BIST 100 1.108,47 % -0,51
USD/TRY 7,3243 % -0,11
EUR/TRY 8,6694 % 0,30
Piyasalar
1.108,57
% -0,50
7,3236
% -0,12
8,6687
% 0,29
1,1829
% 0,37
13,83
0,27
1.934,18
% 0,96
45,47
% 0,09
En son haberlerden haberin olsun istemez misin?

Merkel'den Rusya'ya uyarı

Almanya Başbakanı Merkel, 'Rusya'ya gerektiğinde yeni yaptırımlara hazırız, ancak bu asıl amaç değil' dedi

Merkel'den Rusya'ya uyarı
AA 17 03 2015, 06:26

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna'nın doğusundaki gelişmelerle ilgili olarak Rusya'ya gerektiğinde yeni yaptırımlar uygulamaya hazır olduklarını, ancak asıl amacın bu olmadığını söyledi.

Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko ile Başbakanlık'ta yaklaşık 1,5 saat görüştükten sonra iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Minsk Anlaşması'nın uygulanması için tarafların elinden geleni yapması gerektiğini belirten Merkel, Ukrayna'nın doğusunda ateşkesin sağlanması ve ağır silahların çekilmesinin yanında insani yardımın da bölgeye ulaşmasını istedi.

Kızıl Haç'ın Donetsk ve Lugansk bölgelerine giremediğine işaret eden Merkel, insani yardımın bölgeye girişinin daha da iyileşmesi gerektiğini söyledi.

Minsk'te anlaşmaya varılan ateşkesin AGİT standartlarına göre henüz yerine getirilmediğini söyleyen Merkel, Rus ayrılıkçıların AGİT ile iş birliğinde ve ağır silahların çekilmesi konusunda da büyük eksikliklerinin olduğunu kaydetti.

Bu hafta Perşembe ve Cuma günü yapılacak AB Zirvesi'nde Rusya'ya karşı yeni yaptırımların gündemde olup olmadığı yönündeki soruya karşılık Merkel, "Gerektiğinde yeni yaptırımlara hazırız, ancak bu asıl amaç değil" dedi.

Kaçınılmaz olduğunda yaptırımların getirilmesi gerektiğini ifade eden Merkel, "Ancak biz bunu istemiyoruz. Yeni bir durum oluşursa yeniden değerlendiririz" şeklinde konuştu.

Merkel, AB Zirvesi'nde Minsk Anlaşması'nın yerine getirilmesi konusunda nelerin yapılabileceği konusunun ele alınacağını belirterek, yaptırımlar konusunda siyasi bir tartışma olacağını, ancak yaptırım kararının gerektiğinde Haziran ayında yapılacak zirvede alınabileceğini kaydetti.

'TAAHHÜTLER YERİNE GETİRİLMELİ'

Ukrayna Devlet Başkanı Poroshenko da, göreve geldikten sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel ile şimdiye kadar 60 kez telefonla görüştüğünü ve 11 kez de bir araya geldiğini belirterek, Almanya'ya verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Belarus'un başkenti Minsk'te 12 Şubat'ta uzun süren bir görüşmeden sonra Ukrayna'nın doğusunda ateşkes konusunda bir anlaşmaya vardıklarına işaret eden Poroşenko, "Minsk Anlaşması'na alternatif yoktur. İki tarafın da taahhütleri yerine getirmesi lazım" dedi.

Ukrayna'da ilan edilen reformları yerine getireceklerini vurgulayan Poroshenko, "Reformları yerine getirmek için büyük çaba harcıyoruz. Savaş, reform çabalarındaki gevşemeyi haklı çıkarmaz" ifadesini kullandı.

Poroshenko, Almanya'nın Ukrayna'ya 500 milyon euro yardımda bulunacağını kaydetti.

Yukarı

Business HT×