BIST 100 1.100,26 % 0,00
USD/TRY 7,3487 % 0,14
EUR/TRY 8,6886 % 0,15
Piyasalar
1.100,26
% 0,00
7,3487
% 0,14
8,6886
% 0,15
1,1822
% 0,05
13,83
0,00
1.953,26
% -0,02
45,14
% 0,40
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Tutanaklar ne kadar açıklayıcı?

Fed'in şeffaflığının arttığı bu dönemde tutanakların ne kadar açıklayıcı olduğuna dair soru işaretleri devam ediyor

Fed tutanaklarını çözmenin karanlık sanatı
BLOOMBERG NEWS 17 08 2015, 12:45

Altı haftada bir yayınlanan Fed toplantısı tutanakları merkez bankasını takip edenler tarafından heyecanla bekleniyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) her toplantısından 3 hafta sonra gelen tutanaklar, ilk bakışta Fed’in önemli girişimlerinin detaylı ve anlaşılır bir kaydı gözüküyor. Ancak daha önce bu tutanakların hazırlanma sürecinde de bulunmuş yetkililere göre bu şeffaflık iddiasına kanmamak gerekiyor.

Piyasada beklenti Çarşamba günü açıklanacak olan yeni tutanakların 2006’dan bu yana ilk kez yapılacak faiz artırımı için ipucu sunması. Ancak bunları görebilmek için de keskin bir göze ve politika şifresi çözebilme yeteneği ihtiyaç olacak. Bazı önemli detaylar sadece 5 yıl sonra yayımlanan tam metinde ortaya çıkıyor. Diğer ipuçları ise kolaylıkla yanlış yorumlanabilir.

Washington’daki Peterson Institute kıdemli yetkililerinden Joseph Gagnon, “Eğer bu oyunu oynayacaksanız tutanakları düzenli olarak okumak zorundasınız. Eğer böyle yaparsanız yanlış anlama ihtimaliniz düşer” dedi. Gagnon, yaklaşık 2 yıl boyunca Fed ekonomisti olarak tutanakların düzenlenmesine yardımcı olanl yetkililerden biri.

Öte yandan Komite’nin iki günlük toplantısındaki her konuşmanın kayda girmediğini bilmekte fayda var. FOMC kurallarına göre tutanak “tartışılan politika konuları ve sunulan görüşler ile ilgili tam ve doğru bir rapor sunmalı” ve “tüm aksiyonlarını izah etmeli.” 

SINIRLI ETKİ

Tutanağın ilk taslağı bir grup merkez bankası çalışanı tarafından hazırlanıyor ve önce merkez bankası başkanı sonra da tüm komite tarafından inceleniyor. Önerilen değişklik ve eklemelerin yapılmasından sonra bir sonraki hafta ikinci taslak oluşturuluyor. Son onaydan önce bir gün süre daha veriliyor.

Bazen bir yorumun dahil edilmeye değer olup olmadığı konusunda tartışmalar çıkıyor. Bu tarz durumlarda hakem başkan oluyor. 2002-2010 yılları arasında tutanakların yazımına dahil olan Cornerstone Macro ortaklarından Roberto Perli, "Doğrusu herkes bir şey hakıında mutsuz oluyor" diyor.

2004'te Fed'in tutankları her üç haftada bir yayınlama kararıyla beraber tutanaklar çok daha önemli görülmeye başladı. Ancak buna rağmen piyasalarda çok büyük etkileri olduğu söylenemez.

American Enterprise Insitute Öğretim Görevlisi Stephen Oliner, "Genelde tutanakları okuduktan sonra, daha önce fark etmediğim bir şeyi fark etmeyi beklemem. Genelde manşetlerin içerikten çok daha abartıl olduğunu düşünüyorum" dedi.

Yukarı

Business HT×