BIST 100 1.100,26 % 0,00
USD/TRY 7,3490 % 0,14
EUR/TRY 8,6891 % 0,16
Piyasalar
1.100,26
% 0,00
7,3495
% 0,15
8,6891
% 0,16
1,1826
% 0,09
13,83
0,00
1.951,84
% -0,10
45,14
% 0,40
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Özince'den çarpıcı sözler

Özince siyaset ve ekonomiye dair soruları yanıtlarken, ekonomide pek çok hata yapıldığını, bunların düzeltilmesinin zor olduğunu söyledi

Özince siyaset ve ekonomiye dair soruları yanıtlarken, ekonomide pek çok hata yapıldığını, bunların düzeltilmesinin zor olduğunu söyledi
25 06 2015, 11:13

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, makroekonomik verilerdeki değişimin halka yeterince yansımadığını söylerken, siyasetin kurumlarda daha az etkisi olduğu günleri özlediğini belirtti.

Cumhuriyet'ten Olcay Büyüktaş'ın sorularını yanıtlayan Özince, “Ben burjuva denen kesim arasındayım, benim bile satın alma gücüm azaldı” dedi.

Özince, "Enflasyon ile ilgili değerlendirmeleri de halkın kabul etmediğini düşünüyorum. Bırakalım enflasyonu, gıda fiyatındaki artışa bakalım. Bizim GSMH’miz arttı.Bunun benim halkıma yaramadıktan sonra ne önemi var? Bırakın halka yaramasını, kimseye yaramamıştır. Ben burjuva denen kesim arasındayım, benim bile satın alma gücüm azaldı.Domates kaç para, buna bakınHayat pahalılığının doğru teşhisini koyamazsak, sorunu da çözemeyiz" diye konuştu.

Görüşlerini öncelikle İş Bankası’nda ve bankacılık sektöründe uzun bir süre geçirmiş biri, bir yurttaş olarak aktarmak istediğini ifade eden Özince, parlamentonun ülkeyi yönetmesinin bir uzay bilim öğretisi olduğunu düşünmediğini, yeni parlamentonun üstüne düşeni yapacağı konusunda tereddütü olmadığını vurguladı.

Özince, seçimden önceki günlere nazaran çok daha iyi bir durumda olduğumuzu düşündüğünü söyledi. “Ekonomi ve ekonomiyi etkileyen siyasi istikrar seçmeni yeterince tatmin etmemiş olsa gerek ki parlamento aritmetiğini değiştirme gereği duydu” dedi.

Özince, ekonomi alanında yapılan bazı yanlışlara dikkat çekti: "Ülkenin özellikle mali istikrarını ve itibarını zedeleyici birtakım icraatlarımız da oldu. Kaygılar da yarattık. Önde gelen isimler hukuk diye geziyorlar fakat biz demek ki bazı şeyleri yanlış yaptık.” 

“Devletin kurumlarının siyasetten bağımsız çalıştığı günleri özlüyorum” diyen iş adamı, dengelerin ciddi ölçüde kaydığını, yeni ve eski hükümetin de bunları kolay kolay düzeltemeyeceği kanaatinde olduğunu belirtti. 

Yukarı

Business HT×