BIST 100 117.935 % -0,65
USD/TRY 6,8646 % 0,08
EUR/TRY 7,7608 % -0,19
Piyasalar
117.854
% -0,72
6,8647
% 0,08
7,7631
% -0,16
1,1302
% -0,25
9,96
0,00
1.807,54
% -0,07
42,40
% -2,06
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Liderlerden ılımlı mesajlar

MHP lideri en uygun modelin büyük koalisyon olduğunu söylerken, parti liderleri koalisyon görüşmelerinde yumuşak söylem sinyali verdi

MHP lideri en uygun modelin büyük koalisyon olduğunu söylerken, parti liderleri koalisyon görüşmelerinde yumuşak söylem sinyali verdi
HABERTÜRK 08 07 2015, 06:05

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, toplumda ayrışmayı sonlandıracak olan AK Parti-CHP koalisyonudur derken tüm parti liderlerinden hükümetin bir an önce kurulmasına yönelik uzlaşma sinyalleri geldi.

Hürriyet'ten Ahmet Hakan'a verdiği röportajda koliasyon konusundan açıklamalar yapan Bahçeli, "Bugün Türkiye'nin en ciddi meselesi sosyal yarılmadır. Bu ayrışma, tam manasıyla bir felakete dönüşmüştür... [Davutoğlu görüşmeye geldiğinde] Bu sorunları anlatacağız, ardından da tek başına iktidar olmadığına göre bu sorunları çözecek bir koalisyon kurulmalı diyecei. Bunun için en geçerli modek AK Parti-CHP modelidir... Biz seçim gecesi söyledik: Bize düşen ana muhalefetttir" dedi.

‘ERTELEME, GECİKME OLMAYACAK’

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Van’da yaptığı konuşmada, koalisyon çalışmalarının gelecek hafta başlayacağını ifade etti, TBMM Danışma Kurulu’nun toplandığını, Başkanlık Divanı’nın oluşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevlendirmesiyle siyasi parti liderleriyle görüşmeye başlayacaklarını bildirdi. Davutoğlu şunları belirtti:

“7 Haziran’dan sonra her zaman vurguladığımız gibi biz Türkiye’nin bir saniye daha hükümetsiz kalmaması, Türkiye’nin her köşesinde istikrarın, barışın, huzurun devamı için her tür görüşmeye açığız. Herkesle gönül açıklığı, zihin açıklığı içerisinde müzakerelere başlayacağız. Hiçbir şekilde gecikme, erteleme söz konusu olmayacak. İnşallah önümüzdeki günlerde bu görüşmeler başladığında eğer muhalefet partileri açık yüreklilikle birlikte bir hükümet kurma çabası içerisine girerlerse ilk fırsatta hükümeti kuracağız. Eğer oyalama taktiklerine yönelik, son günlerde bahsettikleri gibi erken seçimi zorlamaya kalkarlarsa da milletin önüne gitmekte bir an dahi tereddüt etmeyeceğiz. Bir kez daha vurguluyorum ki kamu düzeni, milli birlik ve kardeşlik projemiz, hiçbir taviz vermeden sürdürülecektir. Önümüzdeki dönemde, herhangi bir şekilde kamu düzenini, milletimizin huzurunu, vatanın birlik ve beraberliğini tehdit eden kim olursa olsun bunun karşısında tedbirde hiçbir kusur edilmeyecek, gereken her türlü adım atılacak.

'DEMOKRASİ BİR UZLAŞMA REJİMİDİR'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da dün TBMM’deki CHP Grup Yönetim Salonu’nda taşeron işçileri kabul etti. İşçileri dinleyen Kılıçdaroğlu, “Taşeron işçilerin iş güvencesinin olmaması sosyal devlete yakışmıyor. Şu anda Türkiye’de geçici bir hükümet var. Hangi parti iktidar, hangi parti muhalefet ya da anamuhalefet belli değil. İster iktidarda, ister muhalefette olalım sizin hakkınızı savunacağız. Koalisyon görüşmeleri için bize gelirlerse verdiğimiz sözlerin sonuna kadar arkasında olacağız. Verdiğim sözleri hayata geçiremiyorsam niye iktidar olacağım ki?” dedi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, gündemdeki önemli siyasi tartışmalara ilişkin şu mesajları verdi:

“Şimdi dört siyasi parti liderine düşen, demokrasilerdeki uzlaşma kültürünü hayata geçirmek, koalisyonu kurmak ve gereğini yapmak. Biz koalisyon için 14 maddelik ilkelerimizi hazırladık ve açıkladık. O ilkelerimizin içindeki maddelerden bazıları taşeron işçiliğin kaldırılması, emekliye iki maaş ikramiye verilmesi, asgari ücretin bin 500 TL olması, çiftçiye mazotun 1.5 TL’den verilmesi. ‘Gelin koalisyon kuralım’ diyecek siyasi partilere biz diyeceğiz ki, ‘Biz ilkelerimizi kamuoyuna ilan ettik. Siz de ilkelerinizi açıklayın, oturalım konuşalım’. Demokrasi bir uzlaşma rejimidir. Bir dayatma kültürümüz yok, bunu da doğru bulmayız. Ama kanayan bir yara var ve bu yaranın mutlaka onarılması gerekiyorsa bunun üzerinde de durmamız lazım.”

'KAN DAVASI OLMAZ'

Koalisyon görüşmelerinin bir an önce başlaması gerektiğini vurgulayan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Demokrasi, adalet, barış; bu üçtemel ilkede koalisyon kurulursa,Türkiye’nin ihtiyacını karşılayabilir inancındayız. Siyasette düşmanlık,kan davası, kin, kişiselleştirme olmaz.” şeklinde konuştu.

'EN KISA SÜREDE GÖREVLENDİRMEYİ YAPACAĞIM'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki iftarda yeni hükümet kurma süreciyle ilgili, "En kısa zamanda başkanlık divanı belli olduktan sonra bu görevlendirmeyi yapacağım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni hükümet kurma süreciyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Şu anda hükümet kendi Meclis Başkanvekilini ve Grup Başkanvekillerini onlar da açıklayacaklar ve Meclis'te başkanlık divanı oluşacak. Bunlar bittikten sonra da Cumhurbaşkanı olarak ben görevlendirmeyi yapacağım. Ondan sonra da hükümet kurma süreci başlayacak. Görevi vereceğim de tabii ki en fazla milletvekiline sahip olan partinin genel başkanı olacaktır. Bunu da süratle en kısa zamanda başkanlık divanı belli olduktan sonra bu görevlendirmeyi yapacağım. Temenni ederim ki tüm siyasi partilerimizin ve onların genel başkanlarının bir sorumluluk duygusuyla hareket etmeleri ve bir an önce hükümetin kurulmasıdır. Meclis Başkanlık Divanı'nın kurulmasının ardından başlayacak olan koalisyon görüşmelerinin yapıcı bir şekilde yürütülmesini ve sonuçlandırılmasını temenni ediyorum."

Yukarı

Business HT×