BIST 100 90.529 % -0,94
USD/TRY 5,4416 % 1,90
EUR/TRY 6,0681 % -0,13
Piyasalar
90.529
% -0,94
5,4416
% 1,90
6,0681
% -0,13
1,1304
% -0,50
21,35
-0,21
1.239,02
% -0,24
60,28
% -1,90
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Demirtaş'tan açıklama

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP'ye görev vermesi durumunda CHP ile görüşebileceklerini söyledi

Demirtaş: CHP'ye görev verilirse görüşürüz
HABERTÜRK 18 08 2015, 10:02

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP'ye görev vermesi durumunda CHP ile görüşebileceklerini söyledi.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ise seçim hükümetinden kaçınmayacaklarını söyledi.

MYK sonrası açıklama yapan HDP Sözcüsü Bilgen,  Başbakan Davutoğlu'nun görevi iade etmesinin ardından  önümüzdeki süreçte CHP'nin her teklifine açık olduklarını da kaydetti.     

Sabah gündemdeki gelişmelerle ilgili açıklamalar yapan Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ile illgili olarak, "Oldu bittilerle sistem değiştirilmez. Genel seçimde halka soralım referandum yapalım. Halk ne diyorsa onu yapalım. Genel seçimde referandumu da birlikte yapalım" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve hükümetin diyalog kanallarını açması gerektiğini belirten Demirtaş, barışın erken seçimi bekleyemeyecek kadar acil olduğunu ifade etti. Demirtaş, "Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümetin yapması gereken şey diyalog kanallarını açmalı. Silahların susması lazım. Kalıcı çözüm olmalı. Biz erken seçimde elbette ki halkın iradesine saygı duyacağız. Barış erken seçimi bekleyemeyecek kadar acildir" diye konuştu. 

Gündemdeki seçim yardımcı tartışmalarına da değinen Demirtaş, "Biz almıyoruz diye diğerlerine de seçim yardımı vermiyorlar. Biz buna alışığız da diğerleri ne yapacak. Gizli kasalarını açarlar" dedi.

CHP DE SEÇİM HÜKÜMETİNDE YER ALMAYABİLİR

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kurulacak olası bir seçim hükümetine MHP'nin ardından HDP'nin de üye vermeme kararı alması durumunda kendilerinin de bu hükümete bakan vermeyeceğini belirtti.

Reuters'a değerlendirmelerde bulunan Altay, anayasanın 116. maddesine göre kurulacak bir seçim hükümetine muhalefet partilerinin üye vermeye çok olumlu bakmadıklarını belirterek, "MHP zaten bu hükümete üye vermeyeceğini açıkladı. HDP de çok olumlu değil bu konuda. Eğer HDP de üye vermezse AKP'nin çoğunlukta olduğu bir hükümete biz payandalık yapmayız, biz de bakan vermeyiz."

MHP de kurulacak bir seçim hükümetine HDP ile yan yana yer almamak için üye vermeyeceğini dün gece açıklamıştı.

Yukarı

Business HT×