BIST 100 1.060,59 % 2,53
USD/TRY 7,2796 % 0,36
EUR/TRY 8,5736 % -0,43
Piyasalar
1.060,59
% 2,53
7,2796
% 0,36
8,5736
% -0,43
1,1787
% -0,76
12,99
0,73
2.035,55
% -1,36
44,40
% -1,53
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

AB göçmen dramı için toplanıyor

Avrupa Birliği (AB) liderleri, bugün Brüksel'de göçmen krizini ele almak üzere acil zirvede bir araya geliyor

Avrupa liderleri Akdeniz'e çözüm için toplanıyor
BBC TÜRKÇE 23 04 2015, 12:52

Avrupa Birliği (AB) liderleri, bugün Brüksel'de göçmen krizini ele almak üzere acil zirvede bir araya geliyor.

BBC Avrupa editörü Katya Adler, önerilerin sunulduğu taslakta bildiride, insan kaçakçılarının kullandığı teknelerin imha edilmesi için askeri yetki verilmesinin de bulunduğunu söylüyor.

AFP haber ajansının aktardığı taslak metinde ayrıca, 'insan kaçakçıları tarafından kullanılmadan önce teknelerin tespit edilmesi, ele geçirilmesi ve imha edilmesine yönelik çabalar' da var.

Metinde, "AB Dışişleri Temsilcisi Federica Mogherini bu doğrultuda, uluslararası hukuka uygun, muhtemel güvenlik ve savunma politikaları için derhal hazırlıklara başlamaya davet ediliyor" deniyor.

Metinde yer alan diğer maddeler arasında Libya'da istikrarlı bir hükümet kurulması için Birleşmiş Millet'e (BM) destek olunması planları da bulunuyor.

İtalya, sahillerine ulaşan göçmen teknelerinin yüzde 90'ının Libya'dan çıktığını duyurdu.

AB liderlerinin Avrupa'ya varan göçmenlerin durumunu da ele alması bekleniyor. Göçmenlerin tüm AB ülkelerine eşit şekilde dağıtılmasının birlik içinde en çok tartışma ve ayrılık yaratan önerilerden biri.

MALİ KAYNAK

AB, kaçak göçmen ölümlerinin önüne geçilebilmesi için 10 maddelik tedbir paketi açıklamıştı.

Önlemler arasında, Akdeniz'de kurtarma operasyonlarını yürüten Triton'u da idare eden sınır güvenlik birimi Frontex'in mali kaynaklarının artırılması da var.

AB, geçen yıl daha geniş arama kurtarma çalışmaları yürüten Mare Nostrum'u mali yükü nedeniyle iptal edip yerine daha düşük maliyetle daha dar bir çalışma alanı olan Triton'u getirdiği için eleştirilmişti.

Bazı AB üyesi devletler, Mare Nostrum'un çok pahalı ve göçmenler için de teşvik edici olduğu görüşünü öne sürüyordu.

Fakat insan hakları kuruluşu Uluslararası Af Örgütü'ne göre, Mare Nostrum'un sona erdirilmesi, "kaçak göçmen ve mülteci ölümlerinin artmasına neden oldu."

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Çarşamba günü Washington'da yaptığı açıklamada, "İnsan kaçakçıları var, insan haklarını ihlal eden bu kişilere karşı kesin çizgiler çekmeliyiz" dedi.

Uluslararası Göç Örgütü, geçen yıl aynı döneme kıyasla bugün yaşanan ölümlerin 30 kat arttığı ve ölü sayısının 30 bine çıkabileceği uyarısında bulundu.

Yukarı

Business HT×