BIST 100 90.416 % 0,51
USD/TRY 5,3458 % -0,53
EUR/TRY 6,0871 % -0,21
Piyasalar
90.410
% 0,50
5,3439
% -0,55
6,0867
% -0,23
1,1381
% 0,30
21,23
0,00
1.246,91
% 0,09
58,22
% -2,33
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Koalisyon umutları azalıyor

AK Parti-CHP koalisyon görüşmeleri sürerken, AK Parti kanadında “erken seçim” hazırlıkları için kollar sıvandı

Gözler kritik görüşmedeyken seçim hazırlıkları başladı
HABERTÜRK 13 08 2015, 06:46

AK Parti-CHP koalisyon görüşmeleri sürerken, AK Parti kanadında “erken seçim” hazırlıkları için kollar sıvandı. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara Palas Devlet Konukevi'nde bugün 14.00'te bir araya gelecek.

Genel başkanların bir araya geleceği görüşmeye, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de eşlik edecek.

Bugünkü görüşmeden koalisyon kararı çıkmaması halinde Cuma günü TBMM Genel Kurulu’nda seçim kararı alınması bekleniyor. Böylece hükümet için Anayasa’da öngörülen 45 günlük süre tamamlanmadan seçim kararı çıkmış olacak ve mevcut hükümetle seçime gidilecek. AK Parti’de Kasım ayı beklenmeden ekim ayı başında yapılması yönünde “baskın seçim” formülü de dillendirilmeye başlandı.

AK Parti’de yasa tekliflerinde imzası bulunan bazı milletvekilleri, dün TBMM’de seçim senaryoları üzerinde çalıştı. Çalışmaları, “CHP ile koalisyon kurulmayacağı, bu durumda Meclis’in gelecek hafta cuma günü toplanıp erken seçim kararı alması” öngörüsü yönlendiriyor.

AK Parti’de bu beklentiyi dile getiren isimlerden İstanbul Milletvekili Metin Külünk “Koalisyon kurulamazsa haftaya cumaya Meclis Genel Kurulu toplanır ve seçim kararı alınır. Bu hükümetle seçime gideriz. Seçim 45 günde olur. Ekim başında seçim olur. Yeni Meclis bütçeyi çıkarır” açıklamasını yaptı.

Külünk, AK Parti ile CHP’nin koalisyon kuramayacağını ve haftaya cuma günü Meclis Genel Kurulu’nda seçim kararı alınacağını belirterek bunun gerekçelerini şöyle anlattı:

ERBAKAN-ECEVİT: AK Parti ve CHP tabanı bu koalisyonun kurulmasına karşı. Biz seçimden birinci parti olarak çıkacağımıza inanıyoruz. Seçimden aynı sonuç çıkarsa bu Türkiye gerçeği haline dönüşür, taban da buna sahip çıkar. Aksi halde tabanda çözülmeye neden olur. Ecevit ve Erbakan hükümet kurduğunda MSP eridi. Tabanda ciddi sıkıntılara neden oldu. Aynı şeyler yaşanabilir.

ÖZAL VE DEMİREL: Partiler tabanın sesine kulak vermek zorunda. Eğer alttan gelen sosyal dalgayı yok ederseniz, dipteki dalga da söner gider. Turgut Özal ve Süleyman Demirel’den sonra Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller geldi. İkisi de dipten gelen dalgayı yakalama konusunda başarılı olamadı. Hareketleri söndü gitti. Siyasi tarih tecrübe için var. Benim gönlüm buna razı değil. Biz bu hareketi kolay kurmadık. Dava partisiyiz.

ERDOĞAN’IN İZLERİ: Kim dayatıyor büyük koalisyonu? Erdoğan’a her gün laf yetiştireceksin. Bir kere iki partinin genetiği uymuyor. CHP koalisyon sürecinde AK Parti’nin reddi miras yapmasını istiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reddedilmesini istiyor. “Mirası reddedin, yeni sayfa açalım” diyor. Bu hareket Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izleri üzerinde yürür.

Yukarı

Business HT×