BIST 100 1.126,90 % -0,76
USD/TRY 6,9769 % 0,06
EUR/TRY 8,2142 % 0,04
Piyasalar
1.126,90
% -0,76
6,9764
% 0,06
8,2136
% 0,04
1,1759
% -0,18
11,08
0,00
1.973,72
% -0,11
43,00
% -1,19
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Netanyahu'ya tepki

İsrail'deki seçim sonuçlarının kaybedeni ABD-İsrail ilişkileri oldu

Beyaz Saray'dan Netanyahu'ya tepki
FT 19 03 2015, 07:34

İsrail seçimlerinin en büyük kaybedenlerinden biri ABD-İsrail ilişkileri oldu. Özellikle İran’la devam eden nükleer müzakereler yüzünden seçim öncesi süreçte artan tansiyon, seçimlerin ardından da kolay kolay geçecek gibi gözükmüyor. Beyaz Saray  sandıktan zaferle çıkan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu dün yine “ayrılıkçı retorik” kullanmakla suçladı.

“Araplar sürüler halinde sandığa gittiği” için hükümetin tehlikede olduğunu söyleyen Netanyahu’yu eleştiren Beyaz Saray Sözcüsü Jon Earnest, “Obama yönetimi, İsrail’de Arap İsraillileri marjinalize etmeyi amaçlayan ayrılıkçı retoriğin kullanılmasından son derece endişeli” dedi.

Earnest, “Bu dil demokrasimiz için önemli olan ve İsrail ve ABD’yi bir arada tutan demokratik idealleri ve değerleri hiçe sayıyor. Beyaz Saray yönetimi bu görüşleri İsraillilere de doğrudan iletecektir” diye ekledi.

Netanyahu seçimden zaferle çıktı ancak seçimin son günlerinde yürüttüğü kampanya, bir zamanlar İsrail-Filistin barışının gerçekleşeceğinden çok umutlu olan ABD hükümeti için yeni diplomatik sorunlar doğurdu.

İsrail başbakanının seçime sayılı günler hala Filistin sorununda iki devletli çözüme karşı sert açıklamaları Washington’u çok zor bir durumda bıraktı. Obama hükümeti, yakın zamanda Beyaz Saray’la açıkça kavgaya girişmiş yakın bir müttefikinin başbakanı ile, devlet kurma hedeflerine ABD’nin yürüttüğü barış süreci dışında da erişebileceği konusunda cesaretlendirilmiş Filistin liderleri arasında kaldı. Bu süreçte Avrupa ülkeleri de İsrail üzerindeki baskıyı arttırmak isteyecek olması da ABD üzerindeki baskıyı iyice arttıracak gibi gözüküyor.

Obama yönetiminin İran’la devam eden kritik görüşmeler için İsrail’le bir pazarlık yapacak zamanı bile yok gibi gözüküyor. Eğer Netanyahu hızlı bir şekilde güçlü bir hükümet kurabilirse, İran antlaşmasına yönelik eleştirilerini de iyice arttırabilir.

Eski bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Netanyahu hükümet kurarsa büyük bir felaketi engellemek çok zor olur. Netanyahu seçimden sonra ne derse desin kimse hala iki devletli bir çözümü desteklediğine inanmayacaktır” dedi.

Yukarı

Business HT×