BIST 100 1.531,78 % 0,48
USD/TRY 7,5103 % 0,50
EUR/TRY 9,0622 % 0,41
Piyasalar
1.532,59
% 0,53
7,5103
% 0,50
9,0622
% 0,41
1,2063
% -0,14
14,76
0,00
1.834,02
% 0,30
55,00
% -0,18
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Yemen'de operasyon

Suudi Arabistan liderliğinde 10 ülke Yemen'de askeri operasyon başlattı

Suudi Arabistan liderliğinde 10 ülke Yemen'de askeri operasyon başlattı
HABERTÜRK 26 03 2015, 05:54

Suudi Arabistan, Yemen'de ilerleyişini sürdüren Husi militanlarına karşı hava operasyonuna başladığını duyurdu. Operasyona aralarında Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn ve Katar'ın da olduğu 10 ülke katılıyor.

Başkent Sana'da Husi militanları uçaksavar bataryalarıyla Suudi Arabistan jetlerine ateş açıyor. Kentte yoğun uçaksavar sesleri duyuluyor.

4 SAVAŞ UÇAĞI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Suudi Arabistan'ın, Yemen'deki Husilere yönelik bu gece başlattığı hava operasyonunda, başkent Sana'da yer alan Daylami hava üssü vuruldu.

Husilere karşı hava operasyonu devam ederken ilk belirlemelere göre, Suudi Arabistan savaş uçakları Sana'daki Daylami hava üssünü bombaladı. Operasyonda, hava üssündeki uçaksavar bataryaları ile 4 savaş uçağının etkisiz hale getirildiği, Sana'nın güneyindeki Husilere ait askeri kampların da vurulduğu ifade edildi.

ABD'DEN DESTEK

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) önderliğindeki askeri operasyonlara lojistik ve istihbarat desteği tedariki emrini verdiği bildirildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Husilerin Yemen'in seçilmiş hükümetine karşı askeri eylemini güçlü biçimde kınadığını kaydetti.

Bu eylemlerin geniş çaplı istikrarsızlığa ve Yemen halkının iyiliği ve güvenliğini tehdit eden kaosa neden olduğunu belirten Meehan, ABD'nin bölgesel partnerler ve Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi ile yakın temas halinde bulunduğunu ifade etti.

Meehan, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bozulan güvenlik durumuna yanıt olarak Suudi Arabistan, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) üyeleri ve diğerleri, Suudi Arabistan sınırını savunmak ve Yemen'in meşru hükümeti korumak için askeri eylem başlattı. KİK üyelerinin daha önce açıkladığı gibi, bu eylemi, Hadi'nin talebi üzerine yapıyorlar.

ABD, Suudi Arabistan ve KİK partnerlerimizle, onların güvenliği ve ortak çıkarları konularında yakın koordinasyon içindedir. KİK'in eylemlerini Husilerin şiddetine karşı savunma amaçlı olarak, ABD Başkanı Obama, KİK önderliğindeki askeri operasyonlara lojistik ve istihbarat desteği tedariki emrini verdi. Bu eylemleri destekleme bağlamında, ABD güçleri Yemen'de doğrudan askeri eyleme girmese de ABD'nin askeri ve istihbarat desteğini koordine etmek için Suudi Arabistan ile Ortak Planlama Hücresi oluşturuyoruz."

Meehan, bunun yanında, ABD'nin, Arap Yarımadası El Kaidesi kaynaklı terör tehditlerini yakından izlemeyi sürdürdüğünü belirterek, ABD ve vatandaşlarına yönelik devam eden muhtemel tehditleri engellemek için gerekli adımları atmaya devam edeceklerini kaydetti.

Husilerin istikrarsızlığa neden olan askeri eylemlerini bir an önce durdurmasını şiddetle tavsiye ettiklerini ifade eden Meehan, grubun siyasi diyaloğun parçası olarak müzakerelere dönmesi çağrısında bulundu.

Meehan, uluslararası toplumun, silahlı gruplar tarafından Yemen'de şiddet eylemiyle kontrolün ele geçirilmesinin kabul edilemez bulduğunu ve meşru siyasi dönüşümün sadece siyasi müzakereler ve tüm taraflar arasındaki konsensüs anlaşması yoluyla olabileceğini BM Güvenlik Konseyi vasıtasıyla ve diğer forumlarda açıkça ifade ettiğini hatırlattı.

Yukarı

Business HT×