 4,83
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

'Kurdaki artış faiz yükselttirebilir'

Faiz artırımı için Fed'i bekleyeceği sinyalini veren Merkez Bankası'nın kurdaki sarsıntı sonrası acil faiz artırımına gidebileceği belirtiliyor

Analistler: Merkez Bankası acil faiz artırabilir
BUSINESSHT 20 08 2015, 15:16

Analistler, sıkılaşma için Fed'in faiz artırımını bekleyeceği sinyali veren Merkez Bankası'nın arka arkaya rekor kıran dolar/TL'nin 3 seviyesinin üzerine kadar çıkmasının ardından olağanüstü bir toplantıyla acil faiz artırımına gidebileceğini söylüyor.

Siyasi belirsizlik ve artan güvenlik endişeleriyle ateşi yükselen dolar/TL güne büyük bir şokla başladı ve 3,0045 seviyesini gördükten sonra 2,91'in altına kadar gevşedi. 

Merkez Bankası, Salı günü yapılan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizleri değiştirmemiş, ancak ertesi gün ekonomistlerle yaptığı toplantıda para politikası sıkılaşması için Fed'in Eylül'de gerçekleşmesi beklenen faiz artırımını bekleyeceği sinyalini vermişti. Merkez Bankası ayrıca Temmuz sonunda açıkladığı para politikasını "sadeleştirme" sürecinin yol haritasını açıklamış, ancak bu plan piyasalar tarafından yeterince tatmin edici bulunmamıştı.

Bugün Türk lirasındaki sert değer kaybı sonrasında değerlendirmelerde bulunan yabancı analistler, kurdaki hareketlilik karşısında Merkez Bankası'nın planladığından erken müdahale etmek ve faizleri artırmak zorunda kalabileceğini vurguladı.

Morgan Stanley analistleri, "Türk Lirasının zayıflığı, güvenin hızlı bir şekilde bozulmasını gösteriyor. Reel faizler, Türk Lirası'nı stabilize etmek için yeterli seviyede yüksek değil" değerlendirmesinde bulundu.

Üst bantta 200 baz puanlık faiz artışı öngören Morgan Stanley, "2014 yılının başında görüldüğü gibi döviz ihalesi, dahil olmak üzere herhangi bir müdahalenin yeteri görülmeyeceği ya da etki yaratmayacağından şüphe duyuyoruz" dedi. 

Standard Chartered ekonomisti Philippe Dauba-Pantanacce da bugün yayınladığı raporunda, "Eğer Türkiye kendini 2014'e benzer ani bir duruş senaryosu ile karşı karşıya bulursa, Merkez Bankası Başkanı Başçı, büyük olasılıkla aniden ve sert bir şekilde faizleri artırmak durumunda kalacak" değerlendirmesini yaptı. 

Raporda, Başçı'nın yol haritasının kısa, anlaşılması güç ve piyasayı destekleyici olmaktan uzak olduğu belirtilirken, Merkez Bankası'nın somut bir adım atmadan piyasaların sakinleşmesini beklediği ifade edildi.

Nomura CEEMEA Kredi Stratejileri Direktörü Timothy Ash ise Türk lirasına ilişkin notunda, "Merkez Bankası yine 'gözüne ışık tutulmuş tavşan' modunda ve 2014 başındaki durumun benzeri tekrarlanıyor. Merkez Bankası o zaman almış olması gereken dersi almamış görünüyor ve yine piyasanın gerisinde kalarak daha sonra daha agresif adım atmak zorunda kalmaya doğru ilerliyor" dedi.    

Her üç analizde de bahsedildiği üzere; Merkez Bankası 2014 yılı Ocak ayında, 17-25 Aralık operasyonları sonrası kurda görülen sert yükselişin ateşini döviz satım ihaleleriyle söndürmeye çalışmış, ancak yükselişin devam etmesi üzerine politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 4,5'tan 10'a çıkarmıştı. 

Yukarı

Business HT×