BIST 100 1.409,15 % 0,48
USD/TRY 8,6833 % 0,47
EUR/TRY 10,3797 % 0,67
Piyasalar
1.408,78
% 0,46
8,6817
% 0,45
10,3785
% 0,65
1,1938
% 0,08
18,40
0,00
1.784,70
% 0,34
75,06
% -0,17
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

ABD başkanlık yarışı

ABD'de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den aday adayları ilk kez televizyonda açık oturumda kozlarını paylaştı

ABD başkanlık yarışı
AA 07 08 2015, 08:24

ABD'de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den aday adayları ilk kez televizyonda açık oturumda kozlarını paylaştı.

Cumhuriyetçi Parti'nin 17 aday adayından kamuoyu yoklamalarında en fazla oyu alan 10'u, Fox News televizyonunda ilk kez oturumda görüşlerini açıkladı.

Ohio eyaletinin Cleveland kentinde 4 bin 500 kişinin salondan izlediği programda, anketlerde önde giden emlak milyarderi Donald Trump, Ohio Valisi John Kasich, Wisconsin Valisi Scott Walker, New Jersey Valisi Chris Christie, eski Florida Valisi Jeb Bush, eski Arkansas Valisi Mike Huckabee, senatörler Marco Rubio, Ted Cruz ve Rand Paul ve beyin ve sinir cerrahı Ben Carson sahneyi paylaştı.

Programın başında aday adaylarına yöneltilen "Cumhuriyetçi Parti'nin adaylığını kazanamazsa, kazanan adayı desteklemeyecek ve bağımsız aday olarak partinin adayına karşı yarışacak olan var mı?" sorusuna milyarder Trump el kaldıran tek kişi oldu. 

Lafını esirgemeyen üslubuyla halk arasında büyük ilgi duyulan Trump, "kendisi olmadığı müddetçe" partinin adayını desteklemeyeceğini söyledi. Trump, bağımsız olarak yarışa katılabileceğini de reddetmeyerek, "Bu kez söz vermiyorum" dedi.

Kadınlar hakkındaki geçmişteki saldırgan ifadeleri için de özür dilemekten kaçınan Trump, "Siyaseten doğru davranmaya çalışmak bu ülkenin büyük bir sorunu" açıklamasında bulundu.

Seçim kampanyasındaki çıkışlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Trump, aday adayları arasında düzenlenen ilk tartışma programında da oldukça adından söz etmeyi başardı.

Donald Trump, kamuoyu anketlerinde hala ilk sırada yer alıyor.

Trump'la en çok tartışmaya giren isim ise Kentucky Senatörü Rand Paul oldu. Trump'ın partinin kendi haricindeki adayını desteklemeyeceğini söylemesi üzerine araya giren Paul, "Adaylığı kaybetme riskini azaltmak için şimdiden kendisini koruyor, çünkü o siyasetçileri satın almaya alışkın" karşılığını verdi.

İki saat süren programda aday adaylarına dış politikadan ekonomiye, ulusal güvenlikten ırkçılığa kadar farklı konularda sorular yöneltildi.

ABD'nin 45'inci başkanı olarak seçilirlerse Beyaz Saray'a girdikleri ilk gün hangi icraatı yerine getirecekleri, terör örgütü IŞİD'i 90 günde bitirmek için ne yapacakları, İran ile varılan nükleer anlaşmayı yırtıp atıp atmayacakları, Suriye'de kimyasal silah kullanan rejime savaş açıp açmayacakları, suda boğulma hissi veren işkence metotlarının uygulanmasını doğru bulup bulmadıkları adaylara sorulan dikkat çeken sorular arasında yer aldı.

Yukarı

Business HT×