BIST 100 1.418,16 % 0,59
USD/TRY 8,6343 % -0,22
EUR/TRY 10,3147 % -0,21
Piyasalar
1.418,17
% 0,59
8,6258
% -0,32
10,3072
% -0,28
1,1945
% 0,03
19,10
0,00
1.783,59
% 0,27
75,32
% 0,68
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

İngiltere AB üyeliğini oylayacak

İngiltere seçimlerinin galibi David Cameron ilk konuşmasında AB referandumu sözünü yineledi

İngiltere seçimlerinin galibi David Cameron ilk konuşmasında AB referandumu sözünü yineledi
AA 08 05 2015, 16:42

Birleşik Krallık'ta dün yapılan genel seçimin ardından tek başına iktidar olan Muhafazakar Parti'nin lideri ve Başbakan David Cameron yeni hükümet döneminde ülkenin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini referanduma götüreceğini söyledi. 

Cameron, tek başına iktidar olmasını sağlayan 326 sandalye sayısına ulaştıktan sonra eşi Samantha Cameron ile birlikte Buckingham Sarayı'na İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile görüşmeye gitti. Görüşmenin ardından başbakanlığa dönen Cameron, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

"Muhafazakar Parti çoğunluk hükümeti kuracağım" sözleriyle konuşmasına başlayan Cameron, 5 yıl boyunca koalisyon ortağı olan ve bugünkü genel seçim sonucundan sonra istifa eden Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Nick Clegg'e teşekkür etti. 

VAATLER

Koalisyon hükümetinin 5 yıl boyunca kaydettiği başarıları daha da ileri taşıyacaklarını ifade eden David Cameron, şöyle konuştu:

"Ülkemizde özel bir şeyin eşiğinde olduğumuza inanıyorum. Birleşik Krallık'ı, çalışmak isteyen herkesin iyi bir hayat sürebileceği bir yer haline getirebiliriz. Seçim beyannamemiz çalışan insanlar için. Çoğunluk hükümeti olarak vadettiğimiz herşeyi gerçekleştireceğiz. 3 milyon kişiye staj imkanı, çocuk bakımı için daha fazla yardım, yeni evler inşa etme, yeni iş olanakları oluşturma ve Avrupa'daki geleceğimizle ilgili referandumu yapacağız."

Cameron, Birleşik Krallık'ın 1973 yılından bu yana sürdürdüğü AB üyeliği konusunda önce Brüksel ile müzakere etmek, daha sonra ise 2017 yılının sonuna kadar ülkede AB üyeliğiyle ilgili referandum yapmak istiyor. David Cameron, Brüksel'in elinde çok fazla yetki olduğuna inanıyor. 

'DAHA GÜÇLÜYÜZ'

Konuşmasında herkese eşit fırsatlar sunacaklarını dile getiren Cameron, "Her zaman saygıyla yönetmek gerektiğine inandım. Bu nedenle geçen parlamento döneminde İskoçya ve Galler'e daha fazla yetkiler verdik. İskoçya'da bağımsızlık referandumu yapıldı. Bu parlamento döneminde sözümü tutarak, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'ya tüm siyasi partilerin mutabık olduğu yetki devrini uygulayacağım" ifadelerini kullandı. 

5 yıl önce göreve geldiğinde ülkede ekonomik krizin sürdüğünü belirten Cameron, 5 yıl sonra bugün Birleşik Krallık'ın çok daha güçlü olduğunu ifade etti. Cameron, "Hep birlikte Büyük Britanya'yı büyük yapmaya devam edebiliriz" diye konuştu.

Birleşik Krallık'ta dün 650 bölgede yapılan genel seçimde şimdiye kadar 649 bölgenin oyları sayıldı. Buna göre, Muhafazakar Parti 330, İşçi Partisi 232, İskoç Ulusal Partisi (SNP) 56, Liberal Demokrat Parti 8, Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi (DUP) 8 ve diğer partiler 15 sandalye kazandı. 

2010 yılındaki genel seçimin ardından kurulan Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümetinde 5 yıl boyunca Başbakanlık yapan 48 yaşındaki David Cameron, 2005 yılından bu yana Muhafazakar Parti'nin genel başkanlığını yürütüyor.

UKIP lideri Nigel Farage, seçim yenilgisi ardından istifa eden ilk parti başkanı oldu. Farage'ın ardından iktidar ortağı Liberal Demokrat Parti Başkanı Nick Clegg ve İşçi Partisi lideri Ed Miliband da düzenledikleri basın toplantısıyla görevi bıraktıklarını açıkladı. 

Yukarı

Business HT×